Microsoft, Windows kodlarını açıkladı!

Microsoft, yıllarca açık kaynak hakkında onca laf ettikten sonra, şok bir kararla kodlarını açtı!

Microsoft, Windows ve DOS kodlarını açtı!

Microsoft, eski işletim sistemlerinden MS DOS 1.1, MS DOS 2 ve Windows 1.1'in kodlarını halka açtı. Computer History Museum'da yayına çıkan kodlar, 40 sene önce bilgisayarların nasıl göründüğünü ve çalıştığını merak edenler kadar bilgisayar teknolojileri konusunda eğitim alan öğrencilerin de büyük yardımcısı olacak.

Microsoft, ilk işletim sistemi MS DOS 1'i ilk defa Seattle'da bir bilgisayar üreticisine 50 bin dolara satmış, ardından da IBM ile anlaşma yaparak tüm IBM bilgisayarlarında MS DOS kullanılmasını sağlayarak büyük bir servet kazanmıştı. Bu süreç, bugün dünyayı şekillendiren teknoloji şirketi olmasının da kapısını ardına kadar açmıştı.

Microsoft'un açık kaynak konusuna çok sıcak bakmadığı yıllardır bilinen bir gerçek. Her ne kadar zaman zaman açık kaynağı desteklediğini söylese de, bugüne dek hiçbir yazılımının kodlarını halka açmamıştı. Yayınlanan kodlar, Microsoft tarihi için bir ilk anlamına geliyor.

Yayınlanan işletim sistemi kodlarını indirenlerin, bunları ticari projelerde kullanmayacağına dair bir sözleşmeyi imzalaması gerekiyor. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Yanlış görmediysem MS-DOS 1.1, 2.0 ve Microsoft "WORD" 1.1'in kaynak kodları var sitede. Microsoft Windows 1.1'in kaynak kodlarını göremedim.

msdos u açsan ne olur. açmasan ne olur. her zamanki ms açgözlülüğü işte.

Açık kaynağın Microsoft'un kodlarına ihtiyacı yok. Windows 8'in çekirdeğini bile açsalar, fazla bir işe yaramaz. Linux'ta ve açık kaynak kodlu tüm yazılımlarda işler tıkır tıkır yürüyor. İnatçı GIMP bir hale getirilip, bir de süper bir Linux Security Suite oluşturulabilinirse, geriye fazla birşey kalmıyor. CPU'nun 3D destekli özel bir driver ile GPU olarak kullanılabilmesine imkan tanıyan bir proje fikrini paylaşmıştım. Eğer o proje gerçekleşirse, Linux tüm bilgisayarlarda sorunsuz bir şekilde yerini alacaktır. Bunun dışında Virtualbox'ın ve gerekli orijinal Windows dosyalarının biraraya getirilmesi ile oluşturulacak bir emülator ile de tüm Windows yazılımları Linux üzerinde çalışacaktır. İşte sadece burada Windows'un parçacıklarına ihtiyaç var... <Cleverman>

Ben gay im arkadaslar ve utanmiyorum «claverman»

@28 Mar 2014 10:59 claverman değil , cleverman ve haklısın. <Cleverman>

@28 Mar 2014 10:59 Farz edelim ki adam Gay. Ney olmuş ? Sana zararı ne onu bir söylesene. sana mı sarktı yahut gidip çocuğuna zorla sende cinsel tercihini değiştir mi dedi ?

@28 Mar 2014 10:59 bunun bu yazıyla ne alakası var?

@29 Mar 2014 12:06 troll yapmış daha ötesi mi var :)

Hey gidi eski günler ;)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir