Microsoft Windows korsanlarını yakaladı ama..

Microsoft 11 Windows korsanını yakaladı ve dava açtı. Ama sonrası hiç de düşündüğünüz gibi olmadı...

Microsoft Windows korsanlarını yakaladı ama..
Korsan yazılım kuranlar artık Microsoft'la çalışacak

Microsoft , İngiltere'de 11 korsan yazılım satıcısını yakaladığını duyurdu. Yazılım devi, sabit disklere yasadışı bir şekilde Windows kopyaları yüklediği ve sattığı tespit edilen şirketlere dava açtı. İngiltere'de gerçekleşen büyük anti-korsan hareketi, korsan Windows'a farkında olmadan tam sürüm Windows parası ödeyen kullanıcılar için yararlı oldu.

İşin ilginç yanı ise, Microsoft korsan satıcıları davalarla batırmayarak anlaşma yoluna gitmeyi tercih etti. PC Support firmasından Christine Throup "Microsoft yazılımlarını düzgün kurmadığımızı anlıyoruz ve bunu ciddiye alıyoruz. Bundan sonraki haftalarda Microsoft ile birlikte çalışarak kurallara uyduğumuza emin olacağız" dedi.

11 Firmayla da anlaşan Microsoft, korsan yazılımı sadece küçük iş yerlerinin değil, büyük şirketlerden de üçte birinin kullandığını söyledi. Kullanıcılara daha sonra teknik destek ve güncellemelerden olmamaları için, parasını verdikleri bilgisayara yüklü gelen Windows sürümlerinin belgelerini ve disklerini de almalarını, orijinalliğinden böylece emin olmaları gerektiğini hatırlattı.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

işte size bir MICROSOFT büyüklüğü, Allah' ın merhametinden ne kadarına vesile olduğunu ve ileriyi gören yaklaşımcı bir kurum olduğuna bakın da görün... ve sonrada diğer cambaz ve serseri takımı firmaların yaptıklarına bir bakın. MICROSOFTA açılan davaların haddi hesabı yok niye? hepsi hep yaralamak ve yok etmek için, sebebi ne? ellerine yüzlerine bulaştırdıkları yazılım sektöründen biraz daha pay alabilmek! KİMSE PAY ALMAYIN DEMİYOR ALIN ALIN AMMMMAAA HAKKIYLA VE AKLINIZIN GÜCÜYLE ALIN, beyin becerinizle alın, işini mükemmel yapan kurumlara dava açarak açtığınız davaların boşluklarından faydalanarak haksız ve rekabeti kötüye kullanmak yolları ile değil. Sizler bunları yaparken biz kullanıcılara verdiğiniz zarar nekadar büyük buraya yazmakla bitiremem... ya gelişmeye ayak uydurun yada bu sektörden defolun gidin başta apple - firefox- i4i omak üzere kullanıcıların bilgisayarlarını yazılım açıkları ile tehdit eden yazılımlar üreten tüm firmalar defolun...

ve size bir örnek : http://www.docs.kr sadece inceleyin ve herşey free ama firefox , apple gibi yamyamların engellemeye ve tekel altına almaya çalıştıkları programların burada serbest lisansla çook daha iyilerini bulacaksınız ve bu programları yazanlar öğrenci KORE' li öğrenciler hemde... bu kişiler biz bunu yaptık patenti bizimdir diyip dava açmıyorlar yada patentleri alıp rafa kaldırmıyorlar...

teknoloji düşmanları firmalara ve bunlar gibilerine saygısızlıklarımla

yaşasın MICROSOFT

edipciftci, çok güzel uğraşmış yazmışsın da, açık kaynaklı yazılım olan Firefox ne alaka. Sırf bu yüzden Mozilla Firefox kullanmıyorsanız bir deneyin.

Ayrıca ne olup olmadığını öğrenebilirsiniz:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Firefox

bencede katılıyorum aşağıda 13.16 yazılan yorumlara.. opera denilen firmanın gözümde it kadar değeri yok.. dikkat edilirse bu sıralar microsoft açılan davaların haddi hesabı yok..

sonuç.. reklamın iyisi kötüsü yok.. ve microsofta olan sempatim dahada arttı.. iyi var diyorum.. pc teknolojisine katkısı yatsınamaz microsoftun.. bugün bilişim dünyası artk ms siz olması mümkün değildir.. gerçekten dünyanın en büyük yazılım firması olmayı bileginin hakkıyla almıştır..

Sayın edipciftci;
Bunun MS'in büyüklüğü ya da Allah'ın merhameti gibi konularla ne alakası var diye sormak icap ediyor.
Elbette MS bu 11 firma ile uzlaşma yoluna gidecektir. Nihayetinde bu firmalarla anlaşmalı ve teknik destek alan; "sonuçta halihazırda windows kullanan" başka firmalar var. Düşünün ki bu firmalara olan windows desteği çekildi (hem de büyük firmalar deniyor). Sadece windows ile alakalı olarak mı, işletim sistemi olmadan acaba bu firmalar hangi windows için MS tarafından hazırlanmış uygulamaları kullanabilirler (Office vb.). Sonuçta pazar kaybı anlamına gelebilecek bir durumu neden uygulasın aklı başında bir ticaret adamı (MS).
Haliyle MS dava açacak ama uzlaşacak, dava açmasının ve uzlaşmasının sebebi merhameti değil, oradaki pastadan pay alamıyorken pay alır duruma gelmek istemesi. Bunu korsanı tasvip ettiğim için söylemiyorum, sadece merhamet vs. gibi konularla MS'in yaptığının alakası yoktur bunu belirtiyorum.
Son bir konu daha...
Konunun Firefox ile ne alakası vardır çözebilmek de mümkün değil. Yazılım açıkları deniyor, biliyor musunuz ki MS 2 yıldır olan açığı henüz yeni kapatma yolunda. Yazılımdır, elbette kodda hata olacaktır ve bu durum güncellemelerle giderilecektir. Yazılımın kalitesinin artması bununla mümkün olacaktır.
Mozilla gibi bir ekip ne zaman tekelleşme iddiasında bulunmuştur ya da bu konuda adım atmıştır, acaba kanıt sunmanız mümkün müdür? Patent alıp rafa kaldırma konusunda lütfen bakınız MS-xml patenti :). Bu konu da ayrı bir çelişkidir açıklamalarınız ile. Firefox bir logo ve isim hakkı aldı diye açık kaynak dünyası tarafından neredeyse linç ediliyordu. Açık kaynak dünyasında pek de işler düşündüğünüz gibi yürümemektedir. Biraz araştırmanızı tavsiye ederim.
Yorum yazarken biraz daha makul ve mantık çerçevesinde, en azından delil ile hareket edersek sanırım daha uygun olacaktır.
Saygılarımla

Microsoft kime nasıl yaklaşacağını çok iyi biliyor.
Apple bırakın korsan Os-x'i korsan bir iphone uygulamaCIĞI bulsa, sülalesini dava ederdi adamların. Jobs hiç bir zaman istediği yere gelemeyecek.Patlayan iphone larda neler yaptıklarını görüyoruz.

Takım tutmuyoruz burada, futbol ya da basketbol değil, yaşasın diyecek ne var onu anlamadım.

edipciftci yazmış:
yaşasın MICROSOFT
Bugün 13:17

edipciftci saçmalamış biraz.

"Kullanıcılara daha sonra teknik destek ve güncellemelerden olmamaları için, parasını verdikleri bilgisayara yüklü gelen Windows sürümlerinin belgelerini ve disklerini de almalarını, orijinalliğinden böylece emin olmaları gerektiğini hatırlattı." Laptoplarla yüklü gelen windowsların ne cdsi ne de belgesi çıkıyor içinden. Sadece laptopun aldında seri numarası var...

ms çözüm yolunu bulmuş tabiiki dev bir şirket olmak kolay değil linux gibi çapulcu takımı ne kadar kendilerini övsede windows kullananlar başka bir işletim sistemi kullanmak zorunda değil ama linux kullanan tüm arkadaşlarım windowsu kullanıyor. onlar da çok kasıyorlar, linux kullanmak için arkadaşım bir tane sürücü yüklemek için bir hafta kastı:) sonunda o da pes etti.bedava diyorlar linux için ama deneme tahtası olan fedoranın gerçek vesiyonu redhat bedava mı sorarım size.onların korsanları olmayabilir sonuçta pekte işe yaradıkları söylenemez server hariç.kişisel kullanım içinde eğer sadece sörf yapıyorsanız o zamanda korsansız linux kullanabilirsiniz. ama eminim windowsun yarısı kadar olsa linux o da paralı olur.şimdilik sizler kompizde kendinizi kandırın...

microoft akıllı bi hareket yapmış sadece... yaşasın microsoft denilecek birşey değil yani :) insanların opera ya yüklenmesinide anlamıyorum... windows içinde internet explorer öntanımlı geldiği sürece çoğu bilgisayar kullanıcısı farklı bir tarayıcı arama işi ne girmeyecek ve opera, firefox, safari,chrome gibi uygulamalar son kullanıcıya yeterince ulaşmayacaktır. Bunun sonucunda da rekabet ortamı oluşmayacak ve IE gibi daha özensiz yazılımlar ortaya çıkacaktır... operanın uyguladığı şey bize yani son kullanıcıya yarar bunu unutmayın... insanların gözünü açar... ayrıca opera bence çok güzel özellikleri olan bir tarayıcı, sadece microsoftun uyguladığı IE politikası yüzünden insanların kullanmaması bana yanlış geliyor...

"linux gibi çapulcu takımı ne kadar kendilerini övsede"

Genellemeler kırıcı olabilir. Çapulcu ne Windows ne Linux kullananlar. Çapul işleri korsanlar, torrentler olsa gerek.

aslında ben tüm linux sevenleri kastetmedim lütfen yanlış anlamayın düzeltme imkanım olmadığı için de düzeltemedim.benim demek istediğim windowsun korsanını kullanıp yakalandıktan sonra da windows yamalı bohça diyen (linux hiç mi güncelleme yapmıyor?) ve kendilerini guru olarak görenler içindir.yoksa belirttiğim gibi ben de linux kullanıyorum ve gurularının bahsettiği gibi vazgeçilmez değiller, ne kameramın ne de yeni aldığım donanımların sürücüleri var linuxte.gerçekleri görmek gerek.kompiz ve gnome şöyle olacak böyle olacak diyorlar ama mühim olanı donanımlara uyumlu olması değilmidir.bedava olacağına az ücret alsınlar ama donanımlarımla uyumlu çalışsın bedava ama nereye kadar herkes yazılım ve bilgisayar uzmanı değilki?kompiz yeterince iyi lütfen sürücülere bir çare bulsunlar...windows7 gibi tüm donanımları tanısın sürücüleri iyi olsun windowsa ödediğim kadar para öderim...

tekrardan söylüyorum ordaki yanlış anlaşılmadan dolayı özür dilerim. moderatör ya da editörde yazdığım çapulcu kelimesini silme imkanı varsa sevinirim.

Microsoft'un korsanı el altından desteklediğinin bariz kanıtı.11 firmayı da süründürebilir çok rahat.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir