Microsoft Word'de kritik güvenlik açığı

Microsoft, Office Word 2002 kullanıcılarını, kritk bir güvenlik açığına karşı uyarıyor...

Microsoft Word'de kritik güvenlik açığı
Microsoft Word: Kritik güvenlik açığı bulundu.

Microsoft güncelleştirilmiş bir Security Advisory'de Office Word 2002 Service Pack 3 yazılımında bulunan ve şu ana kadar kapatılmamış bir güvenlik açığına karşı uyarıyor. Özel hazırlanmış bir Word dokümanı ile saldırgan zararlı kodu çalıştırabiliyor.

Bu zararlı Word dokümanı özellikle e-mail eki olarak yaygınlaşıyor. Saldırgan ekteki Doc-dosyası açıldıktan sonra o anda oturum açmış olan Windows kullanıcısının haklarıyla sistemi kontrol edebiliyor. Güvenlik topluluğu SANS'ın eline bir örnek-dosya geçmiş olmalı ki, 0x7C0812F6207FF8E9FEF016DE48786168 md5-Hash numarasına sahip tehlikeli bir ekten (attachement.doc) bahsediyor.

Bu güvenlik açığına maruz kalmış Word sürümünü kullanan kişilerin tanımadıkları kaynaklardan aldıkları dokümanları sadece bu açıktan muzdarip olmayan Word Viewer 2003 ile açmaları tavsiye ediliyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

bu microsoft güzel proğramlar yapmasada isimlerini güzel buluyor.o yüzden yazı ve sunum deyince her nedense bir çok güzel proğramlar varken sadece word exel ismi akla geliyor milletin.işletim sistemi diyincede mac os x değilde windows akla geliyor.çünkü güzel isimler buluyor.halbuki bu işlerin ilklerini hep apple yapmış zamanında.

galiba ben böle bi dosya aldım biyerden ve de actım sanırım :D olabilir hiç yabamcı gelmedi bu dosya hatta windeowsun içinde duruyodu sanırım bi bakmak gerek :(

open office kullandığım için böyle açıklarla başım derde girmiyor,her şeyi ne varsa rahatlıkla açıyorum.bence open office on numara bir yazılım.

2002 kullananlar Open Office 2.4 ü deneyebilirler. En azından bir şans verin.

5 gün geçti hâlâ bir güvenlik haberi yok. :(

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir