Microsoft, XP'den elini çekiyor mu?

Microsoft, daha önce planladığı gibi Windows XP'ye olan desteğini bitiriyor mu? Cevap şaşırtıcı...

Windows XP son günlerine yaklaşıyor

Son günlerde Windows XP'nin Microsoft tarafından artık desteklenip desteklenmeyeceği sıkça tartışılır oldu. Windows Vista'dan düşük donanımlara sahip PC'lerde tam olarak faydalanılamaması ve müşterilerin Vista konusundaki yoğun şikayetleri Windows XP'nin geleceğini etkileyen iki önemli faktör.

Windows XP, Microsoft'un belirlediği plana göre Ocak ayından itibaren Microsoft tarafından artık desteklenmeyecekti. Bu aşamada, tüm perakende mağazaları Windows Vista işletim sistemleriyle donatılacaktı.

Ancak Vista üzerinde yoğunlaşan şikayetler ve bu işletim sisteminin tam olarak her PC'de sorunsuz çalışmaması nedeniyle Microsoft, bu planında değişikliğe gitti ve Vista'nın yaşadığı bu sorunlardan dolayı Microsoft'un Windows XP'ye olan desteğinin Haziran 2008'e kadar devam edeceği duyuruldu, yani önceden planlanan tarihten tam 6 ay sonrası.

Haziran ayına yaklaşırken, Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer, Windows XP'nin ömrüyle ilgili yaptığı açıklamada müşterilerinin Microsoft'un Windows XP'ye destek vermesi yönünde bir talepleri olmadığını vurguladı.

Perakende mağazalarının büyük çoğunluğu artık yeni bilgisayarlarla Windows Vista işletim sistemini beraber satıyor ve pek çok kullanıcı Vista'yı tercih ediyor.

Ancak farklı profilde olan müşteriler de var. Windows XP'yle beraber yeni bir bilgisayar satın almak isteyen bazı müşteriler, büyük perakende mağazalarında Windows XP bulamamaktan şikayetçi. Best Buy ve Circuit City gibi perakende devlerinde artık bulunmayan Windows XP'yi edinmek isteyen bilgisayar kullanıcıları ise daha ufak çaplı perakende dükkanlarını tercih ediyor.

Microsoft'tan yapılan açıklamada dikkati çeken bir diğer nokta ise Windows XP'ye olan talebin özellikle iş çevresinden gelmesi. İş dünyası, hala Windows XP'den vazgeçebilmiş değil.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Vistaya geçilecek eninde sonunda sonuçta pc kullanıyoruz alternatif bulmak isteyenler pardus kullanabilirler...

Vista gibi işe yaramayan ve bilgisayarı zorlayan bir işletim sistemi çıkartırsa tabi ki XP'den vazgeçilemez. Superfetch, readyboost özellikleri, DX10 ve birkaç güvenlik eklentisinin dışında XP den sadece görünüm olarak farklı bir işletim sistemi.. Bu 4 özellik için bilgisayarı bu kadar zorlamaya değermi orası tartışılır.. Zira 1 gb ram i olanda bile doğru düzgün çalışamayan bir işletim sistemi...

Microsoft xp den elini çekerse büyük hata yapar.. Şuanda xp her türden bilgisayara cevap veriyor... Vistada ise sorunlar tam gaz devam ediyor

ben xp den çok memnunum. vista bana çok karmaşık geldi. kurdum geri kaldırdım. vistaya xp nin çorba hali diyebilirim. xp her türlü isteklerime cevap veriyor. notebookuda alalı bir sene olmadı. vistaya geçeceğimi hiç sanmıyorum.

İşyerimde 100 kadar bilgisayar var ve bu bilgisayarlarda yerel ağ ile hasta takip programı, bunun haricinde internet kullanılmakta.Bilgisayarların hiçbirinde ekran kartı yok hepsi celeron işlemcili ve hepsinde 256 mb ram var. Sizce microsoft tüm bilgisayarlar için vistayı bedava dağıtsa benim işyerim vistaya geçmek istermi?Tabiki hayır. İşyerlerinde kullanılan bilgisayarlar genelde bu tür basit ancak sürekli işlemler için kullanılmakta.İşyeri sahileri neden hem hala pek anlaşılamayan vista için ek donanımlı bilgisayarla alsınlar ki. Şahsen bende istemem. Masamın yanında ekran kartı olmayan küçük cleron işlemcili bilgisayarım sessiz sessiz çalışıyor, Hepsinden geçtim vistalı, donanımlı bilgisayar kullanmak zorunda kalsam herhalde akşama kadar fan seslerinden kafam şişerdi.

Özellikle işyerleri için microsoft xp de olduğu gibi düşük donanımla yetinebilen işletim sistemi çıkartana kadar xp ye desteğe devam.Microsoft biraz araştırısa en azından türkiyede bu donanım gereksinimlerinden dolayı işyeri bilgisayarlarının % 20 30 gibi bir kısmında hala win 98 olduğunu görecektir.Win 98 desteğini keseli yıllar oldu fakat işyerleri için hala revaçta ve yoğun olarak kullanılmakta.

Windows XP'yi süsle, bir kaç özellik ekle ve sonunda al sana Windows Vista! :) Haydi eller cebe! Vista istiyorsan kıy parana donanım al!

Microsoft'un yeni sloganı:
MICROSOFT, DONANIM ÜRETİCİLERİ İLE EL ELE!

Daha açığı olabilirmi? :)

İşletim sistemi Aslında bir bakıma amacının dışına çıkmaya başladı. işletim sistemi kullanılmak için alınmaz, İşletim sistemi Programları yönetmek iş yapmak için kurulur. Benim için Görsellik hiç bir şey işlevsellik çok şey. Dikkat ederseniz profosyonle bilgisayar kullanıcıları duvar kağıdı bile kullanmaz. Microsoft insanlara ihtiyacı olmayan şeyi satmaya çalışıyor.

xp dediğiniz işletim sistemi çıkalı kaç yıl oldu sp3 ü çıktı çıkacak kaç tane güncelleştirme yayınlandı bugüne kadar sanki ilk çıktığında böyle miydi xp nin sp1 li halini kullanın ne kadar çok sorun var görürsünüz zamanla vista da oturacak bazı arkadaşlar düşük sisteme kim vista kurar demiş peki iyi bir sisteme kim xp kurar şuan ben 2 sistemi birlikte kullanıyorum vista tam olarak oturduğunda xp ye elveda...

özellikle 3d çizim programları için vista hala önerilmiyor. neden destek vermiyorlar ki bu durumda.
birçok müşterim aldıkları workstationların vistasını downgrade ettirip daha sorunsuz çizim yapmak istiyorlar. ilginç bir haber doğrusu. bilmiyordum ve hiçte mantıklı görmedim. önce vistayı adamakıllı oturtsunlar sonra çeksinler ellerini xp den

Arkadaşlar XP'nin güzelliklerini çok güzel ifade etmişler. Aynen katılıyorum. Yine de ikinci diskime sırf tanımak amacıyla Vista kurdum. :) XP'ye devam kesinlikle...

Bütün yazılanları okudum arkadaşların hepsi hakli MİCROSOFT artık yazılım deyil görsellik satmaya başladı evet parayı başka nerden kazanacak e biraz da milletin uyanık olup kanmaması lazım vistaya hayır win xp ye EVET.

Arkadaşlar,XP Microsoft'un en iyi çalışan işletim sistemi olduğu için sürekli ona takılmış durumdasınız.XP ile Vista arasında nasıl fark varsa,98 ilede XP arasında bir sürü fark var ve bu fark iyi donanımlar gerektiriyor.Elbette bir P4 işlemcide Vista kullanmak gerçekten zor.Örneğin şöyle düşünelim,zamanında P2'niz vardı 98 kurdunuz,sonra XP çıktı ve doğal olarak yeni görsel bir görünüm ve yeni özellikleri vardı.XP'yi yüklediniz,sonuç; Daha yavaş bir bilgisayar !!

Arkadaşlar bunlar doğal şeyler alışın,insanlarımızız çoğu bilgisayarla yeni tanıştığı için aradaki farkı net anlayamıyor,yeni çıkan programlar daha iyi donanım gerektiriyor,o yüzden eski donanımlarda yavaşlık gösteriyor.98 XP'den hafifti,XP'de doğal olarak Vista'dan hafif,yarın Vista'da Win.7'den hafif olacak (eski donanımlarda öyle hissedilecek)bu kadar basit,olayı büyütmeyin kullanmazsınız olur biter,gidipde P4 makinaya kurmayın Vista'yı sizde,P4 varken Vista'nın betası yoktu,adamlar 5 yıl kullanılacak bir işletim sistemi yazıyorlar,elbette tutupda eski sistemler için yazılımı optimize edip,yeni teknolojiden ödün verecek halleri yok.

Ha !! Vista sorunlumudur ? Ne sorunludur ne de değildir,ama hala XP kadar stabil bir işletim sistemi değildir ve zaman gereklidir.Microsoft'unda bu saçma Vista politikalarından vazgeçmesi gerekiyor,insanları o logo sahtekarlıklarıyla kandırdı,gerçekten o zaman satılan donanımlarda Vista kesinlikle tam stabil çalışmayacaktı,bunu ufak donanım bilgisi olan herkes (Microsoft dahil) farkındaydı,kesinlikle cezasını alması gerekiyor.

şu linux oyunları bi çıksın yani oyunlar linux destekli olsun bi dakka durursam namertim ama madem iyi donanımlar alıyorum mecbur kullanmak zorundayım hele direct10 varsa

arkadaşlar mkrasoftun yapmış oldugu tamamen teknolejiye göre program tabiki vistayla xp karşılaştırılamaz vista yeni teknolejilerin ve donanımlarım yazılımı ama xp artık geri kaldı güvenlik açısından çok fazla açıkları oluştu bunu çok iyi degerlendiren hackırlar işlerini iyi yaptı
ben heriki sistemide kullanıyorum xp ile vista arasında kullnım açısından çok fark yok aslında vista tamamen görselliği artırılmış ve sistemine ufak tefek eklentiler yapılmış bir xp olarak görüyorum yan su anda bazı programlarla xp yi vista gibi kullanılacak duruma getire biliyorsun
neyse bana kalırsa mikrosoft tekelci bir şirket o ne yaparsa herkes onu kullanmak zorunlulugu hissettiriyor ve üstene üstluk lisansladıgı için trilyonları götürüyor
ben sunu söyle olmasını isterdim donanım yani bilgisayar alana işletim sistemi bedava olmalı lisans falan gerektirmemeli donanım firmaları bu işin finansmanını karşılaması gerekiyor çünkü aldıgımız bir donanımı en fazla 1 yada 2 yıl kullanıyoruz okadar hızlı bir ilerleme varki teknolejide yan vatandaş erişmekte bile zorlanıyor
şimdi kaçımız ın elindeki bilgisayarı ilk aldıgı bilgisayar sorarım?

Microsoft netice de herşeyi kârını maksimize etmek için yapıyor, XP ye samimi destek verilirse daha da güzel olur ama o zaman Microsoft para kazanamaz. Vista da çok fazla gereksiz özellik var ve ben elimden geldiğince Vista'yı XP ye benzetmeye çalışıyorum, Vista göz boyamak için allanmış pullanmış bir işletim sistemi.

Windows 2003 Server ve ISA server kullanan Etki Alanı ağlarında Vista Bussines ile internete çıkmanız mümkün değil, 3 aydır Vista Bussines kurulu bilgisayarımla Vista SP1 kurduğum halde ISA Serverin bulunduğu bilgisayara ping bile atamıyor. BÜYÜK SORUN. İş ağlarında Microsoftun politikası herhade illa Server 2008 satmak??
İş ağlarında dediğim gibi Server 2003 kurulu ise Vista kurmayın. Yaşattığı problemler nedeniyle memnun olmayacaksınız.
Evde Vista kullanıyorum problem yok.

microsoft daha kötüsünü yapana kadar en kötüsü VISTA

kesinlikle xp ile devam etmeliler vsta kullanmak istemiorum

bakın vista kullanıyorum ama bir süre sonra sıkıyor xp bende daha iyi ve performanslı.ama vista 4-5 ay sonra düzelir

''microsoft daha kötüsünü yapana kadar en kötüsü VISTA'' diyen arkadaş; boş boş konuşacağına sen yaz bir işletim sistemi o zaman da görelim.

Ben işyerinde vista kullanıyorum ve serverimiz windows 2003 server kurulu ve hiç bir şikayetimde yok gayet memnunum sen ayarlarına bi bak iyi yapamamışın herhalde ne dersin

''microsoft daha kötüsünü yapana kadar en kötüsü VISTA''
Sonuna kadar katılıyorum.

Microsoft Daha Kötüsünü Yapana Kadar En Kötüsü VISTA

Katılıyorum Kardeşşşş Millliyetçi Olun Biraz tubitak A destek Verin PARDUS KULLANIN

''Katılıyorum Kardeşşşş Millliyetçi Olun Biraz tubitak A destek Verin PARDUS KULLANIN'' diyen arkadaş'a; o zaman bilgisayar kullanma sonuçta bilgisayarı yapacak kadar ilerleyemedik milliyetçi olalım diyorsun git otur evinde atarini oyna o zaman.. kullandığın hangi bilgisayar parçaları türk yapımı söylesene milliyetçi arkadaş.?

Mevcut isletim sistemleri arasinda en yavasinin Vista oldugunu biliyor musunuz?

Her zaman oldugu gibi yine ilk sirayi Mac- Apple, Linux, XP ve Vista...

Microsoft'un farkli isim altinda isletim sistemi cikaracagi muhtemel...

Ben memnun değilim, üstelik hem 32 hem de 64 versiyonlarını kullanıyorum. Benim inancım çok erken çıkmış olmasıdır. VS.NET 2005 yüklememle bir sürü yama yüklemek zorunda olmak çok koyuyor insana, donanım sürücüleri ya yok ya eksik, yıllardır hala yep yeniymiş gibi çalışan bir sürü donanımın çöpe gitmesine sebep olmakla birlikte tam bir kağnı edasıyla çalışıyor (sürekli sen mi çalıştırdın bu yazılımı diye sorması, dosyaları SP'e rağmen yavaş kopyalaması, prog. uyumsuzlukları, vs. çileden çıkartıyor). Üstelik aldığınız bilgisayar üzerinde yüklü geliyorsa makineniz kesin yeni teknoloji içeriyordur ve XP yükleme gafletinde bulunmayın çünkü büyük ihtimalle XP sürücüleride yoktur (neden Vista'ya mahkum olasınız diye - yaşanmış olay). Özellikle ABD firmalarının bir huyu artık iyice azmaya başladı (yakında patmalaz işallah) DAHA ÇOK SATMAK İSTİYORSAN DAHA ÇOĞUNU İSTEYENİ ÜRET.

ben Vİsta çıktığında VİStaYI denedim ve gayet memnum kaldım. Fakat tek sorun oyunlardı. oyunlarda XP ye göre daha az performans alıyordum. şuan Xp ve VİSTA ikiside pc me kurdum. hangisini istersem onu açıyorum. yakında LİNÜX ede geçmeyi düşünüyorum..

Her sistem zaman içinde yenilenmek ister.Ama yenilenirken,hizmet vereceği kitlenin elinde bulunan donanım en önemli noktadır.Eğer kullanıcı elindeki donanımı fazla masraf yapmadan yeni sisteme rahatça adapte edebiliyor ve çalıştırabiliyorsa. o zaman sistem sorununun %40 ' ı aşılmış demektir. Geriye ise çalışıcak sistemin vereceği zararlar veya yararlar. Tartışılır. Sonuç olarak vista sistemi tamamen bir fiyasko.

Kardeşim MSDOS VE Windows 3.1 varken bu sorunların hiç birini yaşamıyorduk. :) Yeni olan her zaman daha iyidir demek tartışmalı bir konu.
Üstelik sürekli gözardı edilen bir konu var: ülkemiz ve tüm dünya bilgisayar donanımı çöplüğüne döndü. Yazık değil mi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir