Microsoft, XP Pro için korsan avına çıktı

Microsoft'un WGA uygulaması güncelleniyor. Korsan Windows XP Pro kullananları neler bekliyor?

Microsoft, daha önce de Windows Update üzerinden gönderdiği WGA bildirimi yazılımını güncelliyor. Yine Windows Update üzerinden gelecek olan yeni WGA, Windows XP Professional kullanıcılarını ilgilendiriyor.

Microsoft'tan Alex Kochis'in blog'unda duyurduğu güncellemenin amacı, Windows XP Professional kullananların korsan Windows mu, yoksa orijinal Windows mu kullandığını belirlemek. Kochis neden sadece Windows XP Professional sorusuna, korsan kullanım oranı açısından Windows XP Professional'ın açık ara önde gitmesi cevabını veriyor.

Peki korsan olduğu belirlenen XP'lerde neler olacak? Öncelikle masaüstünde kullanıcının duvar kağıdı ya da belirlediği renk yerine siyah bir arka plan belirecek. Üstelik kullanıcı bu arka planı değiştirse bile, her saat başında ekran yine kararacak.

Görev çubuğunun hemen üzerinde ise, kullanıcıya kullanmakta olduğu Windows'un sahte olduğunu bildiren bir uyarı yazısı görüntülenecek. Bu uyarıdan ve sürekli kararan arka planda kurtulmanın tek yolu ise orijinal bir XP Pro yüklemek olacak.

Kochis, güncellemenin korsan yazılım tespitinde, önceki sürümlerden çok daha başarılı olacağını iddia ediyor. Ama bu tip uygulamaların çok sık eleştiri aldığı da biliniyor. En büyük eleştiri ise, WGA bildiriminin kullanıcının bilgisayarında bir casus yazılım gibi çalıştığı ve bilgileri Microsoft'a gönderdiği yönünde. Microsoft ise gönderilen bilginin sadece korsan - orijinal sürüm olduğunu söyleyerek kendini savunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 72 Yorum

Yemeeeeeeeez! Zamanımızın bilinçli korsan windows kullanıcıları bu tür yamaları yemez. Microsoft bence herzamanki gibi korsanın üzerine gitmek yerine gidiyor gözükmek için bu yamayı yayınlayacak. Tabiki tüm windows orjinallik yamaları yayınlamarında olduğu gibi yayınlanmadan önce yamadan ve etkilerinden kurtulmanın yolu nette yayınlanacak. Keşke chip gibi saygıdeğer bir sitede olmasaydıkta yamadan kurtulmanın yolunu ilk ben açıklasaydım.

kutulmanın yöntemi var :) çok kolay

iyide legal xp kullandın mı farkına bile varmıyor şahsen benden onaylı ha bu yenisi varır mı bilmem ama olay şu bunlar yenisini yaptıkça korsanlarda kurtulmanın yenisini yapacak bu döngü her zaman karşımıza geliyo

kalamarr yazmış:
kutulmanın yöntemi var :) çok kolay

ben yazmış:
nedir? otomatki güncelleştirmeleri kapatmak mı?

hayır internetten araştır bakalım.

ben yazmış:
nedir? otomatki güncelleştirmeleri kapatmak mı?

farketmes yayınlasınlar...bizimkiler 5 dk sonra çözer...nette bulursunuz yöntemi...:D

bunu yapan mal insan bilmiyomu güncellemey, ztn orjinal sürümüolan insanlar yapıyo akıl var mantık manasız calışma

bilgisayarımda korsan xp+lisanslı ubuntu yüklü:)
itunes yüzünden xp ye bağımlıyım.
güncelleme yapmadan xp ile internette dolaşmak tehlikeli. artık tüm vaktimizi ubuntuda geçirecez. şikayetçi değilim. keşke insanları daha da sıksa windows, herkes de benim gibi alternatiflere yönelse. ne güzel olur:))

Bence yapmayacaklardı ama baktılar Vista topu tutuyor, genuie ile yola devam dediler.

yine kırılır sorun değilki orjinal key kullanırız olur biter:D

ya hikaye ya windows updates downloadrı indirin cd entegre edin yamaları 2010da bile güncel kalsın :D

microsoft xp satışını durdurdu şimdide bunu çıkardı iyice yüklendiler vista aldırmak için ama bence xp varken çoğunluk vistaya geçmez

legal xp v2.0 çıkar yine güncellemeye devam ederiz :)

benim daha önce başıma geldi. bende format attıktan sonra güncelleştirmeleri kapattım ve yapmıyorum. yamaları indirip onları kuruyorum. hatta sp3 ü bile böyle yaptım. hiç bi sorunla karşılaşmadım.

Google da küçük bir kelime grubu girerek xp nin orjinal seri numarası bulunuyor ve wga koruması saniyesinde kalkıyor.

Microsoft ne kadar uğraşırsa uğraşsın engellemeyemez...

Reklam...

arkadaş sen alternatiflere boşu boşuna yönelmişin. linsanslı ubuntuda ne demek oluyo. ne zamandan beri linux ürünleri lisanslı hale geldi benim neden haberim yok bundan :D. sen hiiç bulaşma linuxa bana kalırsa. o kadar çok alışmışın ki lisanslarla boğuşmaya lisanssız ürünler seni kesmiyo anlaşılan.

Google da küçük bir kelime grubu girerek xp nin orjinal seri numarası bulunuyor ve wga koruması saniyesinde kalkıyor.

Microsoft ne kadar uğraşırsa uğraşsın engellemeyemez...

----------------------------------------------------

çok rahat engeller. linux gibi dev bir alternatif varken ms kasamaz. linux ev kullanıcısı için fazlasıyla yeter.

madem lisansın derdine düşüyorsun. neden lisanslı kullanıcıların için tatminkar bir sp3 yayınlamadın???
açgözlülük.

ubuntu da kullanıyorum. bu gidişle temenni geçeceğim. çok sıktı. Ne yaparsa yapsın sonra..

xp den tonlarca para kazandılar. adamakıllı kullanıcı memnuniyetini sağlamak yok. anca kullanıcının cebini düşün. vistadaki rezilliğini temizle önce istersen.

Microsoft'u anlamak akıl kârı değil. Madem ki korsana savaş açıp WGA diye bir önlem aldın ve bunu güncelleyip ikinci bir taarruza kalkışıyorsun, bu kritik savunma silahını neden savaş meydanında "aha da silah bu, etkisi de bu" diye bangır bangır çığırtkanlık yaparak deşifre ediyorsun.Madem etkili bir WGA yaması yaptın bunu ferdî olarak yayınlarsan millet zaten onun KB ID'ini ezberler biri düşse diğeri atlatır. Mesela ben hayatta güncelleştirmeleri otomatik yüklemem, windows update güncelleme bulup bana bildirir ben de bana uyanları yükleme merkezinden manuel olarak indiririm.Böylece format attığımda ya da ikinci bir yüklemede internete (yani KOTAya) bağımlı kalmadan istediğim zaman tekrar yükleme şansım olur. Kısacası söylemek istediğim microsoft bu yamayı kritik bir update paketine (mesela vistaSP1,XPSP3'e) entegre etmez, sonrada çocuk kandırır gibi WGA yayınlar. Ben sadece bu yamanın KB makalesini okuyup ne halta yaradığını öğrendikten sonra neden yükleyeyim ki. Sen bunu Servis paketlerine entegre et bakalım, işte o zaman amacınız belli olacaktır. Kimseyi kandırmayalım. Bu yöntem sadece otomatik update'i açık olan ve bilgisayarından bihaber kullanıcıları etkiler. Yoksa bu iş taaa baştan kokacak gibi. Elin oğlu yer mi?

[Alıntı]Google da küçük bir kelime grubu girerek xp nin orjinal seri numarası bulunuyor ve wga koruması saniyesinde kalkıyor.

Microsoft ne kadar uğraşırsa uğraşsın engellemeyemez...

----------------------------------------------------

çok rahat engeller. linux gibi dev bir alternatif varken ms kasamaz. linux ev kullanıcısı için fazlasıyla yeter.[/Alıntı]

Adamım iyi konuştun ya. Yine ilaçlar bulunur,kasmaya gerek yok:D
Kapa güncelleştirmeleri kardeşim.Yada wga bildirimi sorgularsa yükleme olay budur.Alternatifler var,herkes xp mi kullanıyor farklı ol linux'e yönel kendini burada geliştir.Emin ol ilerde faydası olucaktır.

biraz zor indiririm ben bu güncelleştirmeyi :D

arkadaş sen alternatiflere boşu boşuna yönelmişin. linsanslı ubuntuda ne demek oluyo. ne zamandan beri linux ürünleri lisanslı hale geldi benim neden haberim yok bundan :D. sen hiiç bulaşma linuxa bana kalırsa. o kadar çok alışmışın ki lisanslarla boğuşmaya lisanssız ürünler seni kesmiyo anlaşılan.
---------------------------------------------------------------------------------
lisanslı ubuntu lafından sonra yanına koyduğum gülme işareti sayesinde insanlar bunun ciddi olmadığını, espri olsun diye yazılmış birşey olduğunu anlarlar diye düşünmüştüm ama yanılmışım. neyse. senin sayende beni anlamayan insanlar da ubuntu nun lisanslı bir işletim sistemi olmadığı gerçeğini idrak ettiler. teşekkürler:))
bu arada 2 senelik ubuntu kullanıcısıyım..

dert değil ertesi gün cracki çıkar..

Güncellemeyin zaten bi halta yaramıyor sp2 crackli windows'a devam heheh:)

microsoft ilk önce ürettiği kendi işletim sistemini adam akıllı yapsın yamalı bohça oldu hala daha güncelliyor (vista da dahil), ondan sonra korsanın peşine düşsün, birşey yapacağı da yokta biraz korku salmaya çalışıyor.

ubuntunun lisanssız olduğunu iddia edenler var. :D

"lisans" dedğiniz şey için illa para vermek gerekmez .
GNU/GPL bedava lisans dır. linux işletim sistemleri bu lisansı kullanır.
ve linux için yazılan programlarda.

ubuntunun lisansız olduğunu söyleyenlere..

ubuntu ve diğer linux dağıtımları GPL GNU Genel Kamu Lisansı ile birlikte yüklenir.

kim güncelleme yapıyorki allah aşkına korsana evet!!

Siz hala bu "yamalı bohça" olayında mısınız? Ne kadar güncel o kadar iyi. Bu insan yapımı tanrı değil. Bir şeyi öğrenin artık, güncelleme olumlu bir şeydir.

Microsoft'un Türkiyedeki Temsilcilerine sesleniyorum. Satışını durdurduğunuz bir işletim sistemini(XP) bende bir güncelleme ile tamamen kapatın, hiç çalışmasın lisanslı olanlarda dahil. Sonra bizde linuxları yükleyelim bedevaca. Eğer insanlar linux'u bir öğrenirse bedavada versen üzerine parada verseniz sizin işletmez sisteminizi kimse yüklemez merak etmeyin. Nerde kaldın Pardus. Pardus'un open ofisi daha iyileştirilirse başka bir sıkıntı kalmaz, eğitimide verildimi; Forever Pardus. Go Home XP, Came in Pardus.

Güncellememi ya boşverin,ne işe yarıyor,ben bi faydasını göremedim onun yerine virüs programını güncelleyin:d

Şimdi bu microsft bi yama yükler otomatik güncellemeyi kapat seçeneğini de deaktif yapar :D :D kapat bakalım o zaman :D

yaa kaç kere duyduk bunları !

Kurtulmanın yolumu? legalxp 2.0 ı bekleyin o zamana kadar güncellemenizi kapalı tutun çok geçmeden "anti wga" nette yanınlanacaktır. Bütün bunlar palavra microsoftun korsan xp kullanımını düşündüğü bile yok bunların hepsi vista kullanımını çoğaltma girişimleridir.

ALINTI

(((Microsoft'u anlamak akıl kârı değil. Madem ki korsana savaş açıp WGA diye bir önlem aldın ve bunu güncelleyip ikinci bir taarruza kalkışıyorsun, bu kritik savunma silahını neden savaş meydanında "aha da silah bu, etkisi de bu" diye bangır bangır çığırtkanlık yaparak deşifre ediyorsun.Madem etkili bir WGA yaması yaptın bunu ferdî olarak yayınlarsan millet zaten onun KB ID'ini ezberler biri düşse diğeri atlatır. Mesela ben hayatta güncelleştirmeleri otomatik yüklemem, windows update güncelleme bulup bana bildirir ben de bana uyanları yükleme merkezinden manuel olarak indiririm.Böylece format attığımda ya da ikinci bir yüklemede internete (yani KOTAya) bağımlı kalmadan istediğim zaman tekrar yükleme şansım olur. Kısacası söylemek istediğim microsoft bu yamayı kritik bir update paketine (mesela vistaSP1,XPSP3'e) entegre etmez, sonrada çocuk kandırır gibi WGA yayınlar. Ben sadece bu yamanın KB makalesini okuyup ne halta yaradığını öğrendikten sonra neden yükleyeyim ki. Sen bunu Servis paketlerine entegre et bakalım, işte o zaman amacınız belli olacaktır. Kimseyi kandırmayalım. Bu yöntem sadece otomatik update'i açık olan ve bilgisayarından bihaber kullanıcıları etkiler. Yoksa bu iş taaa baştan kokacak gibi. Elin oğlu yer mi? ))))

ARKADASIM WGA YI YÜKLEMEDEN UPDATEYE IZIN VERILMIYOR

google wud yazın resmi sitesinden windows updates downloaderı indirin.burada tüm xp gelmiş geçmiş wga sız yamaları war.nlite ilede cd entegre edin kullnaın.alsana 2012 de bile güncel xp prof :D

legal xp ye gerek olmadan wga ve oga yi disable etmenin yolları var... tabi bu xp pro da cok daha kolay, xp home da biraz ugras gerekiyor.... windows'un o kadar cok işe yarar bileşeni var ki(MMC, group policy editor v.s.) o uyarılar tarih oluyo :). tabi burda bunları nasıl gerçekleştirdiginizi anlatmayacağım. öğrenmek isteyen pm den sorabilir.

ya yalan iş bunlar eğer toplama pc le gelen recovery disc varsa xp iso builder adlı progla orjinal xp cd yapın bi de üzerine kendi cd keyinizi örenin(milyonlarca prog var bunu gösteren) ms nin sitesinden güncelleştirmeleri entegre edin(nlite ile) kullanın bi de ikinci çözüm 2 3 hafta içinde netten anti wga crack i indirin 1. biraz kulağı tersten tutmak gibi oldu ama :D

ha hırsızlık yapmışın , ha korsan kullanmışın farkı yok, yasalar böyle diyor.pc alabiliyorsan çok rahat lisanslı bir işletim sistemide alabilirsin, çokmu pahalı geldi almazsın, kullanmazsın, son model porsche kullanmadığın gibi !

Desene kaçak xp kullanıcılarının işi zor xD O Kdar para verp pc alıonsa orjinal yazlm alınmalı :D

su destekleyenlere varya katila katila gülüyorum adam diyorki paran yoksa kullanma tipki paran yoksa porsche kullanamayacagin gibi
memurun parasi yok aclikztanmi ölsün? sokakda yasayan fakir sakat ufak kimsesiz binler milyonlar var paralari yok yasama haklaridami yok? porscheye binemeyecekleri kesin ama ölmelerinide isteyemezsin herhalde.. hadi microsofta kazandigi paralar yetmiyorda..
acaba buraya cikipta microsoft avukatligi yapanlara ne oluyorki?

xp keyleri nette mevcut güncelleme paketleride lisansından ucuz lisanslı işletim sistemi almak mantıksız xp hackerlerine sorun bak adamlar nette lisanslılardan daha güncel bir ps ye sahipler bu konu kullanıcı deneyimiyle ilgili artık nette kullanılan işletim sisteminin güncel sorgulamalarını millet kolayca atlata biliyor vista, 64 lük işletim sistemlerine daha yatkın tasarlanmış kolay kolay driver bulunmuyor deneyimli arkadaşlar yazdıklarımı anlarlar
y@$!n

Olay Microsoft avukatlığı değil aslında öyle konuşanlar ben para verip orjinal kullanıyorum diğerleri bedavadan kullanıyorlar hesabı kendilerini koruyorlar. Şu açıdan bakmayı deneyebilirsiniz, piyasada linux sürümü birçok işletim sistemi mevcut Türk yapımı sürümler dahil, buna en büyük örnek Pardus. Programlamaların çok çeşit bir stratejisi yoktur, yapılan programı lisanslayıp satma yada program üzerinden reklam yapma... Microsoft'un stratejisi ürünlerini lisanslayıp satmak yönünde ve doğaldır ki ürünlerini ve müşterilerini korumaya çalışıyorlar. Demek istediğim herkes Porsche'ye binmek zorunda değil orta sınıf bir aracı tercih edebilirsiniz.
________________

su destekleyenlere varya katila katila gülüyorum adam diyorki paran yoksa kullanma tipki paran yoksa porsche kullanamayacagin gibi
memurun parasi yok aclikztanmi ölsün? sokakda yasayan fakir sakat ufak kimsesiz binler milyonlar var paralari yok yasama haklaridami yok? porscheye binemeyecekleri kesin ama ölmelerinide isteyemezsin herhalde.. hadi microsofta kazandigi paralar yetmiyorda..
acaba buraya cikipta microsoft avukatligi yapanlara ne oluyorki?

cvp:
microsoft avukatlığı yapan kim ?
sen bir hizmet -ürün üretsen ve birileri onu bedelsiz kullansa bunu nasıl değerlendirirsin, sonuçta kar amacıyla üretilen bir ürün, sen bunu olumlu karşılasan bile, her firma bunu olumlu karşılamaya mecbur değil, burda temel yaşam maddelerinden bahsetmiyoruz , memur zam peşinde, temel yaşam maddelerinin peşinde,xp kullanmazsa ölmez sanırım, ekmek değil bu. yorumda amaç birilerini desteklemek değil , başkasının sahibi olduğu birşeyi ürün - hizmet farketmez bunu yasal olmadan kullanmak, istediğin kadar konuş haklı çıkamazsın, firmanın ürünü ister satar ister dağıtır bu analizi yapılacak birşey değil, yaşama hakkıyla ne ilgisi var, sen beğenip paranın yetmediği bir laptopu girip dükkandan kimseye bişey söylemeden parasını vermeden alıp çıkabiliyormusun, pardon yaşam hakkı vardı alıp çıkabilirsin unutmuşum :) 2 sinin farkı yoktur, yasalarda bu şekilde.
memur ların temel yaşam maddeleri ile kıyaslanırmı bu :)

bir ürünün ürün olabilmesi için somut bir halde olması gerekmez , lisanslı xp-vista, rafta duran herhangi bir ürün kadar gerçektir hatta yurtdışında bu tür ürünler dahada değerlidir.birgün satılabilecek bir fikriniz olduğunda tam anlayabilirsiniz.
---------------------------------------------------------------------------------
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
su destekleyenlere varya katila katila gülüyorum adam diyorki paran yoksa kullanma tipki paran yoksa porsche kullanamayacagin gibi
memurun parasi yok aclikztanmi ölsün? sokakda yasayan fakir sakat ufak kimsesiz binler milyonlar var paralari yok yasama haklaridami yok? porscheye binemeyecekleri kesin ama ölmelerinide isteyemezsin herhalde.. hadi microsofta kazandigi paralar yetmiyorda..
acaba buraya cikipta microsoft avukatligi yapanlara ne oluyorki?

peki arkadaşım microsoft, xp yada vista lisans ücretini diyelim 1000$ yapsa yine aynı şeyleri savunabilecek misiniz ?
bugün windowsa verilecek para ile oldukça iyi durumda bir donanım ürünü alınabiliyor yada upgrade edilebiliyor. hiç bir zaman lisanslı windowsum olmadı, tanıdığım pek çok insan (oyun ve overclock meraklısı) donanım değişikliklerinde yaşadıkları sorunlar yüzünden lisanslı ürünlere sahip olmalarına rağmen lisanssızları kullanıyorlar.
kurulumda washington eyaleti yasalarına tabi olduğumu gösteren bir işletim sistemine zor kazandığım ytl'lerimi gönül rahatlığı ile teslim etmeyi bir türlü kabullenemiyorum.

cvp :

xp ve vistayı ister 1000 dolara ister 100.000 dolara satar, bunun tartışması olmaz ki istediği fiyata satar ,bu devletin kamu hizmeti değilki :) , ürün adamın değilmi nasıl bir hak idda edebiliyorsunuz,
sonuçta somut veya soyut bir ürünü yasal olmadan kullanıyormusun olay bu, buna kılıfta uyduramazsın , çok pahalı diyemezsin , ozaman ister kullan ister kullanma derler, yasal olmadan kullanmak, bir dükkana girip bir raftan bir şey alıp para ödemeden çıkmakla aynı şeydir, ürün istediği fiyat olsun buna mazaret kesinlikle olamaz.
-------------------------------------------------------------------------------
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:

peki arkadaşım microsoft, xp yada vista lisans ücretini diyelim 1000$ yapsa yine aynı şeyleri savunabilecek misiniz ?
bugün windowsa verilecek para ile oldukça iyi durumda bir donanım ürünü alınabiliyor yada upgrade edilebiliyor. hiç bir zaman lisanslı windowsum olmadı, tanıdığım pek çok insan (oyun ve overclock meraklısı) donanım değişikliklerinde yaşadıkları sorunlar yüzünden lisanslı ürünlere sahip olmalarına rağmen lisanssızları kullanıyorlar.
kurulumda washington eyaleti yasalarına tabi olduğumu gösteren bir işletim sistemine zor kazandığım ytl'lerimi gönül rahatlığı ile teslim etmeyi bir türlü kabullenemiyorum.

pek çok insanın verebileceği ve bu kadar eder dediği değer 30-40 ytl civarında olan bir ürüne 250-300 ytl fiyat biçerseniz, o insanlar onu hiç de zor olmayan yöntemlerle kullanacaktır. Bazı insanlar dünyanın en zengini olacak diye türk polisinin bu konu ile görevlendirilmesini de saçma buluyorum

cvp ;

microsoftu kamu hizmeti veriyor sanıyorsunuz sanırım, firmaya ait ürün istediği fiyata satar, kullanma çok pahalıysa sorun çözülsün, illa kullancam diyorsan fiyat bu, diğer yöntemle kullanırsan dünyanın neresine gidersen git yasal olmayacak, herhangi biyerden ürünü para vermeden alıp çıkmak olacak !
-----------------------------------------------------------------------
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:

pek çok insanın verebileceği ve bu kadar eder dediği değer 30-40 ytl civarında olan bir ürüne 250-300 ytl fiyat biçerseniz, o insanlar onu hiç de zor olmayan yöntemlerle kullanacaktır. Bazı insanlar dünyanın en zengini olacak diye türk polisinin bu konu ile görevlendirilmesini de saçma buluyorum

sanırım ya microsoftta çalışıyorsunuz yada tekel diye bişey duymamışsınız. bugun telekomun, tüpraşın (bunlarda kamu hizmeti vermiyorlar) fiyat belirlemesi gibi o zaman elektrik kullanmasınlar, petrol kullanmasınlar diyebilmek ne kadar mantıklıdır?
çocuğuna güç bela bilgisayar alan babanın kolaylıkla verebileceği paralar degil bunlar. bill gatesi dunyanin en zengini yapan düşünce o imkana sahip olmayanları korsanlığa itmeye devam edecektir.

sanırım ya microsoftta çalışıyorsunuz yada tekel diye bişey duymamışsınız. bugun telekomun, tüpraşın (bunlarda kamu hizmeti vermiyorlar) fiyat belirlemesi gibi o zaman elektrik kullanmasınlar, petrol kullanmasınlar diyebilmek ne kadar mantıklıdır?
çocuğuna güç bela bilgisayar alan babanın kolaylıkla verebileceği paralar degil bunlar. bill gatesi dunyanin en zengini yapan düşünce o imkana sahip olmayanları korsanlığa itmeye devam edecektir.

cvp :

tüpraş- telekom bu firmaların üretimi halkın temel ihtiyaç sınıflarına giriyor, elektrik-petrol bunlar devlet kontrolünde olmak zorunda çünkü özelleşme sürecinde anlaşma bu şartlarla yapılmış ülkenin temel ihtiyaçlarını oluşturduğu için, siz işletim sistemi üreten bir firmayla bunu kıyaslıyorsunuz :) mantık kabul etmiyor. elektrik-su-doğalgaz-petrol bu gibi ürünler çok farlı değerlendirilir.(tekel ürünleri bunu araştırın, neler tekel üründür ? :)

güç bela bilgisayar alan baba diyorsunuz işi duygusallaştırmanın gereği yok , biraz daha ucuzunu lisanslı alabilir, bilgisayarı almaya niyetlenmiş biri bunuda çözer elbet.

bill gates in suçu ne ? iyi bir fikir bulup bunu satıp zengin olmak mı ?
bu kadar senedir siz işlerinizi - internet-dosya paylaşımı-word-arşivleme-msn -müzk dinleme -oyun-video izleme, daha sayamadığımız birsürü özellikleri (şirketler) neyin sayesinde gerçekleştiriyorsunuz, ömürlük bir lisansla satılıyor hemde. vistanın fiyatı nedir ? 13 ytl çarpı 12 taksit hepsiburada da, bilgisayar alan kişiye bumu çok geldi, hemde senelerdir bukadar özelliği kullanırken, keyfin bedavası olmaz derler.

bill gates i zengin etmek istemiyorsan almazsın , diğer türlüde bu ürünü çalmış olacaksın, mazaret kabul etmez, insanlar kendi kendilerini kandırırlar.
------------------------------------------------------------------------------
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:

sanırım ya microsoftta çalışıyorsunuz yada tekel diye bişey duymamışsınız. bugun telekomun, tüpraşın (bunlarda kamu hizmeti vermiyorlar) fiyat belirlemesi gibi o zaman elektrik kullanmasınlar, petrol kullanmasınlar diyebilmek ne kadar mantıklıdır?
çocuğuna güç bela bilgisayar alan babanın kolaylıkla verebileceği paralar degil bunlar. bill gatesi dunyanin en zengini yapan düşünce o imkana sahip olmayanları korsanlığa itmeye devam edecektir

evet tamam sıktı artık bu biilly muhabbeti. Dünyada BSA in ve Billy nin sözünün geçmedigi yerler de var ahanda çaldık ve kullanıyoruz vede kullanacaz :)

Korsan yazılım da korsan müzik de korsan WİNDOWS da bir geçim kaynağı bizim için ya. Bilgisayar kullanan biri müzik dinlemeyi seven biri bunları tüketmeye mecbur. Kalkıp da hepsine para mı versin. Ekmeğin 50kuruş olduğu bi dönemde yaşıyoruz. Biz parayı çöpte mi buluyoz bee 150YİTELE windowsa para verelim pardon BİLL GATESe para dökelim hadin ordan. YAŞASIN KORSAN!!!

ha hırsızlık yapmışın , ha korsan kullanmışın farkı yok, yasalar böyle diyor.pc alabiliyorsan çok rahat lisanslı bir işletim sistemide alabilirsin, çokmu pahalı geldi almazsın, kullanmazsın, son model porsche kullanmadığın gibi !

---------------------------------------------------------

o sahiplendiğin ms tükürdüğünü yalamasa da milleti bu yöne zorlasa. bak bakalım o zaman linux mu yükseliyor yoksa senin ms mi?

insanlar nerdeyse anasının karnından windowscu olarak çıkıyor. Kaçınız seçme özgürlüğünü kullandınız? Tonla da param olsa İstediğim porsche yi seçemiyorsam hiç bir anlamı yok.
Çünkü senin böyle bir hakkın yok. Başkalarının eline vermişsin önüne ne konursa onu kabullenmişsin.... yaptığın sadece başkarına hizmet. Porcshe paralarını başkalarına akıtmaya devam et :)

microsoftu kamu hizmeti veriyor sanıyorsunuz sanırım, firmaya ait ürün istediği fiyata satar, kullanma çok pahalıysa sorun çözülsün, illa kullancam diyorsan fiyat bu, diğer yöntemle kullanırsan dünyanın neresine gidersen git yasal olmayacak, herhangi biyerden ürünü para vermeden alıp çıkmak olacak !

----------------------------------------------------------------
CEvabına Yanıt:)
bir tekeli neden başıma bela edeceğim. alacağım LİSANSLI pc mde bunu görmek istemiyorum.. Mecbur muyum kardeşim ben bu rezil sisteme para vermeye..Madem yasa hukuk dersi vermeye çalışıyorsun ortada giden milletin parası var... Alacağım ekran kartına ambargo koyuyor...Sistemime istedğim parçayı alamıyorum...Nesini savunuyorsun. verdiğin 3 kuruş seni bu lafları söyletmeye itiyor içinde bulunduğun psikilojik durumun dışa vurumu bu.. Vermeseydin kardeşim..Para vermemeyi savunan her insanı saygıyla karşılıyorum son laflarına kadar haklılar..Yokluk nedir düşünebilirsen o psikolojiden kurtulmada bir adım atmış olursun... Al sana linux. karşılaştır Bu kadar süper bir sistemin suçu sadece doğru, dürüst olup tüm insanlığı düşünmesi mi? Neden böyle bir sistemin önünü tıkamak için ülkece bize bir kuruş faydası olmayacak adamları zengin edelim.?

www.whylinuxisbetter.net
burdaki sorulara windows unuz yanıt versin ~6000 avro luk sistemi pencereden aşağıya atayım. :)

Gerçek lisanslı xp home var. laptopumla gelmişti aslında orjinal iyi oluyor sorun çıkarmıyor

cvp :

alacağın sistemi almazsın ozaman , 2 firma anlaşmış sana ne oluyor :) adam windowsta yükler sattığı cihaza başka bişeyde , mecbur değilki senin isteğini yerine getirmeye, kim karışır,o rezil dediğin sisteme para vermeye mecbur değilsin vermezsin almazsın olur biter :) yokluğuda çok iyibilirim, korsanın ne olduğunuda bilirim ! somut veya soyut ürün ikiside benim için aynıdır. linux bukadar süper ise onu kullan korsan kullanma.

birileri bişeyler üretsin çalışsın, mecburmuyum yok çok pahalı yok zengin etmeyelim bunları demeye mazaret yok olamazda, kullanıyorsan kullanırsın ama bu gerçekte değişmez, alternatifi varsa çıksın serbest piyasa kimse kimseyi engellediği yok. cihazı satan linux yüklesin satsın veya bişey yüklemeden satsın, bu üreten firmaların kararı kimse karışamaz, beğenmiyormusun mecburmu hissediyorsun kendini , yok mecbur değilsin almazsın, senin keyfine göre cihazmı üretecekler, adam böyle satıyor kendi cihazı kim karışabilir :) alma valla mecbur değilsin :)

korsan kullanan kullanır bu engellenmez zaten ama korsan kullanıpta bir hak idda edenler çok saçmalıyorlar, ben bunu diyorum, mecburmuyum- çok pahalı-sistemde yüklü almak zorundamıyım- yani bunlar çok saçma alma kardeşim ozaman.
özel firmaların kamu hizmeti verdiğini sananlar var, ne isterlerse yaparlar zorla satmıyorlar, canı ister 1000 dolar satıyorum der, yasakmı, pc yi üreten firma vista yükledim xp yükledim 2 lisanslı cihaz satıyorum der satar yasakmı, mecur değilsin almazsın.

verdiğim 3 kuruş çalışan üreten kişilerin hakkıdır, başka kimse bu işi yapamıyor en iyisi bunlar, linux kurulu her makinada xp de yüklü :) çıksın başka firma rakip yokki, demek bu iş bukadar zor ve çalışmak üretmek istiyor, vistanın fiyatı nekadar 13 ytl çarpı 12, herhangi bir muhasebe programı fiyatıyla kıyaslayın bakalım.işletim sistemi ağaçta yetişiyor sanıyorsunuz siz ,ağaçta bile yetişse masrafı var , kaç kişi çalışıyor bu işte nekadar çalışıyorlar, bukadar basit birşey olsaydı , rakipleri çıkmazmıydı,bu kadar program üreten firma var, enaz 10-15 rakip olması gerekmezmiydi, google bile linux sürüm üzerinden gidiyor, neden kendi birşeyler geliştirmedi, her işe el atmıyormu bu google :) sizin konuştuğunuz , anladığınız kadar basit işler değil bunlar.

-----------------------------------------------------------------------
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
bir tekeli neden başıma bela edeceğim. alacağım LİSANSLI pc mde bunu görmek istemiyorum.. Mecbur muyum kardeşim ben bu rezil sisteme para vermeye..Madem yasa hukuk dersi vermeye çalışıyorsun ortada giden milletin parası var... Alacağım ekran kartına ambargo koyuyor...Sistemime istedğim parçayı alamıyorum...Nesini savunuyorsun. verdiğin 3 kuruş seni bu lafları söyletmeye itiyor içinde bulunduğun psikilojik durumun dışa vurumu bu.. Vermeseydin kardeşim..Para vermemeyi savunan her insanı saygıyla karşılıyorum son laflarına kadar haklılar..Yokluk nedir düşünebilirsen o psikolojiden kurtulmada bir adım atmış olursun... Al sana linux. karşılaştır Bu kadar süper bir sistemin suçu sadece doğru, dürüst olup tüm insanlığı düşünmesi mi? Neden böyle bir sistemin önünü tıkamak için ülkece bize bir kuruş faydası olmayacak adamları zengin edelim.?

boş boş konuşmayalım.. sayın cvp:)

her zaman linux ve macintosh windows dan daha iyi sistemler oldu.. Senin o 3 kuruşun karşılığı bu iki sistemin ürettikleri yenilikler.. Ms nin çıkardığı belki de tek iş pencereli windows explorer oldu.. Ms yi savunmanın senin tarafından olsun herhengi bir ülkenin vatandaşı tarafından olsun haklı bir tarafı yoktur.. senin okumadığın belli.. kendi ülke vatandaşları bile ms yi sevmiyor.. Neden google bu kadar büyüdü.. sadece işini iyi yapması mı? en büyük nedeni kullanıcılarına dönük özgür bir ortam oluşturması.. her şeye para istememesi... aldığı paranın hepsini indiregandi yapmaması.. birçok sisteme ,birçok yazılıma, birçok kuruma destek sağlaması ,ücretsiz süper servisleri olması...(bugün o kullandığın firefox google sayesinde ayakta duruyor)
bu saydıklarımı o savunduğun vatandaşlar sadece gösteriş amaçlı yapıyor.. inaN SENİN MUTLULUĞUN ADAMLARIN HİÇ UMRUNDA DEĞİL PARANI VER ..GERİSİNİ BOŞVER HESABI..
anlaşılan tekdüze düşünmeyi hayat felsefesi edinmişsin..:) yok efendim linux yüklü her pc de xp de yüklüymüş... peki efendim linux u yalnız bıraktıran gerek oyun desteği olsun gerek program desteği olsun her türlü ambargo koyan sevgili ms varken ve sizin gibi üstün zekalılar da bu çarka su dökerken ne olmasını bekliyorsun.. git o adamlara sor bakalım bu destekler olsa ms yi sistemine alırlar mı? mecbur değil çünkü fazlası kendi sisteminde mevcut. kaya gibi yıllardır formatsız ilk günkü gibi kararlı çalışan bir sistemleri var. sistemi ayakta tutmak için sizin gibi LİSANS ücreti kaygısıyla 30 tane programa para vermeyeceklerini biliyorlar..

anlaşılan verdiğim siteyi de araştırmamışsın.. okumaya ,araştırmaya karşı zaafın varsa akılcı bir tartışma yapamazsın...bir düşüncenin etrafında saçmalar saçmalar durursun.. Neyi savunduğunu anlamadan kuru hak ,adalet derdine düşersen bil ki sende bu tekerin çoktan marabası olmuşsun.:)

cvp :

bıkadar boş konuşulabilir ancak, alma arkadaşım ozaman sana zorla bişey satan yok,ms ambargo koyuyormuş saçmalığa bak, heralanda herşeye rakip çıkıyor buna çıkmıyor ms ambargo koyuyor çünkü :)

bu bir iştir adam ürünü ortaya koyar isteyen alır istemeyen almaz,
üstün zekanız çok iyi yorumluyor,

kendini bir teker dünyasında zanneden paranoyak bir marabadan iyidir, herşeyin rakibi çıkıyor buna çıkmamış :) bukadarmı düşünebiliyorsunuz, hodri meydan ms bişeymi diyor, linuxa bişeymi diyor :) gelişebiliyorsa gelişsin, emulatör kullancağına linux gelişsin emulatörsüz açsın uygulamaları, okadar linux sürümü var birtanesi başaramamış, yani bukadarını bile anlayamıyormusunuz.

neticede adam bir ürün satıyor isteyen alır istemeyen almaz, serbest piyasa olduğu halde linux bile emulatöre ihtiyaç duyuyor, bende hırsızlık yapmıyorum üreten çalışan insanların hakkını ödüyorum.
sevmiyorsan almazsın kullanmazsın.
------------------------------------------------------------------------------
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:

boş boş konuşmayalım.. sayın cvp:)

yani kardeşim hadi korsan kullandığınızı deklare ediyorsunuzda bari bununla övünmeyin.Hırsızlıkdan başka birşey değil.Bari yaptığım yanlış ama dayanamıyorum deyin gitsin.

babalar gibi korsan xp pro kullanıyorum.kullanmaya da devam edecegim.altı ustu sagı solu bir işlrtim sistemi tamam ama bu kadar pahalı olur mu yaw.bil gates yaklasık 50milyar doları ile emekli oldu.bu herseyi acıklıyor zaten.bu kadar korsan kullanım varken bu kadar cok kar yapabiliyorlarsaherkes lisanslı kullansa ne kadar paracıkları olur tahmin etmek cok zor...

cvp
Neyi savunduğunu anlamadan kuru hak ,adalet derdine düşersen bil ki sende bu tekerin çoktan marabası olmuşsun.:)

cvp :

kendini bir teker dünyasında zanneden paranoyak bir marabadan iyidir :)

sayın cvp. bilgisayar dünyasından pek fazla haberdar olmadığınız belli.
ilk dönemler mac işletim sistemleri windowsa nal toplatıyordu ki pencere sistemi ve fare ilk defa os2warp ile girmiştir. ama hp - panasonic - intel - amd v.b. firmalar ms ile anlaştığında artık bizim içinde bir tekelleşme süreci başladı. tam destek veren bir işletim sistemi için tek çaremiz ms tabanlı olanlar oldu. bu taaa 3.1 den bu güne geçerli. önce tüm çevre birimleri kendilerine uygun ve en özgün tasarımlar şeklinde yaptırdıktan sonra işletim sistemlerine lisans zorunluluğu getirdiler. ( windows 3.1 ve dos 6.22 ) o dönemde ben bir imalatçıda servis sorumlusuydum ve mac kullanıyordum. neyse bu gelişimi anlatmak günler sürer. ama şöyle düşünün intel ve amd işlemci üretirken çekirdek mimarilerini ms işletim sistemlerine göre optimize ediyorlarsa bir düşünmek lazım. bu serbest piyasa ekonomisi değil tekelleşme ve diktatörlük çalışmalarıdır.....

Birşeyi günah olduğunu bilip yapmak başka şey, haramı helal gibi göstermeye çalışmak başka şey. Vista home basic 120 Lira. Taksitle falan da alınıyor, hiç çocuğuna bilgisayar alan baba falan diye duygu sömürüsüne girmeye gerek yok yani. İşletim sistemine para vermek istemiyorsanız vermezsiniz, Linux kurarsınız hatta belki Linux'ta doğru düzgün oyun oynayamayacağı için programcı falan olur çocuk ama hırsızlığı hakmış gibi göstermeye kalkmayın. Bu kafa yüzünden Türkiye'den öyle adam çıkması mümkün değil ama, adamın adı Bill Gates değil de misal "Bilal Garip" olsaydı, Türkiye'ye tonla döviz getirseydi gene savunacak mıydınız korsan kullanmanın hak olduğunu ?

Emeğiyle geçinmeye çalışan bir bilgisayar programcısı.

cvp :

Siz anlamıyorsunuz hala birşeyin en güçlüsü olabilir o firma , rakip çıkmaması o firmayıda mesul yapmaz, serbest piyasa çıksın, bilgisayar dünyasından oldukça haberdarımda sizin söylediğiniz gelişim sürecinin , konuyla ne ilgisi var, biz şuandan bahsediyoruz , ve şuanda rakip çıkabilir kimsenin engellediği yok, amd ve intel , ms ile uyumlu olmak isteyecek tabiki , bukadar zor bir işe başka biri rakip olarak çıkamıyorki siz işlemci üretseniz hangi sisteme uyumlu çalışırdınız, komik olmayın :) ms gibi bir firma daha çıksın çıkabiliyorsa , o firmalar onada uyumlu işlemci üretir, başka firma yoksa ms neyapsın intel ve amd ye bana uyumlu işlemci üretmeyinmi desin :)

bilgisayar dünyasını , serbest piyasayı , tekelleşmeyi hepsini birbirine karıştırıyorsunuz.niye firmalar ms ile anlaştı, gelişmeyi onda gördülerde ondan, tekelleşme sizin söylediğiniz gibi olmaz ona tekelleşme denmez, siz tekelleşmenin nedemek olduğunu öğrenin, ben size açıklayayım tekel bir ürünü petrol mesela devletten başka kimse satamaz sizde başka yerden petrol çıkarıp satamazsınız yasaktır kanunen, ama ms ye rakip çıkması diğer firmaların ona uyumlu donanım üretmesi bunlar yasak değil, isterseniz bugün gidin bunları yapın hiçbir yasakla karşılaşmazsınız :) tabi siz bunu başaramayacağınız için, başa bir firmada başaramayacağı için ms yine lider olacak, başaramayanlarda tekel diyecek , ms nin yaptığını başaramıyoruz demeyecek, eğer yapabiliyorsanız ms gibi bir işletim sistemi yazın :) kimse size karışmaz tekel ürün yazamazsın demez :)

işte bu iş bukadar zor, korsan kullanmak için çeşitli bahaneler bulmak çocukça , hem pisle hem korsanını kullan kendinle çelişiyorsun, 120 ytl 12 taksit,

mazareti olmayan bir hırsızlıktır bu , dünyanın heryerinde hırsızlık olarak geçer, sevimiyorsan kullanmayacaksın !

orda çalışan kaç kişi var onların hakkı yenmiş oluyor, bildiğimiz kul hakkı yemektir.
---------------------------------------------------------------------------------
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:

sayın cvp. bilgisayar dünyasından pek fazla haberdar olmadığınız belli.
ilk dönemler mac işletim sistemleri windowsa nal toplatıyordu ki pencere sistemi ve fare ilk defa os2warp ile girmiştir. ama hp - panasonic - intel - amd v.b. firmalar ms ile anlaştığında artık bizim içinde bir tekelleşme süreci başladı. tam destek veren bir işletim sistemi için tek çaremiz ms tabanlı olanlar oldu. bu taaa 3.1 den bu güne geçerli. önce tüm çevre birimleri kendilerine uygun ve en özgün tasarımlar şeklinde yaptırdıktan sonra işletim sistemlerine lisans zorunluluğu getirdiler. ( windows 3.1 ve dos 6.22 ) o dönemde ben bir imalatçıda servis sorumlusuydum ve mac kullanıyordum. neyse bu gelişimi anlatmak günler sürer. ama şöyle düşünün intel ve amd işlemci üretirken çekirdek mimarilerini ms işletim sistemlerine göre optimize ediyorlarsa bir düşünmek lazım. bu serbest piyasa ekonomisi değil tekelleşme ve diktatörlük çalışmalarıdır.....

ctrl alt delete WgaTray.exe :D

kimse kusura bakmasın cvp: haklı

wga denilen şeyi kırmaya bile gerek yok hemen silinebilen bir şey.
neyse söyleyeceğim bu değil. bana kalırsa korsan yazılım kullanmak kötü bir şey bunu kabul ediyorum; fakat ben de korsan kullanıyorum.
işletim sistemim orjinal. fakat zaten çok nadir kullanacağım programlar için indirimli bile olsa o kadar para ödemem. linux olayına da gelirsek, kesinlikle muhteşem bir sistem; fakat gerek sistem yapısı gerek dosya biçimleri konusundan çok farklı. windows tabanlı yazılımlara bu kadar alışmışken linux a geçmek cesaret istiyor doğrusu.( her ne kadar alternatifler olsa bile)

korsan windowsçular olmasa, yaygınlaşamazdı ve oyun konusuna gelince bilgisayarı oyun için asla almam çünkü oyun için bi bilgisayar aldıktan en fazla 1 sene sonra çok daha iyi parçalar çıkıyor. zaten oyun oynayacaksan konsol al. geri kalan her şeyi linuxta bedavaya yaparsın

bugüne kadar hiçbir microzort ürününe para vermedim vermem

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play