Microsoft - Yahoo ikilisi Google'a karşı

MS ve Yahoo'nun uzun zamandır konuşulan ve merakla beklenen anlaşması tamamlandı! İşte detaylar...

  • Ali Güngör
Yahoo reklam satacak Bing arama yapacak!
Yahoo artık Bing algoritması kullanacak!

Microsoft CEO'su Steve Ballmer ve Yahoo CEO'su Carole Bartz el sıkıştı. Microsoft ve Yahoo 10 yıllık bir internet arama anlaşması imzalayarak mızraklarını Google'a doğrulttular. Bununla birlikte henüz reklam işinde beklenen kapsamlı anlaşmayı yapmış değiller.

Yeni antlaşmaya göre Microsoft'un Bing arama motoru teknolojisi, Yahoo'nun sitelerindeki arama algoritmasının yerine geçecek. Yahoo iki şirket çin de premium arama sonucu reklamlarını satmakla sorumlu olacak. Microsoft da Yahoo'nun arama teknolojilerine erişim elde edecek ve Bing'i Yahoo'dan elde edeceği bazı teknolojilerle güçlendirecek.

Bu antlaşma Yahoo'nun işletme giderlerini düşürecek ve gelirlerini arttıracak. Yahoo gelirlerini 275 milyon dolar arttırırkenı ve masraflarını 200 milyon dolar düşürerek toplamda yıllık 475 milyon dolar daha fazla kazanacak.

Bununla birlikte umutları fazla yüksek olan bazı yatırımcılar hayal kırıklığına uğradı. Yatırımcıların hayali Yahoo'yu Microsoft'un satın almasıydı. Ancak Yahoo daha önce bu teklifi geri çevirmişti. Yatırımcılar hiç değilse reklam anlaşmasının sadece premium reklamlarda değil daha büyük çapta gerçekleşmesini bekliyordu. Bu yatırımcılara 10 yıllık bir arama ortaklığının küçük bir gelişme olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

googleyi öldürmek için iyi taktik

Google da aramanın Windows'u; kolay can vereceğe benzemiyor :)
(Alışkanlık ve pazar payından bahsediyorum)

Google bir Efsanedir ve Efsaneler ölmez !. Microsoft ve Yahoo, google in pazar payından %2-3 oranında çalabilir ama büyük oran etkileyebileceklerini sanmıyorum sonuçta Google arayüzü basit ve kolay kullanılırlığının yanında bir çoğumuzun anasayfası hatta internet varmı yok mu diye kontrol etmek için ilk google giriliyor.Daha da söylenecek söz yok heralde.

Yahoo baktı Google ile rekabet etmek zor; dedi eski dostuma gideyim. MS fazla şey beklediği Bing'e olan rakipleri azaltmak hem de Yahoo'nun teknolojisinden de biraz sebeblenmek için ortak oldular. İkisi için de kârlı bir antlaşma gibi görünüyor. Google'ı alt etmeleri tabii ki imkansıza yakın.

Biraz bekleyelim bu sene sonuna yeni bir tarayıcı eklenecek adı tam belli değil ama Fixer olabilir diye biliyorum

para var huzur var

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir