Microsoft, yama hatalarında kendini aştı!

Microsoft'un "kaş yapayım derken göz çıkartan" yamalarına bir yenisi daha eklendi; PC'ler kilitlendi

  • Cem Şancı
Microsoft, yama hatalarında kendini aştı!

Microsoft'un her salı yayınladığı yamalar artık gerçek bir macera ve heyecan unsuru olarak kullanılıyor ve bilgisayarlarının sağlığı ile Rus ruleti oynamayı sevenler, güncellemeleri yükle linkine bastıktan sonra tırnaklarını yiyerek ve ekran önünde hangi sürprizle karşılaşacaklarını merak ederek bekliyorlar.

Dün yayınlanan KB 3001652 numaralı Windows yaması da, daha yükleme aşamasında kullanıcıların PC'lerini kilitlemeye başladı. Visual Studio 2010 Tools için yamalar barındıran güncelleme sırasında bilgisayarları kilitlenenler şimdi Microsoft forumlarında yana yakıla dert anlatmaya çalışıyorlar.

Microsoft yamayı geri çekmiş bulunuyor ve bu son birkaç ay içindeki üçüncü yama geri çekme olayı. Sorun yaşayanlara ise çözüm için şimdilik bir çare bulunmuş değil.

Herkese, Windows güncellemeleri sırasında bol şanslar diliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Sanırım visual studio kurulu olduğu için yama beni pas geçmiş. Yada win8 yaması değildi.

ya bende şimdi var güncelleme yükleyimi microsoft çekiti diyosunuz hala var

Yıllardır güncellemelerim kapalı. Kafam rahat. Güvenliğimi başka şekilde sağlıyorum.

Dert yakınan herkes AMD kullanıyor. Daha önce de defalarca belirtildi, AMD yazılımlara ayak uyduramıyor. Sorunun AMD'nin saçma ürünleriyle ilgisi olmasına rağmen MS yamayı geri çekiyor. Heyecan arayışında olan sanki Microsoft'muş gibi haber yapıyorsunuz her hafta. Daha hata raporlarını yabancı kaynaklardan, ana kaynaktan okuyup çeviremiyorsunuz bile. CHIP'in ne yazarlarında ne de editöründe (varsa tabi) iş var. Siz kendi çapınızda desteksiz iddialarla debelenip durdukça Windows'a daha çok bağlanıyorum.

@12 Şub 2015 11:40 yooo. ben intel kullanıyorum.. daha önceki aylarda da kaç defa geri çekti güncellemeyi Windows. kilitlendi resmen o zaman da bilgisayar. yani intel amd alakalı değil...

@12 Şub 2015 13:54 yalan soyleme kardes. ben guncellestirmeleri her gun otomatik yukluyorum. uc bilgisayarimda da intel var ve hic kilitlenme olmadi. hatta onceki geri cekilen guncelleme haberlerini de chipten okumustum. hic inanmamistim. sorun amdde.

@12 Şub 2015 11:40 Ne kadar bağnazca yaklaşımlar bunlar. Sanırsın Microsoft para veriyor bunlara. Adama inanmıyorlar bile. Ben i3 bir makina kullanıyorum bundan önceki bir güncellemede bilgisayarımda sorunlar çıkmaya başladı ses gitti falan derken uğraşamam dedim ve Ubuntu'ya geçtim kafam rahat. Size windowsun saçmalıklarıyla mutlu bir ömür dilerim.

Bende bir sorun çıkmadı. (Win8 kullanıyorum)

Benim bot camp'teki Windows bu güncelleme yüzünden bozuldu. Hard disk kullanımı yüzde yüze çıktı Zaten oyun oynamaktan başka hiç bir işime yaramıyordu. Komple mac'imden kaldırdım. Boş yere 180 TL verdim. Windows 10'dada böyle sorunlar çıkarsa bir daha Microsoft ürünü kullanmıyacam.

bu yama numarası bende gözükmüyor. güncellemeleri bir gün sonra yaptığım için olabilir mi .

Linux alın rahat edin

@12 Şub 2015 12:37 sanki Linux çok rahat. antivirüs sirketleri virüsler cirit atıyor Linux da diyor. en sağlamı yine Windows dur boş versene...

Bizde sorun yok. şu ana kadarda bir problem olmadı hiç.

Eyvaaah dun yukleyip kapadim ben de hadi gecmis olsun

intel işlemcili bilgisayarlarda böyle bir sorun gözükmüyor demekki işlemci farkıda var

Windows 8.1 Pro kullanıyorum herhangi bir sorun çıkmadı.

çok gülüyorum bu windowsculara ya :)

@12 Şub 2015 14:45 biz bişey göremedik sanki kendisi mac ten yazıyor

ilginçtir bende hiç sorun olmadı şu ana kadar.

Ee microsoft kalitesi olur öyle normal

googleden yamayı bulup arattığınızda yama bazı dosyaları kapanmasını geketrirdiği için oluyor.ben el ile yükledim. sorun kalmadı.

Dün aynını Windows 8.1 Pro da yaşadım demek bundanmış. Az kalsın format atıcaktım ama inat ettim yükledim. Alacağın olsun Microsoft boşuna kaç saat uğraştım o kadar...

Kaş yapayım derken kafatasımızı kıracaklar bu ms'e güven olmaz, yazılım desteği sıkıntısı olmasa hep linux kullanırdım çok az sistem istiyor rahat virüs derdi yok açık kaynak rahat basit falan filan.

Nedense yorumlarin bir cogunda "Bende birsey yok kullanicilar hatali" diyor yorumcular.Kimisi AMD ye bindirmis.Microsoft geri cekiyor, haber yapiliyor.Demek ki var bi sikinti.Bu ne saksakcilik?

Windows yamaları ile ilgili tek ve en önemli kural: Bilgisayarın düzgün çalışıyorsa hiçbir zaman güncelleme yapma.

Ben yaşadım bu sorunu... Güncellemeler indi, yüklenirken 10'da takıldı kaldı kapatmak istedim kapanmadı bende power tuşuna basılı tutarak kapatmak zorunda kaldım ve parça parça yükledim güncellemeleri. Yani hem HDD hem de PC'ye zarar verdim kısmen... Daha dikkatli ol Microsoft!

Artık dikkat çekmek için yaptıklarını düşünüyorum.

Benim başımada aynısı geldi win 8.1 kullanıyorum çarşamba günü update geldi ve ekranda görev çubuğu bloke oldu ve firewall ikonu çubuğa yerleşip yanıp sönmeye başladı sorunu sistemi geri yükleyerek hallettim üpdate bölümüne baktığımda bir sürü update dasyasının beklediğini gördüm (910 MB) ancak ben reddedip update özelliğini kapattım şimdilik çözümü bekliyorum...

Bu gün gelen kötü amaçlı yazılımları temizleme şubat paketinden sonra kiltlenme olayı sona erdi.

güncelemeden kaynaklanan daha birkere kitlenme yaşamadım umarım yaşamam. benim şüphelendiğim çorsan winler kitleniyor sanırım veya sistemi sorunlu olanlar . bende hiç bir zaman sorun olmuyor ne iş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play