Microsoft yeni güvenlik açığına karşı uyardı

MS, yeni bir kritik güvenlik açığı konusunda kullanıcıları uyardı. Hedefte bu kez hangi yazılım var?

  • Ümit Öncel
Microsoft uyardı: Excel dosyalarına dikkat!
Hacker'ların yeni hedefi Excel!

Özellikle ofis çalışanlarının en sık kullandığı programlar arasında yer alan Excel'de keşfedilen yeni bir güvenlik açığı korkutuyor. Microsoft, hacker'ların bu güvenlik açığını kullanarak hazırladıkları bir dosya ile kullanıcının sistemini ele geçirebileceklerine dair uyarıda bulundu. Saldırı sadece Microsoft Office Excel 2007 ve önceki sürümlerde ve .xls uzantılı dosyalar sayesinde gerçekleşebiliyor. Virüslü Excel dosyası açıldığında, kullanıcıdan habersiz olarak iki farklı dosya sisteme kaydediliyor.

Bu dosyalar kullanıcıların klavyeyi kullanarak yazdıkları tüm yazıları ve diğer kişisel bilgileri gizlice kaydedecek bir truva atının sisteme indirilmesini sağlıyor. Symantec yetkilileri normal bir Excel dosyası açılır gibi göründüğü sırada, aslında virüsün truva atını indirdiğini ve bunun kullanıcının fark edememesinin son derece normal olduğunu söylüyorlar.

Microsoft konuyla ilgili bir yama yayınlayana kadar kullanıcıların sistemlerini en güncel anti-virüs programları ile korumaları ve güvenmedikleri Excel dosyalarını açmamaları tavsiye ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bu hackerler neyin peşindeki böyle her açığı buluyorlar.MS açık bulunmadan kapasa?

open office'de bu sorun yoktur zannederim.

Çok akıllıca ben olsam da exel e yönelirdim..

Sen de yorum yaz