Microsoft yine Windows 10'la kızdırdı!

Gelen şikayetlere bakılırsa Microsoft, Windows 10'u yaymak için kendi sözlerini bile çiğnedi!

Microsoft yine Windows 10'la kızdırdı!

Microsoft'un Windows kullanan herkesi Windows 10'lu yapma hedefine ulaşmak için takındığı sert tavır, sistem yöneticilerini yine sinirlendirdi. Bilgisayarlarının "Windows 10'u Alın", diğer adıyla GWX uygulamasını ekrana getirdiğini gören sistem yöneticileri, bu kötü sürprizle çileden çıktı.

Şikayet, domain'e oturum açmış olan bilgisayarlarında Windows 10 güncellemesini engelleyen sistem yöneticilerinden geliyor. Görev çubuğunda görünen GWX simgesine tıklayan kullanıcılar, yukarıdaki ekranı gördüler. Ekran, "Sistem yöneticiniz bu PC'deki yükseltmeleri engelledi" biçiminde genel bir mesaj gösterse de asıl sorun, burada değil.

Microsoft daha önce yaptığı bir duyuruda iş yerlerinde Windows 10'u yükseltmeye yönelik bir tanıtım kampanyası düzenleyeceğini söylemişti. Endişe veren durum ise böyle bir mesajı göstermeyeceğini söyleyenin, Microsoft'un ta kendisi olması.

Firma, iş pazarındaki tanıtım kampanyasını ilk duyurduğunda, domain'e katılan PC'lerin sadece WSUS veya System Center Configuration Manager tarafından yönetilmediği durumlarda bu tür mesajları göreceğini söylemişti. Ancak bazı sistem yöneticileri, WSUS'u kullanan PC'lerde bu mesajlarla karşılaştıklarını söylüyorlar.

Bazı iddialara göre kayıt defterinde yapılacak bir değişiklik veya KB3035583 yamasını kaldırmak, GWX simgesini kaldırmaya yetiyor; ancak her defasında kesin sonuç alınmadığı anlaşılıyor. Kesin olan bir şey varsa o da Microsoft'un Windows 10'u daha fazla bilgisayara sokmaya çalışırken, onu kullanmak istemeyenleri baskı altına alarak, can sıkmaya devam edeceği.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Microsoft çubukla oynuyo.Koskoca uçlu yırttı yırtacak.Satya koca şirketi batırmak üzere..

@11 Mart 2016 11:35 Önce Türkçe öğrenin, sonra yorumlarsınız haberi.

@11 Mart 2016 11:35 sindirim sistemin tersine çalışıyor.

4. millenium faciasını asla almamda kurmamda... yok öyle faciayı zorla kullandırtamazsınız...

bir işe yaramıyor ki millet kaç yıl önce çıkan işletim sistemini kullanıyor. insan gibi doğru düzgün bişey yapın zaten millet kendisi geçmek ister paralıda olsa

Microsoft ve Microsoft ürünlerinden t i k s i n i y o r u m..... Google Android 7.0 ile PC uyumlu bir işletim sistemi yapacak. Android PC çıksa gözümü kırpmadan alacağım. Windows belasından kurtulmalıyız. Microsoft bu dünyanın başına bela ..

@11 Mart 2016 13:14 Size nasıl bir propaganda uyguluyorlar bilemiyorum ama Ms neyse Apple da Google da aynı şey. Bunu unutmayın.

@11 Mart 2016 13:14 Remix OS var tam da istediğin gibi jide.com android-x86 ile beraber geliştiriyolar

@11 Mart 2016 13:14 Android'in Windows'dan daha iyi olduğunu mu düşünüyorsunuz?

@11 Mart 2016 13:14 Amiga OS 4.1 satın alabilirsin, sadece 30 Dolar.

zorunda kalmasam asla MS yazılımları kullanmam :s

windows 10 kullananlara acıyorum. kendi bilgisayarlarının kölesi oluyorlar. para verip bilgilerini dağıtıyorlar. yazık.

@11 Mart 2016 14:35 Hahahah :D Bunu yazan kesin bir Android kullanıcısıdır. Emin olun Google kadar bilgi çalan hiç bir firma yok dünyada. İşin ilginci Google bu iddiaları kabul ettiği halde kullanıcılar bunu kendilerine yediremiyorlar.

@11 Mart 2016 14:35 Kardeş sanki sen ne yapıyorsun bizden farkın ne senin işletim sisteminin? Sadece bilgi çalma olayları Windows 10 üzerinde mi yapılıyor.

Microsoft office herhalde linuxda olsa is yerlerinde windows kimse kullanmak istemez

@11 Mart 2016 14:49 Microsoft Office'den daha iyi bir alternatif zaten var; Linux dağıtımlarında ve Windows üzerinde de çalışan Libre Office.

@11 Mart 2016 14:49 sadece Office yazılımı ya da uygulaması değil ki sorun esas sorun bütün her şeyin masaüstü sistemlerde sadece Windows odaklı yapılmasından kaynaklı linuxta çalışan uygulamalar sınırlı mac desek ondada her şey paralı.

@11 Mart 2016 14:49 Office'inde içine ettiler merak etmeyin. 2007'den sonraki tüm versiyonlar berbat durumda, sırf pdf vb dosya türlerini bertaraf etmek için bir dosya sistemi çıkarttı, berbat etti. Sonra da fiyonk mudur, ne her halt ise değiştirdi iyice s..... içine. Sonra da doküman formatına el attılar, buyurun cenaze namazına. Benim görüşüm Office 2003, bu serinin zirve noktasıdır. En rahat kullandığım ve en az problem çıkartan versiyondur. 2013 ile 2016 arasında bile doküman problemi var.

evet sözü edilen güncelleştirmeyi kaldırdım ve Windows al simgesinden kurtuldum. Yalnız dikkat ettim hemen Windows güncellemelerinde yer almış. Güncellemeyi gizle deyip yanlışlıkla yüklemesini engelledim.

Bi W10u bi ben beğendim herhalde. Ne güzel kullanılıyor işte. Nesi eksik ki :d Kasmıyor da. Başlat menüsü de var.

Windows 7 - XP dışındakiler vasat Win8 metro ile tutmadı,8.1 çıkarttılar bir kaç düzelme oldu yine hüsran win10 başlat menüsü geldi,metro uygulamaları başlat menüsüne konumlandırıldı tam oldu diyorduk bu sefer telemetry,cortana,mağaza uygulamaları,arka plan çalışan hizmetlerin oğun oluşu falan sistem tam bir meşkuliyet balosu iptal edilmek istenen hizmetlerde zorunlu çalışıyor.Çareyi LinuxMint / Manjaro linux'te buldum oyun için steam vlc,mozilla,libreofis ve sürücüleri dahi kurulu tavsiye.

keşke şu kareli metro yerine sadece mağaza ve ekstra uygulamaları sunsan yeterdi be mikisoft windows 10 gerçekten süper bir işletim sistemi ama halen stabil olamama gibi bir durumu var çok nadir de olsa

Skandalla 1994 senesinde zorla iflas başvurusu yaptırılan (çok uzun hikaye) ve 5 sene sonra yeniden geliştirilmeye başlanılan yani 1999 senesinden beridir geliştirilmeye devam edilen Amiga Os 4.1 isminde bir işletim sistemi olduğunu ve program ve oyun desteği her geçen gün daha da gelişen, dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz. bilmiyorsunuz çünkü medyaya en fazla reklam geliri sağlayan Microsoft tarafından bu işletim sistemi hakkında tek kelime dahi yazılması yasak!

artık sadece 10 olucak herkes seve seve onu kullanıcak.

bir windows milennium faciası vardı; kullananlar bilir. Windows 10 ondan bile daha az stabil. Özellik konusu başka, kullanım olarak güzel. Ama bütün bunların dışında bu telemetry olayı en çok can sıkan konu. Bu yüzden windows un geleceğini pek parlak görmüyorum, yani ben gelecekte uygun bir fırsatta mac veya linux sistemlerine geçiş yapmayı düşünüyorum. windows gerektiren işler için artık internete bağlamadan virtualisation olarak; muhtemelen bir NAS ta çalışacak şekilde elimde bulundurabilirim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir