Microsoft'a İtalya'dan Office darbesi!

Microsoft'a büyük paralar kazandıran yazılım, önemli bir müşterisini kaybediyor!

  • Cenk Atlı
Microsoft'a İtalya'dan Office darbesi!

Microsoft'un Office platformunun en büyük rakiplerinden, açık kaynaklı LibreOffice önemli bir "müşteriyi" daha kendi saflarına kattı. İtalya Savunma Bakanlığı, kamuoyuna yaptığı açıklamada Bakanlık bünyesindeki bütün bilgisayarların ve iş istasyonlarının Microsoft Office'ten çıkıp LibreOffice'e geçiş yapmalarına karar verdiklerini duyurdu.

Söz konusu karar aslında, Savunma Bakanlığı ve LibreItalia adlı kar amacı gütmeyen İtalya menşeili organizasyon tarafından Eylül 2015'te gerçekleştirilen anlaşmaya dayanıyor.

Konuyla ilgili Avrupa Komisyonu yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, LibreOffice'in 2017 itibariyle 75 bin kullanıcıya ulaşacağı ve 2020 itibariyle bu sayıya 25 bin kişinin daha katılacağı belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Açık kaynağın gücü .

Bende LibreOffice kullanıyorum. Eski ofisprogramından geçişte biraz yabancılık çektim ama kullanımını kavrayınca işyerindeki bilgisayarlarada kurdum. Diğer kullanıcılar da yabancılık çekti ama kullanımına hakim birileri :) kısa zamanda alıştırdı. Gerçek Açık Kaynak, sürekli güncelleme ve haliyle en önemlisi, tamamıyla ÜCRETSİZ olması, onu vazgeçilmez kılıyor...

Darısı bizim devlet kurumlarının başına diyorum.

@Metinolmetin Adalet Bakanlığı zaten libreoffice kullanıyor. Gerçekten çok kullanışlı..

Başarılı sayılabilecek bir Ücretsiz Office alternatifi olarak görülebilir hatta bu konuda libreoffice kesinlikle desteklenmelidir, ancak Office ile kıyaslanamayacak seviyede bir verimlilik aracıdır. O nedenle Fiyatı bir kenara konulacak olursa özellikle profesyonel olarak belge,doküman vs. işleriyle çok içli dışlı olanlar için LibreOffice nispeten hafif ,ücretsiz ve kimine göre güvenli olması dışında kesinlikle iyi bir alternatif değildir.İtalya savunma bakanlığı bakalım ne kadar dayanabilecek.

Açıkçası söylemek gerekirse, LibreOffice'in MS Office'ten hiçbir eksiği yok, aksine fazlası var. Benim sistemimde hem LibreOffice 5.0, hem de MS Office 2007 kurulu ama en çok LibreOffice'i kullanıyorum. Gönderdiğim özellikleri de hayata geçirirlerse, LibreOffice eşsiz bir ofis paketi olacaktır...

@cleverman 2007 ? Office Mobil dene

Açıkçası, 2016 versiyonunda iyice kontrolden çıkmış uygulamaları; Word'de metin biçimlendirme bulmaca gibi, herşey birbirine girmiş, maddeleme/numaralandırma çalışmaz halde, her türlü (aklınıza gelen, gelmeyen) paragraf/metin biçimlendirmeyi taa metnize başlamadan önce yapmanız gerekiyor, yapmazsanız biçimlendirmenizin içine ediyor, çok af edersiniz. Şekil ekleme neredeyse imkansız, kanvası tamamen kaldırmışlar, metin içi şekillerini kontrol etmeniz zorlaşmış. Bir acayip olmuş.

libreoffice kullananlara Allah sabır versin. ben bir iş için kullanmak zorunda kaldım ömrümde çekmediğim çileyi çektim. ctrl+v yaptım program bir uyarı verip kapandı.

@15 Mayıs 2016 18:07 Ahhahaha, cahillik böyle bir şey olsa gerek. Microsoft Office 10 kere kapansa 11.defa onu yeniden açmayı denersiniz ama LibreOffice olunca WPS Office olunca denemezsiniz. Çünkü alışkanlıklarınızdan vazgeçemiyorsunuz.

Microsoft Office in tasarımı güzel fakat işlemciyi çok yoruyor. Libreoffice daha az yoruyor. Office 2003 kullanılabilir fakat çok eskidi. Parası olan Microsoft Office kullanır para vermek istemeyenler libreoffice kullanır. Hem para vermeyeceği için İtalya için daha iyi olur.

Microsoft Office candır.

Word belgelerini açmayan bir programı tabi ki kullanmak istememesi normal.

Keşke bizimkilerde yapsa öyle birşey

Ofisi hala para verenlere ben sadece gülerim :))

adam ihtiyacını karşılıyorsa ve virüs derdi daha azsa ya da illegal yollarla lisanslama derdi olmayacak ve maliyet neredeyse sıfırsa neden geçmesin ki?

KEŞKE BUNU BİZDE DİYEBİLSEK.

@16 Mayıs 2016 09:54 zaten yapıyoruz...

@16 Mayıs 2016 22:09 Kaç kurumda LibreOffice kullanılıyor? TÜBİTAK kamu kurumlarına ücretsiz LibreOffice göç desteği veriyor. Kaç kurum geçiş yaptı?

Libreoffice'i MS Office'in yaptığı her şeyi yapıyor ama kaliteli yapamıyor.

Libre ofis kölemi çalıştırıyor. Bir tarafta binlerce kişinin yıllarca emeği var, elbette beleş olacak hali yok. Diğer tarafta halk kahramanı gibi ortaya çıkmış

@ZiyaretBitti LibreOffice için gönüllüler çalışıyor. Almanya'da LibreOffice'e yapılan bağışlar yanlış hatırlamıyorsam vergi konusunda bir kolaylık sağlıyordu. Herkes bizim gibi MS kölesi değil. Batı'da henüz yeterli uyanış yok ama Doğu yavaş yavaş uyanıyor. Örneğin Rusya'nın hiçbir kamu kurumu sitesinde IIS Server göremezsiniz. Çin kamu kurumlarında kendi GNU/Linux dağıtımını kullanıyor....

5 yıla kalmaz LINUX korkulan rüya olacak..demedi demeyin..yaşasın özgür yazılım

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost