Microsoft'ta kadın çalışan oranı düşüşte

Yazılım devi, kadın çalışan sayısındaki düşüşü bu sebebe bağladı!

  • Onur Seven
Microsoft'ta kadın çalışan oranı düşüşte

Microsoft, geçtiğimiz yıl boyunca şirkette ırksal ve etnik çeşitliliği arttırarak bazı kazanımlar elde ederken aynı zamanda 2015 yılı içersinde kadın çalışan sayısında genel anlamda bir düşüş gördü.

Geçen yıl Microsoft yetkilileri genel işgücünde kadınların oranının yüzde 29 oranında büyümesiyle övünüyordu. Bu yıl bu sayı, 23 Kasım'da şirket tarafından yayınlanan son küresel çeşitlilik rakamlarına göre yüzde 26.8 seviyelerine gerilemiş durumda.

Microsoft yetkilileri bu durumu kendi telefon donanım işindeki düşüşe bağlıyor. Windows telefon üreten fabrikalarda erkeklerden çok kadınların çalıştığı ve bir dizi fabrikanın kapatılarak 7,800 çalışanın görevine son verildiği vurgulanıyor.

Microsoft, istihdam edilen kadınların genel yüzdesi dışında çeşitlilik konusunda gelişmeler kaydetti. ABD'de şirket neredeyse tüm ırksal ve etnik kategorilerde yıldan yıla  "mütevazı" bir artış sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Kadınlara pozitif ayrımcılık yapıp kota koyabilir hepsi iyi niyete bağlı! Dünya genelinde kadınlar iş hayatından dışlanıyor, işverenlerin sebepleri malum; istediğim kalifikasyonda olmuyorlar, muayyen günleri oluyor, çocuk yapmak için hamilelik izni alıyorlar, çetin çalışma şartlarını kaldıramıyor, fazla mesaiye kalmıyorlar, evim, eşim çocuklarım gerekçeleri, tüm bunlar kadınları ekonomik hayattan yavaşça dışlayan Kapitalizmin ayrımcı argümanları. Kadın erkek eşitliği kapitalizmde mümkün değildir

Taa Sam Amcanın ülkesine gidip Microsoft'a bakmaya ne gerek var? Bizdeki Meclisdeki Kadın mebus sayısına bakın, hatta Kabineye, sadece 2 kadın Bakan! Hiçbir yasa ne ekonomik ne sosyal yaşamda kadın-erkek eşitliğini sağlayamaz. Kadınların istediği özgürlükçü gerçek anlamda eşitlik ancak emekçilerin iktidarı ile mümkündür, diğerinde sadece göz boyama şirinlik olsun diye sembolik istihdam, reel yaşamda ise hep kadın işgücü ve kimliği hor görülüp geri planda kalmaya mahkumdur.

Erkek çalıştırma her zaman daha avantajlı ve karlıdır

@26 Kasım 2015 11:04 Hemcinslerim nasıl daha avantajlı ve rentabl oluyor, anlatında bilgimizi artıralım! Kadınlar iş yerinde daha uyumlu olduğu gibi, birçok meslek ve iş kolunda biz erkeklerden daha iyi performans vermektedir. Sabırlı olmaları, çok çabuk sinirlenmemeleri daha makul, sosyal ve duygusal oldukları için bazı işkolunda biz erkeklerden daha başarılı oldukları su götürmez gerçektir. Kadını mutfağa hapsetmek isteyen onu sadece doğurgan olmakla kodlamak gerçekten çağdışı görüştür.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play