Microsoft'tan bir yeni site daha!

Microsoft, Project Oxford projesi kapsamında bir eğlenceli siteyi daha hayata geçirdi!

Microsoft bu kez duyguları tahmin ediyor!

Microsoft'un Project Oxford adı altında başlattığı projesinin amacı, yüz tanıma algoritmalarını geliştirmekti. Yazılım devi, bu kapsamda daha önce 2 farklı siteyi yayına sokarak yeni algoritmalarının marifetlerini kullanıcılara sunmuş ve büyük beğeni kazanmayı başarmıştı. Bu sitelerden ilki how-old.net idi ve yüklediğiniz bir fotoğraftaki kişilerin yaşlarını tahmin ediyordu. twinsornot.net ise, yüklenen iki farklı fotoğraftaki kişilerin ikiz olup olmadığını, ikiz olma ihtimallerini belirlemeye çalışıyordu.

Ve şimdi Microsoft, yine Project Oxford projesi kapsamında yeni bir siteyi daha hayata geçirdi. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz yeni siteye yine bir fotoğraf yüklemeniz ya da fotoğrafa ait bir URL girmeniz gerekiyor. Hemen ardından site, fotoğraftaki kişi veya kişilerin ne hissettiğini, başka bir deyişle duygularını ortaya koyuyor. Fotoğraftaki kişinin mutlu, sinirli ya da korkmuş olduğu, ihtimal oranları olarak veriliyor.

Görünüşe göre Microsoft, yüz tanıma algoritmaları konusunda oldukça ciddi. Tüm bu çalışmanın bize yakın gelecekte eğlenceli siteler dışında neler sunacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Açık kaynak kodlu mu?

Süper b,r teknoloji bu sayede mobeselere entegre bir sistemle person of interest dizisindeki gibi olay gerçek olabilir. Kişilerin yüz ifadelerinden o anki duygularını saptayıp muhtemel suç oranı ya da intihar gibi durumların önüne geçilebilir. Yada yorgun uykulu bir şoför trafik ışıklarında saptanıp araç başında uyumadan saptanıp durudurulabilir. Vay be teknoloji ne günlere geldi çocuklar.

@12 Kasım 2015 12:10 Belirli yuz sekillerine gore kisi hakkinda olasi bilgi edilebilir ama yuz ifadeleri beyindeki her seyi yuzde yuz dogrulukla gostermez.

@12 Kasım 2015 21:23 bizim fark edemediğimiz yüz mimikleri, deride gerilme vs çok rahatlıkla beyin okuma gibi olabilir kaldıki "21-12-2015 12:10" daki yorumda da bahsedildiği üzere ektrem düşünceler suç, pişmanlık, endişe, uyku vs rahatlıkla okunabilir Bilim Kurgu dizileri gerçek oluyor :D

Yapay zeka kullanılarak yapılacak şeylerin sınırı yok tamam, ancak bundan 5 yıl sonra en az. Geliştirilmesi gereken bir sistem.

Zaten Microsoft bu konulardaki başarısını Kinect ile kanıtlamıştı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play