Microsoft'tan Chakra için açık kaynak hamlesi

Microsoft, açık kaynaklı yazılıma verdiği desteği, yeni bir "hediye" ile birlikte büyütüyor!

  • Onur Seven
Microsoft'tan Chakra için açık kaynak hamlesi

Microsoft geçtiğimiz yıldan bu yana açık kaynak topluluğuna karşı tavrını önemli ölçüde değiştirmiş görünüyor. Şirket kendi teknolojilerini geliştirici topluluğu için kullanılabilir yapmaya devam ediyor.

Redmond merkezli teknoloji devi blog sayfası aracılığı ile yaptığı açıklamada Chakra JavaScript motorunun temel bileşenlerinin kaynak kodlarını önümüzdeki ay ChakraCore adı altında GitHub üzerinde yayınlayacağını duyurdu.

Chakra JavaScript motoru, Microsoft'un Internet Explorer 9 tarayıcısında yüksek performans sunmak için sıfırdan geliştirilmiş ve Edge tarayıcısının bir parçası olmaya devam etmişti. Şirket, GitHub topluluğuna motorun temel bileşenlerini sunarak geliştiriciler ve Intel, AMD ve NodeSource gibi partnerlerinin JavaScript motoru gelişimine katkı sağlamalarını umuyor.

JavaScript kütüphaneleri ve framework'lerin benimsenmesiyle birlikte Microsoft, Chakra motorunu optimize etmek için çok çalıştı ve şirket şimdi açık kaynak hamlesiyle birlikte bunun daha da çok yönlü hale geleceğine inanıyor. ChakraCore'un ilk sürümü sadece Windows için sunulacak ancak şirket gelecekte daha fazla platformu desteklemek niyetinde olduğunu da belirtiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Yakında Windows da açık kaynak kodlu olur.

son yıllarda microsoft bu tarz atılımlar yapmaya başladı.umarım devamı gelir visual studio , mssql gibi alanlarda da bu tarz açık kaynak mantığını benimsemeye başlarsa harika olur.

.net bile açık kaynak oldu. Aslında kapalı kaynağın avantajları var fakat kimse farkında değil

Windows u bilmemde win phone açık kaynaklı olacak böyle düşüşe devam ederse zaten alınmış bir karar ama 2016 da hayata gececek olabilir microsofta da güvenemiyoruz tabi bu konuda androide yetişecem diye işletim sistemine evrim geçirtti resmen ama iyi oldu tabiki

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play