Microsoft'tan Çin operasyonu: 9.000 kişi daha

Microsoft, Nokia'yı satın aldığı günden beri yaptığını bir kez daha yapıyor. Bu kez hedefte Çin var!

  • Levent Öztürk
Microsoft'tan Çin operasyonu: 9.000 kişi daha

Nokia'nın Microsoft tarafından satın alınmasının ardından, Microsoft'ta yavaş bir şekilde, ama önemli miktarlarda işten çıkartmalar yaşanmıştı. Ne yazık ki Microsoft, bir kez daha iş gücünü azaltacak gibi gözüküyor ve bu sefer kurban, Çin'de yer alan iki fabrika olacak.

Microsoft, yeni işten çıkartma kararı hakkında henüz resmi bir açıklama yapmış olmasa da, MarketWatch'un söylediğine göre 9.000 kişilik bir iş gücü azaltması gerçekleştirilecek. Bu işten çıkartmalar, Pekin ve Dongguan'ın yakınındaki fabrikalarda gerçekleşecek. İsmi açıklanmayan bir Microsoft Çin yöneticisinin söylediğine göre, Mart ayında fabrikalar kapatılacak ve üretim Vietnam'a taşınacak. Bu durum, aynı zamanda Çin ekonomisi için, küçük de olsa bir darbe anlamına gelebilir.

Her ne kadar işten çıkartma hassas bir konu olsa da, Microsoft, en başından 18.000 kişiyi işten çıkartmak zorunda kalacağını belirtmişti. Nokia anlaşması ile beraber fazladan 25.000 çalışana ev sahibi yapmak zorunda kalınması, bu durumun büyük bir sürpriz olmadığını gösteriyor. İlk işten çıkartmalar bütün alanlara yayılmışken, sonradan gelen işten çıkartmaların Nokia alanında yoğunlaştığı dikkat çekiyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Benim anlamadığım Nokia'nın 25000 kişi ile yaptığı işi bunlar nasıl 7000 kişi ile yapacak.

Madem Nokia ismini Microsoft yapacaktı, bütün çalışanları çıkaracaktı neden Nokia yı aldı bu Microsoft. Aynı paraya sadece patentlerini ömür boyu lisanslasaydı Nokiayla da Windows Phone üretme anlaşması yapsaydı daha iyiydi. O kadar insan işsiz kalıyor.

@27 Şub 2015 21:22 patentler yüzünden aldı.

o 9bin kişi bir olup telefon fabrikası kurar mikrosofta rakip olur

Nokia Symbian işletim sistemini genisletseydi belki bukadar olmazdı yazık dağ gibi nokia gitti be üzüldüm doğrusu

Ibm, apple, netspace ve simdi nokia. Merak ediyorum simdi gozlerine kimi kestirecekler.

nokia telefon üretmeye tekrar başladığında o işten çıkartılanları geri alır nokia açacağı yeni fabrikalar mutlaka olur ms de kalanlarda oradan istifa edip nokia ya geçerler msde avcunu yalar artık:) windows phonesindede kullanılabilir uygulama sayısı çok az 500 bin den fazla uygulama var diye yazılıyor çiziliyor ama marifet çok uygulama olması deil kullanılabilen uygulamaların sayısı daha önemli o mazanın uygulamalarının %90 ı çöp olduktan sonra yemişim mazayı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play