Microsoft'tan "dokunmatik" ekran devrimi!

Microsoft, bu yeni bir teknolojiyle dokunmatik ekranlara ihtiyacımızı azaltmak istiyor!

  • Cenk Atlı
Microsoft'tan "dokunmatik" ekran devrimi!

Yazılım devi Microsoft, kullanıcıların akıllı telefonlarıyla mümkün olabildiğince daha az dokunmalarını gerektirecek yeni yöntemler üzerinde çalıştığını duyurdu. Microsoft Research bünyesindeki bir grup araştırmacı tarafından yürütülen çalışmanın ana fikri uygulama kontrollerinin, içerik üzerinde dolaşmanın ve ayarları düzenlemenin ekrana aslında tam olarak dokunmadan parmağınızı onun üzerinde basitçe kaydırarak yapılabilmesine dayanıyor.

Söz konusu konsept aslında tam olarak da yeni değil. Samsung'un Air View özelliği de aslında geliştirilme aşamasındaki belirli uygulamalara bu türden işlevsellikler snuyor. Sony de, Android 2.3 tabanlı Sola cihazında Floating Touch adlı benzer bir özellik sağlıyor.

Diğer yandan Microsoft'un yürüttüğü bu yeni çalışma yukarıdaki iki firmanın sağladıklarından çok daha zengin bazı etkileşimlerin önünü açmayı hedefliyor. Bu yenilikler sayesinde örneğin bir video izlerken parmağınızı ekranın üzerinde, ona dokunmadan dolaştırarak oynatma kontrollerini görmeniz ya da yine ekrana dokunmadan bir metni seçmeniz mümkün olabilecek.

Halen araştırma aşamasında olan bu teknolojiyi bir akıllı telefonda görmeden önce elbette daha alınması gereken uzun bir yol var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Göze hoş gelebilir, ama bence gereksiz.

kullanışlılık 0. neden ekrana dokunmayalım. elimizin ekrana ne kadar yakın olduğunu düşünmek yerine dokunup hissedebiliriz. microsoftun saçma fikirleri.

@04 Mayıs 2016 19:39 Videoyu izlediğine emin misin ? veya ingilizcen yok.Neden olduğunu çok güzel anlatıyor videoda.

Bunun benzeri bir teknoloji, yanlış hatırlamıyorsam Samsung'un Galaxy S4 ve Galaxy Note 3 modellerinde vardı. Parmağınızı ya da kalemi yaklaştırınca telefon bunu algılıyordu. Microsoft'un böyle bir teknolojiyi geliştirmesi güzel. Özellikle web için bence. Mesela bazı web sitelerinde bazı seçenekler fare imlecini üzerine getirdiğinizde açılıyor. Artık mobil cihazlarda da parmağımızı bir butonun vs. üzerine getirdiğinizde bunun bir anlamı olacak demektir.

Dokunmadan ekranda parmağını gezdirmek ne kadar zor bi de bunu düşünseler ve artık faydalı bi şeyler üzerinde çalışmaya başlasalar iyi olacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost