Microsoft'tan görme engellilere özel uygulama

Microsoft, görme engellilerin etrafta olup bitenleri anlamasını sağlayacak teknolojisini tanıttı!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Microsoft'tan görme engellilere özel uygulama Microsoft, görme engellilerin etrafta olup bitenleri bilmesini sağlayacak teknolojisini gösterdi!

Microsoft'un geliştirici etkinliği Build 2016'da Windows 10 ve Xbox One ile ilgili yeniliklerin yanında ilgi çekecek bir teknoloji daha tanıtıldı. Satya Nadella tarafından gösterilen Seeing AI, daha ziyade görme engellileri odak noktasına alıyor ve etrafınızda olup bitenleri öğrenmenizi sağlıyor.

Firmanın halen üzerinde çalıştığı Seeing AI projesi, dünyaya bakış açınızı değiştirebilir. Etrafınızda olup bitenleri, insanların yaşlarını, cinsiyetini ve ne hissettiklerini algılayabilen teknoloji, akıllı telefonlarla veya akıllı gözlüklerle çalışabiliyor. Microsoft'un verdiği bir örneğe göre Seeing AI, "önünüzde kaykayıyla zıplayarak çeşitli numaralar yapan bir adamın" ne yaptığını size söyleyebiliyor.

Seeing AI uygulaması içerisinde görme engellilerin günlük hayatını kolaylaştıracak "okuma menüsü" gibi işlevler de var. Bunun yanı sıra uygulamaya "bana başlıkları oku" dediğinizde tüm metinleri dinlemek zorunda kalmadan, sadece başlıkları duymanız mümkün hale geliyor.

Seeing AI'nın gelişiminde önemli payı olan Microsoft geliştiricisi ve yazılım mühendisi Saqib Shaikh, projenin kendisinden öncekilerin yıllar süren araştırmaları sayesinde gerçeğe dönüştüğünü ve henüz yolun başında olduklarını söylüyor. Seeing AI gerçekten de birçok görme engellinin hayatını değiştirebilecek potansiyele sahip görünüyor; bu yüzden Microsoft'un teknolojiyi en kısa zamanda kullanıma hazır hale getirmesini umuyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Acaba iOS'a mi Android'e mi cikardilar diye dusunuyorum. Malum WP patladi.

Evet Hindu lar son dönemde yazılım konusunda bi hayli ataktalar. Darısı bizim başımıza. Önemli olan çip, süper bilgisayar üretmek değil, insanların hayatlarını kolaylaştırmak. Tebrikler microsoft

Teknolojinin gereken şekilde kullanılmasının bir örneği olarak ifade edebiliriz .

İşte bu takdire şayan bir proje

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost