Microsoft'tan ilginç bir "ikna" yöntemi...

Microsoft, telefon üreticilerini kendi yazılımlarını kullanması için bakın nasıl "ikna ediyor"

Microsoft, Asus'la anlaştı!

Microsoft'un Asus'u telefonlarında Office uygulamalarını kullanmaya "razı ettiği", bu yüzden yazılım devinin Android patentleriyle ilgili olarak Asus'u dava etmeyeceği ortaya çıktı.

İki firma, Perşembe günü yaptıkları açıklamada Asus'un Android'li telefonları, tabletleri ve "Microsoft yazılımı, cihazları ve hizmetleri" hakkındaki patent lisansı anlaşmasını genişlettiklerini söyledi. Anlaşmada iki firma arasındaki "daha yakın" bütünleşmeden de bahsediliyor. Bu bütünleşme, Asus'un Android'li telefon ve tabletlerinde Microsoft Office hizmetlerinin önyüklü bulunmasını içeriyor.

Microsoft Technology Licensing LLC başkanı Nick Psyhogeos, yaptığı bir açıklamada anlaşmanın iki firma için de büyük önem arz ettiğini söyledi. Psyhogeos, bu sayede hem ürünlerini geliştirmeye devam edeceklerini, hem de fikri haklar konusunda karşılıklı saygı ve uyum sağlayacaklarını belirtti.

Microsoft, daha önce benzer bir Office anlaşmasını Samsung'la da yapmıştı. Bu anlaşmayla Samsung, Microsoft'un OneDrive gibi bazı uygulamalarını Galaxy telefon ve tabletlerine yüklemeyi kabul etmişti.

Microsoft'un lisans anlaşmalarını diğer firmalarla bu şekilde genişletmeye devam edip etmeyeceğini ancak zaman gösterecek. Ancak firma, donanım üreticilerini kendi hizmetlerini kullanmaya "ikna etmek" için kolay bir yol bulmuş gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Google bile bundan nasibini aldı. Savaş kazanmanın yolu silahtan değil haklı olmaktan geçer....

@ZiyaretBitti Burada haklılık yok silah var. Silahta patent. Bu haklılık değil resmen tehdit.

@04 Ekim 2015 10:08 Kurallar önceden belirlenmiş. Kapitalist düzende "Sebil" olmaz. Onların kendi düzeni bu...bizlik bir şey yok.

Hahah bayıldım bu yönteme :D

Bence Windows Phone kullandırsaydı.

@03 Ekim 2015 22:18 bence ayaklarını yıkatsaydı :D

Anlasmalar sayesinde Asus'dan güzel Windows telefonlar görürsek süper olur bi de Android telefonlara yuklenebilirse one m8 beni Androidden kurtar diye bağırıyor bana djskf

Biz Apple ile dalga geçiyorduk her şeyin patentini almaya çalışıyor diye. Anlaşılan Microsoft para getiren bütün baba patentleri alınca diğer firmalara da kaydırarak kilit açma patenti, telefonu sıktırarak sallayarak bir şeyler yapma patenti gibi abuk subuk şeyler kalmış :D

düpedüz tehdit bu. gerçi casus microsofttan başka ne beklenir ki

@04 Ekim 2015 01:43 sıkıyorsa yapmasın bir ton tazminat ödemek zorunda kalır mahkemeye verirse.

@04 Ekim 2015 01:43 O kadar davayla uğraşmaya ne gerek var adamlar anlaşmanın yolunu bulmuş işte.

Aha, Android telefonlarımız hapı yuttu. Bu iş çok tehlikeli bir hal almaya başladı, daha fazla dikkat etmek gerekecek...

piyasadaki tüm telefonların patentleri microsoftun işleri zor

@04 Ekim 2015 15:58 Değil onların hepsini Nokia'dan ele geçirdi :)

casus yazılımlarımı entegre edin diyor, herkesi kolayca takip edem.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir