Microsoft'tan konuşma algılamada önemli adım!

Microsoft, Cortana'da da kullandığı konuşma algılama sisteminde yeni bir başarıya ulaştı!

  • Levent Öztürk
Microsoft'tan konuşma algılamada önemli adım

Yeni bir blog yazısında Microsoft'un duyurduğuna göre konuşma algılama endüstrisinde en düşük kelime hata oranına (WER) ulaşılmış durumda. Açıklamaya göre yeni WER oranı %6.3 olmakta ve bu da IBM'in geçtiğimiz hafta ulaştığı orana göre %0.3 gibi büyük bir düşüş yaşanıyor.

Yeni oranın, özellikle Microsoft'un ses algılama teknolojilerini Windows 10'da Cortana veya Skype Translator gibi farklı hizmetlerde kullandığı düşünülürse, Microsoft için çok iyi olduğu söylenebilir. Ayrıca bu durum, firmanın AI'yi geliştirme hedefi için de büyük bir adım. Böylelikle insanlar ile bilgisayarların görüşmeleri kolaylaşmakta ve geliştirilebilmekte.

Ayrıca Microsoft, Computational Network Toolkit'in (CNTK) derin öğrenim algoritmalarını ve GPU topluluklarını da bu başarı için övdü ve Cortana'nın artık aynı süre içerisinde on kat daha fazla bilgi alabildiğini söyledi.

Microsoft'un Konuşma ve Diyalog yöneticisi ve baş araştırmacısı Geoffrey Zweig'in söylediğine göre bu başarı, kullanıcılara en iyi AI seçenekleri sunma hedefi için de önemli bir adım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Kim ne derse desin Cortana en iyi asistan. Türkçe dil ve Windows Phone telefonlar yaygınlaşsa siri tarih olur.

@21 Eylül 2016 02:11 hehe kesin olur. on yılda anca uygulama mağazası açabildi. buna da şükür diyoruz, ne diyelim...

Sen de yorum yaz