Microsoft'tan kuantum bilgisayar adımı!

Microsoft, geleceğin bilgisayar teknolojisi için önemli bir şirketle birlikte çalışmaya başladı!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft, kuantum PC'ler için Rambus'la çalışıyor

Microsoft, kuantum bilgisayarlarının bellek gereksinimlerini karşılamak için Rambus Inc. ile birlikte çalışmaya başladı. Firmanın ilk hedefi, donanım üretme işinden önce kuantum bilişim sorununa teorik açıdan yaklaşmak.

Microsoft - Rambus ortaklığıyla iki firma, bellek kapasitesini ve genel performansı artırabilecek mimarileri araştırmak üzere kaynak toplayacaklar. Rambus Labs başkan yardımcısı Gary Bronner, ortaklıkla ilgili yaptığı açıklamada "bu projede Microsoft ile çalışarak bellek sistemlerindeki uzmanlığımızı kullanacak ve yeni mimari modellerini belirleyeceğiz" dedi. Bronner, bilgisayar teknolojisinin sınıra ulaşmaya başladığını ve daha etkili sistemlerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kuantum bilgisayarlarına yönelik araştırmaları ciddiye alan firmalardan biri olan Google, çalışmalarını NASA ve D-Wave ortaklığıyla yürütüyor.

Kuantum bilgisayarlar bugün halen teori aşamasındalar ve önümüzdeki birkaç yıl içinde biz tüketicilerin kullanımına hazır olacak gibi görünmüyorlar. Bir tahmine göre kuantum bilgisayarları 2037'de, yani 21 sene sonra yaygınlaşacak. Ancak tahminin tutup tutmaması bir yana, kuantum bilgisayarların hayatımızı ne kadar etkileyeceğini de bilmiyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Microsoftun yaptığı yazılımlar çöp zaten kuantum bilgisayarlarıda çöp olmaasında, elek güvenlik microsoft :(((

2037 de çıkan da zaten kurumsal için çıkar.2050 de anca son kullanıcıya ulaşır o da mümkün olursa

21 sene çok geç olur. Çok daha erken çıkmaları gerekiyor. Medikal alandan bilimsel araştırmalara bir çok alanda ihtiyaç var.

@10 Ocak 2016 01:10 çalışıpta katkıda bulunmaya ne dersin? Yoksa yine birilerine mi suç bulacaksın?

@10 Ocak 2016 07:31 Bu alanın güçlenmesi için hiç çalışmadım mı ? Elimden geldiğince geliştirmeye çağırdılar da yardım etmedim mi ?

Şu anlık kuantum bilgisayarlara ihtiyaç yok bunu ev kullanıcıları için söylüyorum fakat kurumsal firmalar için şöyle bir seçenek var yüksek hızlı bilgisayarlar var tabi bu bilgisayarlardan türkiyedeki firmalar bi haber ne yazıkki 50 yıl sonra amerikada 80 ile 90 yıl sonra türkiyede olur bence :((

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play