Microsoft'tan Minecraft temalı kodlama dersi

Biz Minecraft'ın yasaklanması gerektiğini tartışırken, bakın başkaları neler yapıyor...

  • Onur Seven
Microsoft'tan Minecraft temalı kodlama dersi

Microsoft, Code.org ile birlikte Minecraft temalı derslerle çocuklara (ve yetişkinlere) bilgisayar biliminin temellerini öğretecek bir ortaklık duyurdu.

Yazılım devi geçtiğimiz yıl popüler oyunun arkasındaki İsveç merkezli Mojang isimli video oyun şirketini 2.5 milyar dolara satın almıştı ve dünya çapında 100 milyon oyuncunun kodlamaya ilgisini çekmek için onun en iyi ürününü, yani Minecraft'ı kullanmak istiyor.

Yeni Minecraft modülü, kodlamanın sırrını çözmek ve herkesin temelleri öğrenebileceğini göstermek için tasarlanmış Code.org'un "Kodlama Saati" (Hour of Code) kampanyasının bir parçası olarak lanse ediliyor. Kodlama Saati etkinlikleri, 7-13 Aralık tarihleri arasında Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası boyunca gerçekleştirilecek.

Kullanıcılar, Kodlama Saati Minecraft modülüne ücretsiz kaydolarak oyunun iki ana karakteri Steve veya Alex'le kod bloklarının nasıl kullanılacağını öğrenecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Şaşırılacak bir şey değil osmanlıca öğrenenler var ki dünyada ne kadar çok konuşulan bir dil ! Değil ki minecraft yasaklanacakmış bu küçük bir soruncuk. Hala türban olup olmamasını tartışan ülkeden ne beklersin ki?

çok çirkin ama nasıl yüklenir

Sadece Minecraft değil, çocuklara şiddet aşılayan tüm oyunlar yasaklanmalı... 7 yaşındaki çocuk karşısındakini, en ufak sorunda "senin beynini patlatırım" diye tehdit ettiğinde, o çocukların oynadıkları oyunları inceleyince, çocukların zihinlerini o hale neyin getirdiğini anlamak zor olmuyor. Ben 7 yıl GTA serisi oynadım 25 yaşından sonra... Benim için sadece eğlenceydi. Ama GTA vb. en ufak şiddet içeren oyunların, çocukların kişilikleri üzerinde yıkıcı hasarlar oluşturduğunu dafalarca gördüm...

@18 Kasım 2015 20:11 Çocuğu önce incelemek gerekli.Bazı çocuklar 21 yaş sınırı etiketine sahip oyunları bile oynasalar,bunların sadece oyundan ibaret olduğunun bilincinde olabiliyorlar.Bazı çocuklar ise 10 yaşında hatta 13 yaşındayken bile izledikleri çizgi filmlerden-filmlerden etkilenebiliyorlar.Yani asıl olması gereken ebeveynlerin bu konularda eğitimi.Çocuk sahibi olmadan önce eğitimden geçirilmeli her vatandaş.Eğer bu eğitimden ve testlerden geçmeden çocuk sahibi olursa ağır ceza kesilmeli

@18 Kasım 2015 21:47 Bu nasıl bir aforizma yav. Öncelikle senin ebeveynlerin ehliyet aldılar mı çocuk yapmak için. Her insanın yapısı ve düşüncesi farklıdır, haliyle her olay her kişide farklı yankılanır. Kimisi keyif alıyor diye cinayetin serbest bırakılamayacğı gibi, kimisi nefret ediyor diye tv izlemek yasaklanamaz. Olayların genel etkilerine bakılır toplumda. Olumsuzluğu çoksa, olumsuzdur. Olumlu yönü çoksa olumludur. Bu kadar basit. 5 milyon oyundan şiddet içerenleri çocuklara yasakolsun

@19 Kasım 2015 00:33 Yasak cozum olmaz. Herseyi yasaklayinca da Osmanlica ogrenip ileri gidilecegini ya da hacerul esved adli goktasinin gercekten cennetten dustugunu zanneden acayipler dolduruyor ortaligi. TRT yillarca fu^k diyenleri hadi ya olarak cevirdide kufur eden sayisi mi azaldi? Fatih tabletlerinde kisitlama yaptilar, akilli tahta da porno izleyen cocuklar oldu sonu. Egitim aileden baslar. Gunde bes saat tv izleyen insanlarin verecegi bir sey yok maalesef. Once onlari egitmek gerek.

@M3ric hacerulnesved göktaşı değildir gevur herif lafını bil de konuş ??

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play