Microsoft'tan "sinsi" isim değiştirme hamlesi

Microsoft, Windows 10'un sizi takip etmeye yönelik işlevlerinde ilginç bir değişiklik yaptı!

  • Onur Seven
Microsoft'tan "sinsi" isim değiştirme hamlesi

Microsoft gizlilik açısından kendisi için daha olumlu bir itibar yaratmak isterse, son yanlış adımlarından bazılarının üstesinden gelmek için çok çalışmak zorunda kalacak. Şirket son olarak Windows 10'daki yerleşik veri çekme ve izleme servisinin ismini gizlice değiştirdi.

Microsoft bu yılın başlarında Windows 10 beta sürümlerinin arka planında çalışan Diagnostics Tracking Service (DiagTrack) adında yeni bir izleme servisi başlatmış, bu daha sonra Windows 8.1 ve Windows 10'un tam sürümünde ortaya çıkmıştı. DiagTrack, kullanıcı, cihaz ve uygulamalar hakkında bilgi toplayarak bu verileri işletim sisteminde bir takım iyileştirmeler yapabilmesi adına Microsoft'a iletiyor.

Şimdi Windows 10'un son büyük güncellemesi ile birlikte bu arka plan servisi ortadan kaybolmuş durumda. Ancak görünen o ki Microsoft, işletim sisteminin kullanıcı tabanı için güven sağlamak yerine isim değiştirme gibi ilginç (veya yorumunuza göre "sinsi") hamleyi seçmiş.

TweakHound'un bildirdiğine göre servisin ismi "Connected User Experiences and Telemetry Service" olarak değiştirilmiş. Şirket bu kez içinde 'track' kelimesi geçmeyen daha az korkutucu bir ismi tercih etmiş görünüyor, ancak servis kullanıcı verileri konusunda aynı tutumunu sürdürmeye devam ediyor. Bu da Windows 10'daki gizlilik kavramının Microsoft'un itibarını zedelemeye devam edeceği anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Microsoft çok yanlış bir politika izliyor! Kullanıcı gizliliğini hiçe saymanın bir bedeli olacaktır.

Açık Kaynak dünyası Microsoftun kullancılarının bilgisayarlarında arka kapı açtığı, bilgilerini çaldığı, abd devletine sattığı için var oldu... Kullanıcılarının verilerini çalmayı, teknoloji dünyasına Microsoft soktu... Sonradan çıkan boynuz kulağı geçti, ve artık kullanıcılarının verilerini çalma da Google bir dev haline geldi. Hatta, bu durum öyle ahlaksızlaştı ki, Google verilerini çalmamızı istemeyen kişiler, servislerimizi kullanmasınlar bile dedi... Ama Açık Kaynak, gereğini yapar...

@28 Kasım 2015 19:15 Her ne kadar ne dersen de kardeşim gerek Windows'u gerek iOS'u gerek Android'i hepsi ABD şirketi, herşeyimizi biliyorlar, casuslar her yerimizde. Bundan kurtuluş yok teknoloji dünyasında.

Bu servisi nasıl devre dışı bırakabiliriz?

@28 Kasım 2015 19:28 windowsu kaldırarak

@29 Kasım 2015 08:07 Çok doğru. Tek çözüm bu malesef.

@28 Kasım 2015 19:28 Windowsu bırak, açık kaynak kodlu sisteme geç :)

Başlık harika bir özet olmuş... Gerçektende microsoft sinsiliğini yine göstermiş...

Sen uyardıkça site biz uyarıldıça insan olcaz helal sana koca yürekli site

bu yoruma olumsuz yorum yapacaklar, size söylüyorum: her gün facebookta çarşaf çarşaf kişisel hayatınızı ifşa ediyorsunuz ev adresinizi telefonunuzu paylaşıyorsunuz ancak Microsoft güya bastığınız tuşları kaydediyor keylogger atıyor diye bir şey derseniz var ya sizin beyin fakiri olduğunuzu düşüneceğim. yok böyle dünya.apple tüm iphonelara erişebiliyor mu?Google tüm androidlere erişebiliyor mu? erişemiyor.öyle windowsu Microsoft üretti diye hiçbir Microsoft baş mühendisi bilgisayarınıza erişemez

@ttbpc apple arişiyor arkadaş biraz araştır itunes mazasından satın alınmayan içerikleri silmişti zamanında unutmadık google zaten kulanıcı üstünden para kazanıyor bu işe ms de başladı dur diyen olmazsa devam eder, face konusunda çok haklısınız.

@ttbpc katılıyorum herkese bütün k. Kartı dahil bilgileri verirler facebook sülalenize kadar biliyor kendi devletini kurdu sayenizde ama Microsoft yararlı yazılımlar geliştirmek adına bir servis açtı diye insanların daha kaliteli bir işletim sistemi kullanmasını sağlamak için ve eminim her bilgiyi almıyor sadece sistemsel bilgileri alıyordur işte microsoft yapınca suç diyerleri yapınca tebrik ediyorsunuz insanlar böyle işte ama evine bak en az iki bilgisayarlı vadır ikisinde de windows yüklüdür

@ttbpc keşke facebook bilgi çalsa sizin nasıl düşündüğünüze varasıya araştırıyor yada diğerleri ama facebook tamamen ucu açık biçimde çünkü kedi elinizle adresinizi okuduğunuz okuldan tutun iş yerinize bilgi vermektesiniz dahada kötüsü ruh halinizi paylaşmanız bile kişilk analinizi yapmasında rol oynuyor kendi kendinizi fişletiyorsunuz gittiğiniz yerlkere varasıya harita üzerinde gözüküyor malesef bedava yoldan ajanlık yapıyorlar hepside

Yazılım mühendisleri isterler se bi arka kapı koyarlar. Ve de kişisel verilerimizi takibederler.

@29 Kasım 2015 19:57 Bu işlem yasal olarak mümkün değil. Yoksa ben mahkemeye başvurup Microsoft Corporation şirketini şikayet edebilirim.

@ttbpc İleri zekalı bununla o aynı şey mi ? Sana bir örnek verim ben. Outlookta iki adımlı doğrulama yapıp cep telefonumla onay ayarını yaptım. Doğrulama kodu geldi +447 diye bir numaradan. Ms den yani. O günden beri günde 3 kez +447 li numaradan bahis yapmak ister misin, cinsel güç artırıcı reklamları geliyor :)

Konuyla ne kadar alakalı bilmiyorum ama bu başlık altında sorayım dedim :) Windows 10 Pro sürümünü kullanıyorum ve gayette memnunum ama kafama takıldı bu KONUM simgesi görev çubuğunda ara ara çıkıp kayboluyor ama ayarlardan "Konum ve Cihazımı bul" seçenekleri kapalı hala neden bu simge çıkar anlam veremedim :) Umarım bilen biri beni aydınlatır :)

@28 Kasım 2015 22:32 microsoft arada bakıyordur nerede bu kölem diye. gayet açık değil mi?

@28 Kasım 2015 22:32 çünkü sistem ekc es falan var ya ona tıkla dan ist de okay oldu sana süper gamer

@28 Kasım 2015 22:32 Arada bir seni yokluyor. Evdemisin değilmisin diye. :)

Facebook ta tuvaletinin resmini paylaşıyor nerede olursa birsürü özçekim yapıyor Facebook a atıyor. Sonra Microsoft bilgilerimi çalıyor diyorlar.

Bu kadar insanı kontrol altında tutmanın en iyi yolu.

Arkadaşlar bu servisin türkçe adı"Bağlı Kullanıcı Deneyimleri ve Telemetri Servisi" dir ve evet Hizmetler yerel servisinde kapatabilirsiniz ve hatta devre dışı bıraka bilirsiniz bu servisi. Ancak bu servisden önce Windows 10 Ayarlar Menüsündeki Gizlilik kısmındaki çoğu ayarı kapatmanızı öneririm bu çok daha güvenli hale getirir pc nizi

Bence zararı yok. Her şey daha iyi hizmet için bence. Cihaz ve uygulama bilgilerini izlese size ne zararı var. Çaldıracak neyimiz var ki? Çalmaya değer bir kişisel bilgim olsa, onu kendim satarım da yolumu bulurum. Olan varsa değerlendirsin...bende yok. Her şeyim kırmızı. Bari faydamız olsun...

@ZiyaretBitti Ama iş Google'a gelince öyle demiyorsunuz. Microsoft çalınca normal Google çalınca aaooo. !!!

@ZiyaretBitti Kaybetmiş köle zihniyeti

Microsoft bütün gizlilik ayarlarını istediğiniz gibi yapmanıza izin veriyor. İstemediğiniz bütün servisleri kapatabilirsiniz. Bu kadar abartmaya gerek yok. Gizlice bilgi falan çalan yok yani.Windows kullanıyorsan bu bilgileri bana vereceksin diyen de yok. Biraz araştırın, okuyun değiştirin gizlilik ayarlarını olsun bitsin.

Kredi kartım abd ödeme sistemi devlet adresimi biliyor beni tanımlayan TC numaram telefonumu tanımlayan imei numaram konumumu bilen telefonum. Microsoft A gerek bile kalmıyor boş konuşmayın

izlemeyen servis varmı?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play