Microsoft'tan Windows 10 zorlamasına devam!

Microsoft, kullanıcıları Windows 10 yükseltmesine zorlamak için her gün yeni bir taktik deniyor!

  • Onur Seven
Microsoft'tan Windows 10 zorlamasına devam!

Microsoft Windows 7 ve Windows 8.1 kullanan PC'leri Windows 10 yükseltmesine zorlamakla suçlanıyor.

GWX Control Panel yaratıcısı Josh Mayfield, Windows 7 ve Windows 8.1 bilgisayarlarda Windows 10 yükseltmesi yapılmasını hatırlatan pop-up'ları engelleyen küçük bir yazılım geliştirdi. Bunun üzerine, Mayfield ile Microsoft arasında kullanıcıların yükseltme yapmaları konusunda küçük çaplı bir savaş yaşandığını söylemek yanlış olmaz. Geçtiğimiz hafta Mayfield, Microsoft'un yükseltme hatırlatıcısını kapatan kullanıcıların bilgisayarlarında "AllowOSUpgrade" ayarlarını tersine çevirdiğini ortaya çıkarttı.

Computerworld'e konuşan Mayfield, Microsoft'un kullanıcılara bildirmeden sistem dosyalarında değişikliği gittiğini ve bunun arkasında kullanıcıları yeni işletim sistemine geçmeye zorlamak olduğunu açıkladı.

Mayfield böyle bir zorlamanın işletim sistemi üzerinden yapılmasını eleştirirken, "bilgisayarların istenmeyen Windows 10 yükseltmelerine zorlandığını" söyledi.

GWX (Get Windows 10) yükseltmeleri Windows Update olarak alınırken, 2016'dan itibaren Microsoft Windows 10 yükseltmesini zorunlu hale getirmeyi planlıyor. Yani Windows ile çalışan tüm sistemler otomatik olarak önerilen yükseltmeleri alırken, ister istemez yeni işletim sistemine geçmek zorunda kalacaklar. Kullanıcıların bu yükseltmeleri iptal etmeleri mümkün olacak; tabi fark edip yetişebilirlerse!

Uzmanlar Microsoft'un yeni işletim sistemine geçilmesi konusunda kullanıcılarını zorlayacak taktikler kullanmasının, yeni işletim sistemini kullanmak istemeyen kullanıcıları olumsuz etkileyeceği ve güvenlik açıklarına yol açabileceğini düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

ben dualboot kullanıyorum ve sonuç 2 tane Windows 10 :D

@ttbpc oha hemen yayınlandı :D

@ttbpc O da bişey mi? ben triboot kullanıyorum sonuç 3 tane windows 10 hehey

@ttbpc Ben sadece benim kullanımıma adanması için modifiye ettiğim ve artık mikisofttan bağımsız olan Windows 7 kullanıyorum, sonuç; kafam rahat ! Öyle yoruma böyle cevap.

@ttbpc dualboot ne hacı açıklasana sana zahmet iyi bir şey ise bizde kullanalım. Hadi açıkla babanın hayrına.

@ttbpc aynen ama win 7ult ve win 10 orj kulanıyorum dx12 oyunlarçıkınca 10a geçerim 7 günlük kulanım içn çok iyi + dx11 kadar. win 10 sürekli indirmesine şu ayarı değiştirerek son verdim. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate] "DisableOSUpgrade"=dword:00000001 ve yeni çıkan güncellemeleri win 7 için inceleyip seçmeli kuruyorum malum ms win7 sabote etmeye başladı.

@09 Aralık 2015 17:08 Dualboot iki işletim sisteminin bir arada kullanılmasıdır. Microsoft forumlarında bunun mümkün olmadığı söylense de Windows 8 ile yükseltme için bedava verilen Windows 10 lisansını dualboot kullanıyorum.

@09 Aralık 2015 15:44 10 tane korsan win7 kursam 10 lisans :D (Şimdi korsan kullanılmaz demeyin korsan kullananlar YASAL VE SINIRSIZ OLARAK geçebiliyor bizzat denedim ayrıntılar için forumdaki Windows 7 bölümünde Windows loaderli pcde get Windows 10 isimli konum var oradan bakabilirsiniz)

@ttbpc Hepsini aynı serialle lisanslıyor farkındaysan, bu ne demek yayılma politikası bitince alttan uyarı gelmeye başlayacak satın alın diye.

@10 Aralık 2015 11:53 Windows 10 serial ile lisanslanmaz, HWID anahtarı ile lisanslanır ve Microsoft sunucularında depolanır. Etkinleştiğinde ise aynı anahtarı verir. Sonuçta her Windows 10 bir Insider Previewdir...

Windows 10'nun hiç görmediği Wi-Fi'ye Windows 7 ile bağlanıp 850-900 kb/s torrent indirme hızıyla yoluma devam ediyorum. Güncellemeleri kapattım. Sistemi aynı verimlilikte kullanamadıktan sonra son sürüm olman neye yarar?

windows 7 x64 sp1 ye döndüm hiç hata yok sistem süper stabil aero da cabası

işin ilginç yanlarından biri de firmaların programların windows 10 uyumluluğu konusunu ağırdan almaları. piyasad neredeyse hiçbir yazılımda bu adım atılmadı. microsoft bir tek yazılımda her şeyi toplamayı düşünse de 1511 güncellemesi bile iyi bir adım atamadığının göstergesi. kesşke android gibi 4 yerine 10.0.1 diye başlasalardı.

Yani windows 10 iyi hoşta benim bilgisayarda çift ekran kartı var windows 10 bunu otomatik güncelleme yaptığı zaman windows 10 intel ekran kartını kullanıyor öbür ekran kartına geçiş yapmıyor haliyle oyun oynayamıyoruz HP firmasıda win 10 için yeni sürücü yayınlamıyor Microsoft ilk önce gitsin bilgisayar üreticilerine yeni sürücülerin yayınlanması için baskı yapsın benim yeni bios ve sürücü güncellemesi gelmeden win 10 geçmem mümkün değil istediğini yapsın

Güncellemeleri tamamen yükleyip,Update hizmetlerini komple kapatıp services.msc / msconfig üzerinden ATIH-Acronistrueimage home ile,'.TIB' uzantısı ile backup'lıyorum sistemi aldığım yedeği kendi PC'me ve farklı pc'lere de recovery ile çakıyorum H.diske mount zamandan tasarruf oluyor.Dualboot ile [LinuxMint.Windows8.1update3.Windows10]

Google, program güncellmelerini kullanıcıya sormuyor bile... Microsoft zorlama yapıyorsa, Google haydutluk yapıyor...

4. millenium faciasını zorla kullandırtamıyacaksınız... ben Pisi Linux'a geçtim...

@09 Aralık 2015 20:11 gort giriş yapmaya üşenmiş :D

Niye bu kadar diretiyorsunuz. 10 gayet güzel 7 kullananları anlarım alışkanlıktır. ama 8 kullanıcılarının diretmesi mantıksız.

@09 Aralık 2015 22:50 bi win7 8 deki stabilite yok maalesef daha beta bu 10 win server tp4 de final yapsın win 10da aynı numarayı alır.

Microsoft eski sürüm dağınıklığını toplamaya çalışıyor.

Microsoft çağı yakalayamayacak bu gidişle. Hiç biri geleceğe hazır değil. Google da gelecek var ama onlarda bir şeyin sonuna gelmiş çıkış arıyorlar.

"Linux a geçtim/geçin" diyenler her yerde olmak zorundamı ?

Evet kesinlikle zorluyor yüklemeye , bilgisayarda sürekli uyarıdan bıktım en sonunda birgün Virüs yedim bu virüsü de bunların attığına eminim ben , Cryptosystem ve Cryptolocker virüsü yedim bunlar kasıtlı değilse adımı değişirim ve ne hikmetse Windows 10 yükledim hemen ardından bilgisayar rahatladı ! Bunları affetmemek lazım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play