Microsoft'tan Xbox One için sürpriz emülatör kararı!

Microsoft'un Xbox One için aldığı sürpriz emülatör kararı, en büyük rakiplerinden birini fena halde kızdırabilir!

  • Ali Ruhi Öztürk
Xbox One için sürpriz emülatör kararı!

Microsoft herkesi şaşırtarak, Xbox One için eski NES oyunlarını çalıştırabilen bir emülatöre izin verdi. Nesbox adlı yapımcı firmanın geliştirdiği  bağımsız uygulama Universal Emulator, Microsoft tarafından Xbox One için onaylandı. Emülatör NES; Super Nintendo, Sega Genesis, Game Boy Color ve Game Boy Advanced oyunlarını çalıştırabiliyor. 

Nesbox'un emülatörü uzun süredir Windows telefonları ve bilgisayarlar için ulaşılabilir durumdaydı. Ancak Microsoft'un, Xbox'ın rakibi olan Nintendo'nun oyunlarını çalıştırabilen bir emülatöre kendi konsolunda izin vermesi Microsoft ve Nintendo'nun arasında tartışmaya sebep olabilir; hatta bu tartışma şimdiden yaşanıyor bile olabilir. Aira Nesbox yetkililerinin açıklamasına göre emülatör uygulamasının yayına girmesi gecikmiş durumda. Bunun sebebi Nintendo'yla Microsoft'un arasında çıkmış bir yasal süreç olabilir ya da Microsoft çalışanları biraz rahat davranıyor...

Durum hakkında henüz Nintendo veya Microsoft yetkilileri bir açıklama yapmadı. Bir gelişme olursa haberi bizden alabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

mukemmel. UWP olarak son zamanlarda cok app gelmeye basladi.

Arkadaşlar Nintendo NES oyun konsolu gerçek efsanedir. Eğer yapabiliyorsanız emülatörden değil bizzat konsoldan oynayın (konsol derken; Nintendo NES), Efsane oyun konsolunun görüntü kalitesi anlatılmaz yaşanır olarak tanımlanabilir. Eğer konsolu edinme imkanınız yoksa Youtube videolarından bizzat konsoldan oynanan videolardan inceleyebilirsiniz (görüntü kalitesi farkı Youtube videolarında bile anlaşılabiliyor). Son olarak: Metal Gear efsanesi 1987 senesinde Nintendo NES ile başlamıştır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play