Microsoft'un başı Secure Boot'la dertte!

Microsoft, Windows'un önemli bir bileşeni olan Secure Boot'ta tespit edilen güvenlik açığını bir türlü kapatamıyor!

  • Cenk Atlı
Microsoft'un başı Secure Boot'la dertte!

Yazılım devi Microsoft'un başı bugünlerde Secure Boot'la ilgili bazı sorunlardan dolayı dertte. Firmanın en iyi korunan güvenlik özelliklerinden biri olan Secure Boot'un güvenlik duvarının bazı hacker'lar tarafından kırılmasının ardından buradaki güvenlik açığının bir yamayla da kapatılamayabileceği ortaya çıktı.

Bir grup hacker'ın; ya da firmanın tarafında oldukları için daha doğru bir tabirle bir grup güvenlik araştırmacısının keşfettiği üzere Windows sistemlerinde yapılan değişikliklerin ardından bu sistemlerin artık çok daha az güvenli bir halde olduğu belirtiliyor.

Neowin'de yer alan habere göre Microsoft'un Secure Boot uygulamasını adeta mahvettiği ve araştırmacıları bu güvenlik özelliğini devre dışı bırakarak farklı işletim sistemlerini ya da zararlı rootkit'leri yükleyebildikleri anlaşıldı.

Microsoft, geçtiğimiz MS16-094 kodlu bir yamayla bu açığı kapatmaya çalışsa da bu hamle işe yaramadı. Bu ay yayınlanan MS16-100 koldu yeni bir yama da açığı tamamen kapatmakta etkisiz kaldı. Firmanın Eylül ayında meseleyi tamamen çözmek adına üçüncü bir yama yayınlaması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

benim pcde Secure Boot yok Linux Mint 17,3 forever...

Efi bios a donme vakti.

YAMA YAMA NEREYE KADAR DEVAM EDECEK.KOMIK

Çok acele ettiler, çoooook

secure boot riskin kendisi... aklı olan windows 10 kullanmaz...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play