Midori: MS, Windows varisi üzerinde çalışıyor

Windows 7 üzerine tartışmalar sürerken, Microsoft Windows varisinin ilk adımlarını attı bile.

Midori: MS, Windows varisi üzerinde çalışıyor
Midori: Microsoft laboratuarında Windows'suz bir dünya var mı?

Windows çok fazla şişti ve hareketli tarihinin yüklerini üzerinde taşıyor. Bu eleştiriyi sadece Gartner analistleri yapmamıştı. Şimdiyse Microsoft'un, geliştirme laboratuarlarında çoktan beridir bir Windows alternatifi üzerinde çalıştığı iddia ediliyor.

Mary-Jo Foley'in "Microsoft 2.0" adlı kitabında da yazdığı gibi geliştiriciler Midori isminde bir proje üzerinde çalışıyorlar. Projenin Windows'u temel almayan, tamamen yeni bir işletim sistemi üzerinde olduğu söyleniyor. Midori yeni bir başlangıç olacak ve eski standartlarla uyumluluğu dikkate almayacak. Bunu yerine çok daha "zayıf" olacak ve verimli bir biçimde çalışacak.

Foley'e göre Midori şu an çok erken bir geliştirme seviyesinde bulunuyor. Dedikodulara göre Microsoft'un yaklaşık iki buçuk sene önce duyurduğu ve sadece araştırma amaçlı kullanılacak işletim sistemi Singularity'ye nazaran Midori, bir gün gerçekten yayımlanacak.

Midori ile ilgili bir ipucu Microsoft'un araştırma laboratuarlarından çıkma bir PowerPoint sunumunda da var. Sunumda Singularity ve Midori, programlama hatalarını bulan CHESS aracı ile beraber anılıyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Microsoft 1 sürümden bu yana aşağı yukarı aynı işletim sistemi mantığını kullanmaya devam ediyor. Gerçekten de devrim olacaksa niye yeni bir sıfırdan işletim sistemi daha yapmasınlar.

microsoft sen bizim herşeyimizsin :D

Bu işletim sisteminin diğer işletim sistemleriden daha mükemmel olacağına eminim.

Sanırsam çekirdekten itibaren ne varsa değiştirecekler

ooooooo ooo!
arkadaşlar hani vista çok hızlıydı, çok güzeldi. hani vista böyle ise windows7 kimbilir ne kadar güzel olardu. ne oldu ms windows olmayan başka bir işletim sistemi geliştiriyor.

"Midori yeni bir başlangıç olacak ve eski standartlarla uyumluluğu dikkate almayacak. Bunu yerine çok daha "zayıf" olacak ve verimli bir biçimde çalışacak." bu ne demek.
eski standartlar neler?
eski standartlara uyumlu olmayacak ne demek?
zayıf ama verimli (stabil diyebilir miyiz) ne demek?

windows olmayan ama şu an olan hangi işletim sistemi örnek alınıyor. bunlar benim abartmam da olabilir, windowsun "herşey özgürlük için" politikası da olabilir

LordShadow

ooooooo ooo!
arkadaşlar hani vista çok hızlıydı, çok güzeldi. hani vista böyle ise windows7 kimbilir ne kadar güzel olardu. ne oldu ms windows olmayan başka bir işletim sistemi geliştiriyor.

"Midori yeni bir başlangıç olacak ve eski standartlarla uyumluluğu dikkate almayacak. Bunu yerine çok daha "zayıf" olacak ve verimli bir biçimde çalışacak." bu ne demek.
eski standartlar neler?
eski standartlara uyumlu olmayacak ne demek?
zayıf ama verimli (stabil diyebilir miyiz) ne demek?

windows olmayan ama şu an olan hangi işletim sistemi örnek alınıyor. bunlar benim abartmam da olabilir, windowsun "herşey özgürlük için" politikası da olabilir

LordShadow

Microsoft muş adamlar koskoca şirket ama Bir LİNUX-MAC gibi saglam bir sistem üretemiyorlar.

yamala yamala salla makyajla bence microsoftun olayı bu başka bişi yok şuanda bikac moda renk şekil bitti 2000 xp nesi farklı bunların aynı şeyleri kullanıyorum bi vista cıkardılar alan memnun almayan memnun noluyu soyma taktimi sıtandartlar yükselecekse niye bütün işletim sistemlerini 64 bite göre cıkarmıyorsun yokyok biz gene devam makyaja yamaya

I Love This Company...:)

ya ne gerek var. kullanın işte xp yi vistayı linuxu. napıcaksınız ki yenisini. millet daha xp yi bile kullanamıyor.
herkesin bi bildiği msn var. onu geliştirsinler yeter.

"Midori yeni bir başlangıç olacak ve eski standartlarla uyumluluğu dikkate almayacak. Bunu yerine çok daha "zayıf" olacak ve verimli bir biçimde çalışacak." bu ne demek.

Ne demek Vistadaki gibi çok kütüphane yi kullanmayacak.Saf C++ kodu olacak.Linux'taki gibi farklı olmayacak.

Win32 üzerine .Net ile sistem alanı şişmeyecek.
sadece .Net üzerinde olacak(ya da ben öyle tahmin ediyorum)

eğer bunu yaparsa eskiye uyumluluğu yok diye kimse microsoft ürünü kullanmaz herkes bedava ubuntu dururken birde microsoft ürünümü kullansın

EĞER; BİZ WİNDOWSU ARTIK BIRAKIYORUZ, BU SİSTEM MİMLENDİ DENİYORSA, BİZ KULLANICILARDA BAZI ŞEYLER BEKLERİZ.
BİR KARŞILAŞTIRALIM; NE GETİRİYOR, NE GÖTÜRÜYOR?
WİNDOWS TEMELİ OLMAYACAK, BUNA GÖRE HERKEZ BUGÜNE KADAR ALDIĞI PROGRAMLARI BİR ÇÖPE Mİ ATACAK?
VARSAYIM OLARAK ATTILAR.

İNSANLARA BUNU YAPTIRABŞLMENİZ İÇİN, (WİN7 NİN ESKİMESİ BEKLENİLMESİ GEREKEBİLİR) ÇÜNKÜ İNSANLAR BİR DAHA BİR DAHA PARA VERMEZ NE BİLGİSAYARA/DONANIMA NE YAZILIMLARA.

DONANIM VE BİLGİSAYAR FİRMALARI İLE GÖRÜŞÜLÜP EŞ ZAMANLI YENİ SİSTEME GEÇİLMESİ SAĞLANACAK.
HERKEZ İYİ PERFORMANS SAĞLAYAN BİR İŞLETİM SİSTEMİ BEKLER. UCUZ VE İYİ. GÜVENLİ... GERÇEKTEN XP DEN HIZLI (BU OLANAKSIZ BİRŞEY DEĞİL ARKADAŞLAR BİR BİNANIN SAĞLAM OLMASINI İSTİYORSANIZ BOL TUĞLA, BOL ÇİMENTO, BOL KİREMİT GEREKMEZ, MALZEMELER BİNANIN YAPISI İLE ALAKALIDIR, BELLİ BİR FORMÜL VE DÜZENDE MALZEMELERİ BİRLEŞTİRMEK GEREKLİDİR. İŞLETİM SİSTEMLERİ DE YAZILDIĞI DİL, YAZILIMSAL DÖNGÜLER, İYİ MÜHENDİSLİK (ADI ÜSTÜNDE İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ, YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ) LERİNİN İYİ YAPILMASI GEREK.

HERŞEY PERFORMANS, VERİM VE GÜVENLİK TABANLI OLMALIDIR.

FİRMA EĞER GERÇEKTEN BÖYLE BİR İŞ YAPARSA, TÜM YAZILIMCILARIN BİLGİLERİNİ DE ÇÖPE ATMIŞ OLACAK.

MESELA BİR WİNDOWS PROGRAMI:
include<windows.h>

win main()

gibi başlar. Pencere yapısı, zartı zurtu öyle ayarlanır. Madem siz MAC gibi virüsler ve bu gibi kötü amaç taşıyan yazılımları temel olarak desteklemeyecek bir sistem yapmaya çalışıyorsunuz, donanım destekli de yapmanız gerecek. Mesela MAC işletim sistemini çalışmasını sağlayan MAC in anakartındaki kendi yetkilileri tarafından tasarlandığı CHİPSET dir. Bunu windws ekibinin de anlaşmalı olarak yapmları gerkir.

Bu gibi büyük değişimler 20 yılda bir olur. Hangi firma "hoopp hadi işletim sistemimizin temel yapısını değiştirelim" deyip sıkıntıya girer?

Madem karar verdiniz iyi yapım. Bizim de iki elimiz var, başarın da alkışlayalım. Diğer yandan da farklı işletim sistemi yapmaya çalışan yazılım mühendisleri var. Ben de bir yazılım mühendisi olarak söylüyorum ki, yazılımda temel diye birşey yoktur. Diyorsunuz ki; windws artık dağ gibi, yani birike birike dev olmuş, biz onun teknolojisini nasıl yakalarız? Hayır, öyle birşey yok, C bilgisayar dilinden önce B dili vardı, ondan önce farklı farklı diller. Bilgisayar dilleri bile (yazılımın yapı taşlarını ayarlayan temeller) değişiyor, işletim sistemleri neden değişmesin daha anlamlısı, değişip gelişmesin?

Daha fazla şeyler yazmak isterdim. Vaktim bu kadardı...

Her insan farklıdır, her insan değerlidir.

Son olarak da ATATÜRK'ün şu değeli sözünü eklemek isterim...

"ÇALIŞMADAN, YORULMADAN, ÜRETMEDEN
RAHAT YAŞAMAK İSTEYEN TOPLUMLAR
ÖNCE HAYSİYETLERİNİ,SONRA
HÜRRİYETLERİNİ VE
DAHA SONRA DA İSTİKLAL VE İSTİKBALLERİNİ KAYBEDERLER..."
TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KURUCUSU, ULU, ÖNDER, ATAMIZ, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SENİ ÇOK ÖZLEDİK...

Bence geç bile kalındı windows'un bu hantal yapısının değişmesi için. Ama burada asıl sorulması gereken soru;
" Bu yeni işletim sistemini yaparken iddia ettikleri yeniliklerden ne kadarını gerçekleştirebilecekler?
Gerçekten 64bit gibi donanımla tam uyumlu ve hiçbir işletim sisteminde olmadığı gibi:) stabil olabilecek mi?
Yada Vista gibi yavaşlığın eseri mi olacak? "

Eminim ki işletim sistemi çıktıktan sonra
" Yaa kusura bakmayın, şunu yapmayı yetiştiremedik diyecekler, bizde Amman çok şaşırdık diyicez!"
Ne yazık ki hep birşeyler eksik kalacak..

Ayrıca forumda bazı arkadaşların bi windows çıkarsınlar birde yeni altyapılı olandan çıkarsınlar önerilerinin türkçesi;
Uyumluluk belası yüzünden herkes yine windows versiyonuna yönelsin, yapılan yenilik de çöpe atılsın. Hiçbir şirket bunu yapmaz!!

Aslında bunu yapmadan önce Vista'ya yeni bir SP ile WinFS format şeklini ekleseler kısa vadede müthiş ötesi olur ama bunun da yapılmayacağını biliyoruz..

Sonuç:
Aynı Microsoft, Aynı Pc... :)

bence midori çıksa bile windowsu geliştirmeleri gerekir. Çünkü çekirdekten yeni bir sistemde herşey değişir ve bu sisteme geçilmesi uzun sürer. ayrıca midoriye çabuk geçilmesi için performans çok iyi fiyat çok ucuz olmalı

Nowell = Midori

"EĞER; BİZ WİNDOWSU ARTIK BIRAKIYORUZ, BU SİSTEM MİMLENDİ DENİYORSA, BİZ KULLANICILARDA BAZI ŞEYLER BEKLERİZ.
BİR KARŞILAŞTIRALIM..... " diye yazan arkadaşın pek yazılımcı olduğu düşünmüyorum.

Daha doğrusu mühendis olduğunu düşünmüyorum.

Yazılımı inşaate benzetti ya.Daha ne diyeyim...

Not:Eğer MS yeni bir sistem geliştirirse emin olun eski programlarınızı o sisteme göre derlemek için araçlar(visual studio da olabilir) verir.
Eski şeyleri böylelikle kullanırsınız.

Her önüne gelen internetten 2 tane kod görünce kendini yazılım müh. sanmasın bu iş çok ciddi bir meslektir.İnanılmaz bir sektördür.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir