Milky Way: Çin işi süper bilgisayar

IBM'in süper bilgisayarına sahte ürün cennetinden rakip geliyor: Çin usulü Süper-PC nelere kadir?

  • Halil Mollaoğlu
Milky Way: Çin işi süper bilgisayar
IBM'in süper PC'si: Çin arayı kapatıyor.

Çin bilgisayar dünyasında belirleyici bir güç olma yolunda ilerliyor: İddialara göre bir askeri okulda dünyanın en hızlı dördüncü bilgisayarı tanıtıldı.

ABD medyasında ortaya çıkan haberlere göre "Milky Way" (Samanyolu) ismindeki süper bilgisayar saniyede bir milyardan fazla işlem yapabiliyor. İşlemci performansını ölçme birimine dönüştürüldüğünde bu, yaklaşık 1 Petaflop'a denk geliyor. Şu an için dünyanın en hızlı bilgisayarı IBM'in Los Alamos'ta kurduğu Roadrunner oluyor. Onun performansı 1,1 Petaflops'a denk geliyor.

"Milky Way"in biyomedikal hesaplamalar, petrol kazılarında sismografi ve uzay gemisi tasarımı gibi veri işleme alanlarında kullanılacağı söyleniyor. Süper bilgisayarın içerisine 11.000'den fazla Intel ve AMD imzalı mikro işlemci bulunduğu, 600 milyon Yuan'a mal olduğu (yaklaşık 88.24 milyon Amerikan Doları) söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

60000 euro mu az değilmi? Yani süper bi bilgisayar için.

1 petaflop ve 60.000euro mu?fiyatı baya uygunmuş.. Dalga geçmiyorum cidden uygunmuş...10000 tane işlemci (ki haberde 11000'den fazla deniyor) 6 euro gibi çok saçma bir fiyattan hesaplasak 60000 euro yapıyor... Yoksa haberdekiçevirimde mi bir yanlışlık var?

60 000 Euro 1 peta flopluk bir bilgisayar için inanılmaz ucuz bir fiyat. Roadrunnerın milyon dolar seviyesinde olduğunu süşünürsek.

60000 euro olması biraz manrıksız çünkü süper bilgisyarlar milyon dolarlara satılıyor bence editör haberi inceleyip rakamı düzeltsin

Bence Turkiye'nin de bir kac milyon dolarlik kaynak ayirip super bilgisayar yapmasi gerekiyor. En azindan universiteler ve askeri amacli olarak kullanilabilir. HEr gecen gun ara aciliyor biz yalnizca baskalarinin yaptigini haberlerden okuyoruz. Yazik oluyor bu ulkeye

çok ucuz eve bi tane alayım bari lazım oluyo

ya arkdaşlar başlığı okumadınısmı çin malı pc'ler illa bit yeniği cıkar:D

bence 60.000 euro olamaz.60.000.000(60 milyon) olabilir.

600 milyon euro olmasın

"IBM'in süper PC'si: Çin arayı kapatıyor."
pc mi?? yanlış olmadı mı?
PC=kişisel bilgisayar

600 milyon yuan yaklaşık 88 milyon dolar veya 60 milyon avro yapıyor... haberde 60.000 avro diye yanlış verilmiş... bin değil milyon olacak...

Süper bilgisayarda da INTEL ve AMD kullanıyorlar ya, baya iyi yapıyor Çinliler yani. ABD den nefret ederler, süper pc de intel ve amd kullanırlar.

60 000 Euro değilde 600 000 Euro dur. Çinin bu konuda birşey ithal etmesi gerekmediği içinde. Kendi içinde çok ucuza maal etmiş olabilir. şunuad göz önünde bulundurmak gerekir. En iyi Bilgisayar markaları da çin malıdır. İntelin ve Amd ninde fabrikaları çinde. Anakartları da Asustan alırlar. Taiwan hemşehrileri. Bi şekilde maal edebilirler.

Hangi elektronik malzeme olursa olsun çin kökenlidir. Çin tekeldir bu konuda. Hp, Dell, İBM gibi markalar bile çinden alıyorlar bir çok parçalarını.

Para durumu düzeltilince ''süper bilgisayar'' bir anlam kazanabildi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play