EeePC ve rakipleri: Mini laptoplar

Asus Eee PC ile yeni bir rekabet başlattı; CHIP Online bu rekabetin kahramanlarını inceledi.

Asus'un işi zor gibi gözüküyor

Asus Eee PC ile herkesi meraklandırdı. Ne yazık ki, şimdiye kadar daha fazlası olmadı: Verdikleri vaatleri uygulamaya geçiren hiçbir üretici yok.

Asus'un işi zor gibi gözüküyorAsus'un kendisi bile birçok büyük duyuruda bulundu. Ama ilk Eee PC'ler bile uzun süre raflarda yerini alamadı. İlk etapta kullanılmış olan küçük bataryalar bu mini laptopların raflarda kalmaya devam etmesine sebep oldu. Fakat bu durum üreticinin büyük bir cesaretle devam modelleri duyurmasını engellemedi. Yalnız iş çıkış tarihlerine sıra gelince hep bir belirsizlik ortaya çıkıyor. Rakipler de aynı durumda bulunuyor; Eee PC'ye gerçek alternatif şu an için yok. Aynı zamanda bu gerçeği değiştirebilecek kesin çıkış tarihleri de yok.

Rekabetten korkuluyor mu?
Bunun için birçok sebep olabilir. Elbette uygun bileşenleri temin etme zorluğu bu durumda büyük bir rol oynuyordur. Intel'in Atom platformu bu sorunu ortadan kaldırabilir. Şu da bir gerçek ki, birçok üretici mevcut pazar payını kaybetmekten korkuyor. Eğer 400-600 Dolar arası laptoplar rafları dolduracaksa 1500 Dolarlık modelleri satın almak için çok az sebep kalacaktır.

Klasik notebook'larla karşılaştırıldığında Eee-PC sınıfı laptoplar şu üç alanda çok zayıflar: Ekranlar çok küçük, performans belirgin derecede daha düşük ve pil süresi hiç de rekabet edecek bir seviyede değil. Ekran büyüklüğü konusunda yapacak pek de fazla bir şey yok ama performans ve pil süresi yeni Intel platformu ile bir miktar değişebilir. İşte ancak o zaman Eee PC belki ikinci bir laptop olmaktan daha fazlası olabilir.

Microsoft'a baskı
Yazılım devleri içinde bu yeni laptop sınıfı gerçek bir meydan okuma haline geldi: İlk olarak Linux kullanan sadece Asus değildi. Bu durum donanım gereksinimlerinin Windows'a göre çok daha düşük olmasını sağlıyordu ve doğal olarak maliyetleri düşürüyordu. Şimdiyse Microsoft mini laptoplarda rekabete yetişmek için Windows XP'yi devam ettirmek zorunda kalacak. Bu sebeple Vista'nın mevzu bahis olması bile imkânsızdır. Belki de şu anki durum Linux'un pazar payını arttırması için büyük bir şans olabilir. İyi bir işletim sistemine ücretsiz olarak sahip olmak dururken kim 110 Dolar daha fazla ödemek ister ki? Kullanıcılar bu konuda duruma adapte olma kabiliyetlerini göstermeliler.

Ne zaman satın almak doğru olur?
Tecrübe ile sabit: İlk nesilden uzak durun. Bu süreç içinde çocuk hastalıklarının ortaya çıkmaması neredeyse imkânsızdır. Ayrıca Atom sayesinde güncel teknolojiye göre çok daha ilgi çekici modellerin üretilme olasılığı yüksek. Yılbaşı alışverişlerinde mini-laptop satışları patlayacaktır. Eğer çok aceleniz yoksa 2009'un başına kadar bekleyin. Bir bakmışsınız ki, işin içinden çok az bir maliyetle sıyrılmışsınız.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Çok pahalı.

diğer firmaların asus eee pcye rakip olarak hemen atağa geçmesi iyi olmuş. eee pc yi almakta acele etmemek lazım, ilerki zamanlarda fiyatlar bu rakabetten dolayı baya düşeceğe benziyor.

Mini laptop'larla Normal laptoplar arasındaki maliyet farkının
%15-20 den fazla olduğunu sanmıyorum .
Sonuçta fiyatlar pazarlamaya bakıyor .
Aynen bir arabanın 1.6 motorlu modeli ile 2.0 modelinin gerçekte
vergiler hariç maliyet farkının neredeyse hiç olmadığı gibi
laptop pazarıda böyle işte ...

uygun fiyata mükemmel laptoplar var gazlamaya gelmeyelim. oyuncak almayalım

Bu tip bir cihazdan bazı insanlar bir masa üstü veya diz üstü bilgisayardan beklediklerini bulamayabilirler. Video dosyalarını düzenleyen, grafikleri kaliteli oyunları oynayanlar gibi müşkülpesent kullanıcı böyle cihazlardan uzak durmalı.
Ancak tatilde kaldığı otelde kablosuz ağ bağlantısıyla e-postalarını okuyacak, küçük bir metin (mektup, rapor vs) yazacak, çok karmaşık olmayan bir hesap cetveli hazırlayacak ve bilgisayarda kendi çektiği resimlere bakacak veya bunları bir arkadaşına gönderecek biri için ideal olabilir.
Evet söylendiği gibi pazarın çeşitlenmesi ve diğer oyuncuların da sahneye çıkması lazım :)

Burdaki amaç küçük boyutlara sahip bir laptop sahibi olmak değilde, fiyatsa pekde mantıklı görünmüyor ama benim hızlı bir laptop dan çok yanımda heryere taşıyabileceğim internete bağlanacağım bir laptop lazım diyen varsa düşünebilinir. çünkü özellikleri baya bi kırpılmış bu ufak laptop fiyatlarına acer gibi markaların kampanyalı 15.4 inçlik hızlı laptopları piyasada var.

Bu laptopların ekranları sizce çok ufak değilmi, kullanırken baya bir zorluk çekilir diye düşünüyorum. Bu ekranlarda windows veya linux kullanılacak buda bir çok pencere açıp çalışılması demek bu küçücük ekrana herhalde bir pencereden fazla pencere açamayız ve yazılarda baya sorun olur diye düşünüyorum. bence şu an piyasada bulunan 12.1" ekranlar ufak laptop isteyenler için en alt limit olmalı.

bilgi: bu eee pclerde harddisk yok bunun yerine 4 gb flash diskler kullanılıyor. yani harddiskiniz 4 gb :)
o da asus takılı mı gönderiyor yoksa kendiniz mi takacaksınız o konuda bilgim yok

Teknoloji ve bilim pazarlamacıların eline geçtiğinden beri duyurulan her yeniliği vitrinde görmek için en az 3-5 yıl veya daha fazla bekliyoruz. Kendi gelişmelerimizi de yabancı yamyam pazarlamacılara kaptırıyoruz. Bu gidişle elimize birer elektronik lolipop tutuşturacaklar galiba.

unutulan bir firma var. O da dell. bilgisayarcıda görmüştüm. Asusun EeePc leriyle gerçekten yarışabilicek özellikte ve üstünde vista var. Buraya o markanın eklenmesini sitiyorum(modeli bilmiyorum ama)

7" lik modeller beş para etmez ben bunu söylerim

laplopum çalındığı günden beri nedense miniboklara ilgi sardım. nedeniyse yolculuklarımda yanımda taşımak istemem başka bişey değil. kıyaslama yaparken lütfen acer ferrari fo200 modelinide ekleyin mini canavarı görün derim ben...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir