EeePC ve rakipleri: Mini laptoplar

Asus Eee PC ile yeni bir rekabet başlattı; CHIP Online bu rekabetin kahramanlarını inceledi.

İlerleyen zamanlarda çıkacak: Intel & Exoten

Mini laptop çağı yeni başladı ama buna rağmen bazı modeller hala sırada bekliyor. Kimi modeller dünyanın her yerinde henüz yaygınlaşmamış ama zeki tüketiciler bu heyecan verici cihazları internet üzerinden satın almanın bir yolunu bulacaktır.

İlerleyen zamanlarda çıkacak: Intel & ExotenAsus Eee PC 1000
Daha Eee PC 900 tam yaygınlaşmamışken Asus müdürü Jerry Shen çoktan Eee PC 1000 hakkında konuşmaya başladı. Cihaz 2008'in ikinci yarısında çıkacak ve 10 inçlik bir ekrana sahip olacak.

Mini laptoplar için sadece Intel ve VIA'nın işlemci/yonga seti üretmediğini Kohjinsha ve Fukato marka cihazlar ispatlıyor: AMD'nin Geode LX 800'ünü kullanıyorlar.


İlerleyen zamanlarda çıkacak: Intel & ExotenECS G10L/Everex CloudBook CE262
ECS'nin G10L'si ve Everex CloudBook çok ilgi çekici olabilir. İlki 10,2 inçlik ekran ile geliyor ve entegre UMTS modülü var ki, bu da onun Eee PC gibi WLAN bağlantı noktalarına bağımlı kalmadığı anlamına geliyor. CloudBook CE262'nin teknik verilerinde GPS'ten bile bahsediliyor.


İlerleyen zamanlarda çıkacak: Intel & ExotenIntel Classmate
Kendini komple cihaz üretiminden uzak tutmaya çalışan yonga devi Intel bile mini notebook pazarına girmek istiyor. Classmate senenin başında ikinci bir sürüm şeklinde üreticiler için tasarım modeli olması amacıyla tanıtılmıştı. 9 inçlik ekrana sahip olan cihaz elbette Atom platformunu baz alıyor ve fiyatı sadece 250 Dolar (yurtdışı). Classmate ismi (Türkçesi "sınıf arkadaşı") aslında cihazı tam olarak tanımlıyor, zira Intel onu öğrenciler için düşük maliyetli ideal bir notebook olarak görüyor.

BU LAPTOPLAR İLERDE ÇIKABİLİR (ÜRETİCİYE GÖRE TEKNİK VERİLER)
Ürün Ekran CPU RAM Sabit Disk İletişim OS Fiyat
Asus Eee PC 1000 10 inç Intel Atom - - - - -
ECS G10IL 8,9 inç veya 10,2 inç Intel Atom 2 GB'a kadar - UMTS, WLAN, LAN, Modem Linux veya Windows XP 500 Doların altında
Everex CloudBook CE262 7 inç VIA C7R-M (1,2 GHz) 1 GB 120 GB'a kadar HDD 54-MBit-WLAN, 100-MBit-LAN, Bluetooth, GPS Linux veya Windows XP 300 Dolar altında
Everex CloudBook CE1200V 7 inç VIA C7-M (1 GHz) 1 GB'a kadar 30 GB HDD 54-MBit-LAN Linux 400 Dolar
Kohjinsha SR8KPO6S 7 inç Intel A110 (0,8 GHz) 1 GB 60 GB HDD 54-MBit-WLAN, LAN, Bluetooth Windows Vista 1500 Dolar
Kohjinsha SA1F00A 7 inç AMD Geode LX 800 (0,5 GHz) 512 MB 40 GB HDD - Windows XP Home -
Kohjinsha E8 8,9 inç AMD Geode LX 800 (0,5 GHz) 512 MB 40 GB HDD - Windows XP Home 780 Dolar altında
Elonex One 7 inç LNX Code 8 (0,3 GHz) 128 MB 1 GB SSD - Linux Yaklaşık 200 Dolar
Intel Classmate 9 inç Intel Atom 512 MB 4 GB SSD / 30 GB HDD 54-MBit-WLAN Linux veya Windows XP 250 Dolar
E-Lead Noahpad 7 inç VIA C7-M (1 GHz) 512 MB 30 GB HDD LAN, WLAN, Bluetooth Linux -
Fukato Datacask Jupiter 0817a 8 inç AMD Geode LX 800 (0,5 GHz) 512 MB 20 / 60 GB HDD WLAN Linux 430 Dolar
InkMedia InkMedia Computer 8,6 inç VIA C7-M 512 MB 2 GB SSD 54-MBit-WLAN, 100-MBit-LAN - 300 Dolar altı

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Çok pahalı.

diğer firmaların asus eee pcye rakip olarak hemen atağa geçmesi iyi olmuş. eee pc yi almakta acele etmemek lazım, ilerki zamanlarda fiyatlar bu rakabetten dolayı baya düşeceğe benziyor.

Mini laptop'larla Normal laptoplar arasındaki maliyet farkının
%15-20 den fazla olduğunu sanmıyorum .
Sonuçta fiyatlar pazarlamaya bakıyor .
Aynen bir arabanın 1.6 motorlu modeli ile 2.0 modelinin gerçekte
vergiler hariç maliyet farkının neredeyse hiç olmadığı gibi
laptop pazarıda böyle işte ...

uygun fiyata mükemmel laptoplar var gazlamaya gelmeyelim. oyuncak almayalım

Bu tip bir cihazdan bazı insanlar bir masa üstü veya diz üstü bilgisayardan beklediklerini bulamayabilirler. Video dosyalarını düzenleyen, grafikleri kaliteli oyunları oynayanlar gibi müşkülpesent kullanıcı böyle cihazlardan uzak durmalı.
Ancak tatilde kaldığı otelde kablosuz ağ bağlantısıyla e-postalarını okuyacak, küçük bir metin (mektup, rapor vs) yazacak, çok karmaşık olmayan bir hesap cetveli hazırlayacak ve bilgisayarda kendi çektiği resimlere bakacak veya bunları bir arkadaşına gönderecek biri için ideal olabilir.
Evet söylendiği gibi pazarın çeşitlenmesi ve diğer oyuncuların da sahneye çıkması lazım :)

Burdaki amaç küçük boyutlara sahip bir laptop sahibi olmak değilde, fiyatsa pekde mantıklı görünmüyor ama benim hızlı bir laptop dan çok yanımda heryere taşıyabileceğim internete bağlanacağım bir laptop lazım diyen varsa düşünebilinir. çünkü özellikleri baya bi kırpılmış bu ufak laptop fiyatlarına acer gibi markaların kampanyalı 15.4 inçlik hızlı laptopları piyasada var.

Bu laptopların ekranları sizce çok ufak değilmi, kullanırken baya bir zorluk çekilir diye düşünüyorum. Bu ekranlarda windows veya linux kullanılacak buda bir çok pencere açıp çalışılması demek bu küçücük ekrana herhalde bir pencereden fazla pencere açamayız ve yazılarda baya sorun olur diye düşünüyorum. bence şu an piyasada bulunan 12.1" ekranlar ufak laptop isteyenler için en alt limit olmalı.

bilgi: bu eee pclerde harddisk yok bunun yerine 4 gb flash diskler kullanılıyor. yani harddiskiniz 4 gb :)
o da asus takılı mı gönderiyor yoksa kendiniz mi takacaksınız o konuda bilgim yok

Teknoloji ve bilim pazarlamacıların eline geçtiğinden beri duyurulan her yeniliği vitrinde görmek için en az 3-5 yıl veya daha fazla bekliyoruz. Kendi gelişmelerimizi de yabancı yamyam pazarlamacılara kaptırıyoruz. Bu gidişle elimize birer elektronik lolipop tutuşturacaklar galiba.

unutulan bir firma var. O da dell. bilgisayarcıda görmüştüm. Asusun EeePc leriyle gerçekten yarışabilicek özellikte ve üstünde vista var. Buraya o markanın eklenmesini sitiyorum(modeli bilmiyorum ama)

7" lik modeller beş para etmez ben bunu söylerim

laplopum çalındığı günden beri nedense miniboklara ilgi sardım. nedeniyse yolculuklarımda yanımda taşımak istemem başka bişey değil. kıyaslama yaparken lütfen acer ferrari fo200 modelinide ekleyin mini canavarı görün derim ben...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir