EeePC ve rakipleri: Mini laptoplar

Asus Eee PC ile yeni bir rekabet başlattı; CHIP Online bu rekabetin kahramanlarını inceledi.

Yakında geliyoruz: MSI, Medion, HP

Yakında geliyoruz: MSI, Medion, HP
Asus Eee PC 900 ile mini laptop pazarını yeniden alevlendirmek istiyor.

Asus Eee PC 900
Elbette en çok Asus Eee PC 900 merakla bekleniyor. 8,9 inçlik bir ekranı olan cihaz, Linux sürümünde 20 GB SSD, Windows sürümünde ise 12 GB SSD ile donatılacak. Kaçınılmaz bir şekilde donanım artışı ile fiyat da artıyor. 900'lüler yaklaşık 600 Dolara (yurtdışı) satışa sunulacak. Eee PC 900'ün çok kısa bir süre içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Asus Eee PC 900 ile mini laptop pazarını yeniden alevlendirmek istiyor.MSI Wind/Medion Akoya E1210
İlk resimlere ve teknik verilere bakıldığında MSI Wind ile Medion Akoya E1210'un aynı model olduğunu söyleyebiliriz. Intel'in mobil internet cihazları (MID) için geliştirdiği Atom platformunu kullanacak olan ilk laptop olduğu iddia ediliyor. Bu tip cihazların bileşenlerinin nispeten daha ucuz olması sebebiyle üreticiler ister fiyatları düşürebilir, ister MSI ve Medion gibi donanıma daha fazla yatırım yapabilirler. Zira ikizler 620 Dolardan daha ucuz olmalarına rağmen 1 GB bellek ve 80 GB sabit diske sahip olacak.

Asus Eee PC 900 ile mini laptop pazarını yeniden alevlendirmek istiyor.HP 2133
Sıra dışı şık bir mini laptop ise şu an ABD pazarına sunuldu: HP 2133 Mini-Note donanıma göre 500 ila 800 Dolar arasında fiyatlandırılıyor ve VIA'nın C7-M işlemcisi ile çalışıyor. 2 GB'a kadar RAM, 4 GB SSD veya 160 GB HDD kasanın altındaki diğer bileşenler arasında yer alıyor. İşletim sistemi olarak FreeDOS, Linux, Windows XP veya Vista seçime sunuluyor.

BU LAPTOPLAR YAKINDA ÇIKACAK (ÜRETİCİYE GÖRE TEKNİK VERİLER)
Ürün Ekran CPU RAM Sabit Disk İletişim OS Fiyat
Asus Eee PC 900 8,9 inç Intel Celeron (0,9 GHz) 512 MB 8 / 16 GB SSD 54-MBit-WLAN, 100-MBit-LAN Linux/Windows XP 620 $
MSI Wind 7 inç Intel Atom 1 GB 80 GB HDD - Windows XP 620 $ Dolar altı
Medion Akoya E1210 7 inç Intel Atom 1 GB 80 GB HDD - Windows XP 620 $ Dolar altı
HP 2133 8,9 inç VIA C7-M (1,0 / 1,2 / 1,6 GHz) 0,5 /1 / 2 GB 120 / 160 GB HDD veya 4 GB SSD 54-MBit-WLAN, 1-GBit-LAN, Bluetooth FreeDOS/Linux/Vista/Windows XP 500 - 800 $
Dell 8,9 inç Intel Atom - 8 / 12 GB SSD - - 620 $
GeCube Genie-JR 7 inç X86 uyumlu, 300 MHz 128 / 256 MB 1 / 2 GB SSD 54-MBit-WLAN, 1-GBit-LAN, Bluetooth Linux 420 $
Gigabyte M912 8,9 inç Intel Atom - - Bluetooth Linux/Windows XP -

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Çok pahalı.

diğer firmaların asus eee pcye rakip olarak hemen atağa geçmesi iyi olmuş. eee pc yi almakta acele etmemek lazım, ilerki zamanlarda fiyatlar bu rakabetten dolayı baya düşeceğe benziyor.

Mini laptop'larla Normal laptoplar arasındaki maliyet farkının
%15-20 den fazla olduğunu sanmıyorum .
Sonuçta fiyatlar pazarlamaya bakıyor .
Aynen bir arabanın 1.6 motorlu modeli ile 2.0 modelinin gerçekte
vergiler hariç maliyet farkının neredeyse hiç olmadığı gibi
laptop pazarıda böyle işte ...

uygun fiyata mükemmel laptoplar var gazlamaya gelmeyelim. oyuncak almayalım

Bu tip bir cihazdan bazı insanlar bir masa üstü veya diz üstü bilgisayardan beklediklerini bulamayabilirler. Video dosyalarını düzenleyen, grafikleri kaliteli oyunları oynayanlar gibi müşkülpesent kullanıcı böyle cihazlardan uzak durmalı.
Ancak tatilde kaldığı otelde kablosuz ağ bağlantısıyla e-postalarını okuyacak, küçük bir metin (mektup, rapor vs) yazacak, çok karmaşık olmayan bir hesap cetveli hazırlayacak ve bilgisayarda kendi çektiği resimlere bakacak veya bunları bir arkadaşına gönderecek biri için ideal olabilir.
Evet söylendiği gibi pazarın çeşitlenmesi ve diğer oyuncuların da sahneye çıkması lazım :)

Burdaki amaç küçük boyutlara sahip bir laptop sahibi olmak değilde, fiyatsa pekde mantıklı görünmüyor ama benim hızlı bir laptop dan çok yanımda heryere taşıyabileceğim internete bağlanacağım bir laptop lazım diyen varsa düşünebilinir. çünkü özellikleri baya bi kırpılmış bu ufak laptop fiyatlarına acer gibi markaların kampanyalı 15.4 inçlik hızlı laptopları piyasada var.

Bu laptopların ekranları sizce çok ufak değilmi, kullanırken baya bir zorluk çekilir diye düşünüyorum. Bu ekranlarda windows veya linux kullanılacak buda bir çok pencere açıp çalışılması demek bu küçücük ekrana herhalde bir pencereden fazla pencere açamayız ve yazılarda baya sorun olur diye düşünüyorum. bence şu an piyasada bulunan 12.1" ekranlar ufak laptop isteyenler için en alt limit olmalı.

bilgi: bu eee pclerde harddisk yok bunun yerine 4 gb flash diskler kullanılıyor. yani harddiskiniz 4 gb :)
o da asus takılı mı gönderiyor yoksa kendiniz mi takacaksınız o konuda bilgim yok

Teknoloji ve bilim pazarlamacıların eline geçtiğinden beri duyurulan her yeniliği vitrinde görmek için en az 3-5 yıl veya daha fazla bekliyoruz. Kendi gelişmelerimizi de yabancı yamyam pazarlamacılara kaptırıyoruz. Bu gidişle elimize birer elektronik lolipop tutuşturacaklar galiba.

unutulan bir firma var. O da dell. bilgisayarcıda görmüştüm. Asusun EeePc leriyle gerçekten yarışabilicek özellikte ve üstünde vista var. Buraya o markanın eklenmesini sitiyorum(modeli bilmiyorum ama)

7" lik modeller beş para etmez ben bunu söylerim

laplopum çalındığı günden beri nedense miniboklara ilgi sardım. nedeniyse yolculuklarımda yanımda taşımak istemem başka bişey değil. kıyaslama yaparken lütfen acer ferrari fo200 modelinide ekleyin mini canavarı görün derim ben...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir