Mini-PC'lerin ömrü sadece 36 saat-miş...

PC devi Dell'den, altın çağını yaşayan mini-PC'ler için herkesi şaşırtan ilginç açıklamalar...

  • Ali Güngör
Mini-PC'lerin ömrü sadece 36 saat-miş...
Dell'e göre netbooklar popülerliğini yitirecek

Dünya devi Dell'in kurucusu ve CEO'su Michael Dell'e göre, yeni alınan bir netbookun heyecanı sadece36 saat sürüyor.

Dell "14 ya da 15 inç ekrana sahip bir dizüstü bilgisayar kullandıktan sonra netbook görüp "Ne şirin, ne hafif, bayıldım!" diyenler, yaklaşık 36 saat sonra "Bu ekran çok küçük, bana 15 inçlik ekranımı geri verin" diyorlar" dedi.

Netbookların geçici bir trend olduğuna dair uzun süre dil döken Dell, fiyatların uzun bir düşüşten sonra tekrar yükseleceğini söyledi. Windows 7 ile birlikte performans arayışının tekrar güçleneceğini ve güçlü (pahalı) sistemlerin satışının artacağına inandığını belirtti. "Tüketiciler sadece en ucuz, en alt modellere yöneliyordu ama bu geride kaldı. Yeni işlemciler ve Windows 7 heyecan uyandırıyor. Performans çağı geri geliyor" dedi.

Dell, sözlerinin devamında "Gittikçe daha fazla müşterinin küçük ekrandan ve düşük performanstan memnun kalmadığını görüyoruz. İkincil bir bilgisayar olarak kullanılıyorsa, ya da kullanıcının sahip olduğu ilk bilgisayar ise idare ediyor. Ancak kesinlikle tecrübeli bir kullanıcı için güçlü bir dizüstünün ya da masaüstü sistemin yerini tutamaz" dedi.

Bununla birlikte netbookların çok mantıklı kullanım alanları olduğunu da belirtti. Dell Latitude 2100'ü örnek göstererek, bu küçük ve ucuz netbook'un eğitim için ideal olduğunu belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

ii bi laptop alana kadr geçici olarak idare etsin die almıştım şuan kullandığım netbooku. 1 yılı geçti hala kullanıom ve laptopdan wazgeçtim :D 8,9" monitör var. dierlerini sadece film izlemek için arıyorum artık daha büyük monitör olsun die :D uzun yolculuklarda çok rahat 2 film izlenebiliyor. taşıma derdi de yok. daha ne olsun? ben memnunum netbookumla... 1 yıl daha çok rahat deviririm ben bu netbookla.

aynı fikirdeyim.

Dell "14 ya da 15 inç ekrana sahip bir dizüstü bilgisayar kullandıktan sonra netbook görüp "Ne şirin, ne hafif, bayıldım!" diyenler, yaklaşık 36 saat sonra "Bu ekran çok küçük, bana 15 inçlik ekranımı geri verin" diyorlar" dedi.

Doğru tespit.

Ne için kullandığına bağlı evet notebook veya desktop niyetine kullanıyorsan 36 saat bile sürmez ama her an her yerden internete girmek için taşıyorsan iş değişir o zaman hiç yanından ayırmak istemezsin ama ben inanıyorum iphone gibi telefonların işlem gücü artınca örneğin adobe flash çalıştırabilecek kadar olunca netbooklara olan ilgi iyice azalacak gelip geçici bir pazar olduğuna bende inanıyorum ve 2 yıl daha böyle ilgi görmeye devam eder diyorum.

Evet ya! Yazlıklara bir heves alınıp sonra sezon bitince terkedilen kedi-köpekçikler gibi bunlar da...

Eğer photoshop gibi programlar kullanıyorsanız ya da kullanmayı düşünüyorsanız netbook şöyle dursun 15 inc şöyle dursun 17 inç alırken bile 2 kez düşünün.

Ben sadece internete girip msnde konşmak dışında kullanmayacağım için :D

Michael Dell haklı.

Herkes netbook diyor ben almadım ama arkadaşımınkini kuulandım, o alıştığınız ortam yok. Uzun zaman önce bıraktığınız bilgisayar işlem yaparken bekleme geri dönüyor. Arkadaş bile netbook'un olunca beklemeyi öğreniyorsun demişti ve netbook'u rahat kullanabilmek için ekran kartı çipi olan bir model alıp ağır grafikleri ona atmıştı ama yine bir masaüstünün veya dizüstünün rahatlığı yoktu. Sadece bilgisayarı çok taşıyan ve işlerini akıllı telefonlarla göremeyen insanlar için gerekli; gerisi sadece merak. İnce ve hafif olan dizüstülerin fiyatı normalleşince büyük ihtimalle pazarı sona erer.

Bazı açılardan doğru söylüyor adam ama şuda var ki benim laptopum yaklaşık 2,5 kg kadar. çantasında taşırken yamuluyorum bir süre sonra...
ha laptopla ne yapıyorsun diye sorarsan e-mail, surf ve ms office. şimdi bir netbookla bu işlemler kolayca halloluyorsa, bu alet 1 kg ise, fiyatıda uygunsa neden olmasın, bence kullanıcıların %99 una yeterli....

bence adam doğru söylüyor, fakat ekstradan bir netbook sahibi olmak güzel bir şey olur.

çabuk yükeslen çabuk düşer:Ddd

Netbook'un amacı zaten birincil bilgisayar olarak kullanılması değildi. Mobil durumda iken bilgisayara olan ihtiyaçları gidermesi için geliştirildi. Zaten performans için değil ofis işlemleri ve nette sörf yapma gereğine göre çoğu netbook şekillendirilmiş. Bu sebeple, ister iş için olsun ister kişisel kullanım için olsun, insanların sabit bir yere bağımlı olma isteği olmadığı müddettçe netbooklar kullanılmaya devam edecektir.

e bu mantıkla ne gerek var akıllı cep telefonuna, el konsollarına hatta mp3 playerlara, laptop varken onların ufacık ekranlarını ne yapalım dimi ama :)

Sony yaptı 12 inç 650gr notebook ,daha doğrusu sub-notebook . Performans ve taşınabilirlik bir arada olabilir ,tabi uygun fiyatlı olmayacağı kesin .

1-2 hafta kuzenin küçük netbookunu kullandım ama çatladım resmen. Sadece gazete okudum, film izledim, e-posta okudum ama ne seri şekilde okuyabiliyorsunuz ne de filmlerin ayrıntılarını yakalayabiliyorsunuz. Hele yüksek çözünürlük film elinizde varsa yandınız. E-posta eklentilerine tıklamamaya başladım yavaşlıktan dolayı. Masaüstünün alternatifi olarak bile kullanamadım...

Iphone'unuz varsa, netbook a ihtiyacınız yok. Netbookta düzgün yapılabilen şeyler webte gezmek, mail almak vermek, film-müzik dinlemek, o kadar. Iphone netbookun 20de 1i büyüklüğünde, stil sahibi, ve bunların hepsini yapabiliyor.
Başka bazı cep telefonlarında da yapılabilir bunlar, ama özellikle webte gezmek ve müzik dinlemek, iphone dışındaki cep telefonlarında pek kullanışlı değil.

bir bakıma doğru demiş katılıyorumda, ama şöyle bi husus var ki benm gibi pc ye doymuş, sadece gezinti isteyenler için çok kullanışlı ayrıca elektrik sarfiyatı da düşünüldüğünde asusun 8.5 giden eee pc leri çok iyi, beden var kullanıyorum daha tam olarak alışmış olmasamda memnunum çok hızlı açılması 2-3 dk lık işlerinizi halletmeye yarıyor, masa üstü veya diz üstüler en az 2 dk sistem kendine gelene kadar 5 dk yı buluyor.

işi acele olanlar için çok kullanışlı sistemler sonuçta herkezin zevki ayrı oyun veya hd film istiyorsan paraya kıyar ona göre sistem alırsın bu bu kadar basit ha pc den anlamayıp bi heves netbook alıp ağır programlardan performans bekleyene öğrende gel derim okdr, kısacası ne ile uğraşıyorsanız ona göre sistem almanız.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play