MMO'lar hayatımızı nasıl etkiliyor?

Oyunların insan yaşamını nasıl etkilediğini merak ediyorsanız, işte size cevabı bulma fırsatı...

MMO'lar bu anket ile bir kez daha şekillenecek

CHIP Online ekibi olarak teknoloji kadar, oyunlarla da ilgileniyoruz. Pek tabi bazı bilindik oyunların hemen ardından MMO'lar en çok ilgimizi çeken türler arasında yer alıyor. Peki, hiç düşündünüz mü; MMO oyunlar sosyal yaşamımızı ve eğitim hayatımızı nasıl etkiliyor? Bu oyunların, eğitimimize katkıları ne kadar? Sosyal hayatımızdaki yerleri tam olarak ne?

ABD - Kent State Üniversitesinde doktorasına devam eden ve eğitim görevlisi olarak üniversitede yerini almış olan Evren Koptur, tıpkı bizim gibi bir MMO oyuncusu. Uzunca bir süredir World of Warcraft oynayan ve global anlamda başarılara imza atmış büyük Loncalarda hem kurucu üye, hem de yetkili olarak bulunan Evren Koptur, şu an, CHIP Online olarak bizlerin de destek verdiği bir anket düzenliyor. Bu anket, MMO oyunların sosyal hayatımıza ve eğitimimize ne tür faydaları olabileceğini ve özellikle World of Warcraft gibi bir oyunun bizlere neler öğretebileceğini araştırmak adına hazırlanmış. Evren Koptur'un yaptığı bu araştırmanın belki de en önemli noktalarından bir tanesi, sonuçlarının uluslar arası bilimsel dergilerde yar alacak olması.

Türkiye'deki MMO oyuncularının da konudaki fikirlerini almak adına, bizimle iletişime geçen sayın Koptur'un hazırladığı ankete bir göz attık ve gerçekten piyasada merak edilen sorulara cevap verebilecek sonuçlar çıkabileceğini gördük. Yaklaşık 30 soruluk bu ankete, konu ile ilgili herkesin bir göz atması, başta oyuncular olmak üzere birçok farklı mecranın düşüncelerinin tek bir potada eritilmesine imkan tanıyacak.

NOT 1: Anket, World of Warcraft üzerinden sorularla devam ediyor ancak bir World of Warcraft oyuncusu değilseniz, sanki sorular başka bir oyunun üzerineymiş gibi düşünebilirsiniz, sonuçta ana amaç, genel olarak tüm MMO oyunlarının bizler üzerindeki etkisini görmek.

NOT 2: Kent State bir Amerikan Üniversitesi olduğu için, anket soruları an itibariyle İngilizce. Kullanılan dil oldukça sade ve basit; bu yüzden Google Translate imdadınıza yetişecek ve sizi tatmin edecektir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

World of Warcraft ne öğretir biliyor musunuz? Zamanınızın nasıl çabuk geçtiği ve bu geçen zamanda kendiniz, çevreniz, aileniz ve kariyeriniz ile ilgili neleri es geçip kaybettiğinizi öğretir. Biraz ağır yoldan da olsa oğrendiğinizde zaman kontrolünü çok iyi ayarlarsınız. 3 sene profesyonel anlamda oynadım tabi bir çok şey kaybettim bu arada. Şu an hala da oynuyorum ama rskisi gibi değil. Derslerimi, sağlığımı, yaşantıml da düzene soktum. İmkansız gibi gelse de değil. Sert yoldan adam eder sizi bu oyun. Onun verdiği zevki de başka kimse veremez kanımca.

8 yılı nasıl boşa harcayacağın konusunda müthiş tüyolara sahip. Geriye dönüp bakınca elde var sıfır. Çok hayat kaydırdı bu tür oyunlar.

Arkadaslar, suraya su yorumlari yazana kadar sun anketi doldursaniz nasil olur?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play