Mobil dünyada Tizen fırtınası kopacak!

Samsung'un, Android ve iOS'a rakip olarak geliştirdiği Tizen işletim sisteminden dev adımlar!

  • Cem Şancı
Tizen OS fırtına gibi geliyor

Mobil dünyaya yeni bir oyuncu olarak katılmayı bekleyen Tizen işletim sistemi, Samsung ve Intel'in ardından, 15 yeni telefon üreticisinin ve iki GSM operatörünün desteğini alarak yine hız kazandı. Hatırlanacağı gibi işletim sistemine sahip olancağı söylenen ilk telefonlar, geçtiğimiz günlerde şok bir kararla ertelenmiş, bazılarına göre de, karlı bir iş olmadığı için iptal edilmişti.

Önümüzdeki günlerde başlayacak MWC 2014 etkinliğinde ilk Tizen'li telefonların görücüye çıkması beklenirken Linux tabanlı mobil işletim sistemine destek veren şirketlerin sayısı 51'e yükseldi. Destekçilerin arasında, Huawei, LG ve Panasonic de yer alırken, Orange, Vodafone ve SK Telecom da GSM operatörleri arasında yer alıyor. Çinli telefon üreticisi ZTE de Tizen'li telefonlar üreteceğini açıklayarak Tizen'e büyük destek vermiş bulunuyor. Özellikle, Vodafone gibi dünyanın pek çok ülkesinde müşterilerine düşük ücretle telefon satışı yapan operatörlerin Tizen'e destek vermesinin, yeni mobil işletim sisteminin hızla yaygınlaşması beklentisini doğuruyor.

Bu arada Samsung gibi önemli bir telefon üreticisinin de MWC 2014'de Zeke ismini verdiği bir Tizen telefonu tanıtması bekleniyor. Ancak, Samsung'un veya diğer üreticilerin büyük gelir kaynağı olan Android telefonlardan kısa sürede vazgeçmesi beklenmiyor. Yine de büyük firmaların Tizen desteği, mobil dünyada tüm dengeleri değiştirecek gibi görünüyor. İlk aşamada ise, küçük bir pazar payına sahip olan Windows Phone'un, Tizen'in alacağı pazar payı ile büyük kan kaybedebileceği şüphesi güçleniyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Android ve ios'a rakip demissiniz de brezilya da ve italya da iosu gecmis, ingiltere vb avrupa ulkelerinde %10 pazar payina ulasmis bi isletim sistemi var..

Androidden dolayı tizen traşa bağlar. Müthiş bi yol kat etmiş android. İnsanların beyninde çok büyük yer etmiş öyleki telefon alacak insanlar yeşil adamlı olsun diyorlar

bada ya noldu hacı?

Asıl şu Windows ve Windows Phone birleşik konseptini göründe :-)

Öyle ben yaptım olduyla işletim sistemi çıkarılmıyor. koskoca microsoft bile kaç zamandır mobil windowsunu adam edemedi. işletim sistemi kitleleri arkasına almalı ki popülerliği sayesinde ilgi çekip uygulama mağazasını doldursun. tizenli telefonlar da bada gibi teknolojiyi takip etmeyip telefoncuda telefonu elinde tuttuğunda verdiği hissiyata göre telefon beğenen insanların elinde patlar anca.

Bada yı terk ettiler ve bada telefon alanları yüz üstü bıraktılar. Tavsiye etmem.

Şu İntel işlemci harici bir şeyle uğraşmasa süper oldurda...

bada'yla çok ciddi güven sarstılar. şimdi bu telefonları alanlar tekrar başlarına aynı şeyin gelmeyeceğini nereden bilecekler... kullanıcıya sadakat sıfır...

Samsung telefonlarıyla Bada da sarsilan güveni geri aldi.insanların çoğu için en iyisi samsung ..tizeni kabul etmeleri çok zaman almaz.ama tizenin performansina bağlı...

Galaxy S2ye ve mevcut olan cihazların destekleyeceği şekilde yapsalar yüklerim.

badalı telefonum var ve hayatta tizenli samsung satın almam gerekirse windows alırım android alırım firefox os bile alırım ama sırf işin içinde samsung var diye tizen almam alan alsın ben mi kurtaracam samsungu.

Sen de yorum yaz