Mobil oyun dünyasında ilerlemenin yolu 2Tons

Mobil oyun dünyasına adım atmanın yolu 2Tons'dan geçiyor.

İlk adım 2Tons'dan geçiyor

Tüm dünyada milyonlarca kişinin oynadığı 1010!, 1010! World ve Merged! gibi oyunların geliştiricisi Gram Games'in mobil oyun dünyasına adım atmak isteyen bağımsız geliştiricilere destek olduğu 2Tons ivmelendirme programı ikinci yılına çok hızlı bir giriş yaptı. 2015'in başında, bağımsız oyun geliştiricilerini bir araya getirmek ve mobil oyunların yapım süreci, framework ve analitik konularında bilgi paylaşmak amacıyla kurulan 2Tons, bir yıl içinde 60'dan fazla oyun ekibi Gram Games geliştiricileriyle tanışma fırsatı buldu. Son  5 ayda Gram Games ofisi ve İTÜ Çekirdek'te gerçekleştirilen 3 farklı 2Tons buluşmasında  100'den fazla bağımsız oyun geliştiricisi bir araya geldi. Genç geliştiricilerin mobil oyun dünyasını daha yakından tanımasını ve ufuklarının genişlemesini sağlayan bu buluşmalarda oyun ekiplerinin birbirleriyle tanışıp deneyimlerini paylaştığı bir ortam oluşturuldu. Buluşmalara katılanların %70'i yazılımcıyken, %30'luk kesim ise tasarımcılardan oluştu.

Düzenlenen 94 2Tons toplantısında ise 2Tons mentorları bağımsız yapımcılar tarafından yapılan oyunları inceledi. Yapılan incelemeler sonrasında oyunların ihtiyaçları belirlenerek geliştirici ekiplere gerekli yönlendirmeler yapılarak yol gösterildi. Bağımsız yapımcılara birçok alanda destek veren 2Tons ile 10'dan fazla oyun projesi için reklam çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar sonucunda 30 milyonun üzerinde gösterim elde edildi.

2Tons ile bu süreçlerden geçen Stick Fight, Form8, Snow Doe!!, Ninja Frenzy, Bounz, Color League, Eşle Geç, Bad Tackle, Crazy Planets: Solve The Mystery, HypnoPi, Tafu, Feed The Penguin ve Slidey adlı oyunlar Google Play ve AppStore'da yerini aldı. Yayınlanan oyunların türlerine bakıldığında ise puzzle oyunlarının yoğunlukta olduğu ortaya çıktı. Bu türü "one tap" ve aksiyon oyunları takip etti.

Bağımsız oyun yapımcılarına destek olmaya yeni dönemde de devam edecek olan 2Tons İvmelendirme Programı hakkında detaylı bilgileri http://www.2Tons.org  adresinden almak mümkün.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost