Mobil tehditler giderek artıyor

Cyren firmasının yayınladığı rapora göre mobil tehdit günden güne artıyor.

Mobil tehditler giderek artıyor

Cyren firmasının yayınladığı 2013 yılı mobil tehdit ve 2014 öngörüleri konulu rapora göre ortalama olarak günde 5768 Android malware saldırısı oluyor. Kasım 2013 itibari ile Android cihazlara yönelik malware sayısı 350 bin adedi aşmış durumda.

En çok tespit edilen 3 Android malware kötücül  yazılım türü aşağıdaki yöntemleri kullanıyor.

· SMS gönderme: Kurulan kötücül yazılım kullanıcının haberi olmadan belli hizmetler için SMS göndererek faturanın kabarmasını sebep oluyor.

· Bilgi çalma: PC'lere bulaşan botnet benzeri uygulamalar mobil cihazlardaki kişiye ve telefona özgü, IMEI numarası, telefon numarası, IP adresi, kurulu yazılımlar, kullanıcının ziyaret ettiği siteler bilgileri saldırganların sunucusuna gönderiyor.

· Reklam gösterimi: Ekrandaki bildirim çubuğunda uygulama çalışmasa bile istenmeyen reklamları gösteriyor.

SMS saldırıları toplam saldırıların %73'ünü, reklam gösterimi %12 ve bilgi çalma saldırıları ise %8'ini kapsıyor.

Vizyon ARGE Yönetim Kurulu Başkanı Murat Balaban konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: Kullanıcılara yönelik tehditler masa üstü bilgisayarlardan cihazlara kaymış durumda. Genellikle mobil cihazlar PC'lere göre daha korumasız durumda. Birçok kimse masaüstü bilgisayarında antivirüs yazılımı kullanıyorken, çok az kimse mobil telefonlarda antivirüs korumaları kullanmaktadır.  Mobil cihazlardan satın alınan uygulamalar için kredi kartı bilgisini her seferde belirtmek gerekmediği için saldırganlar mobil cihazlar üzerinden yüksek ücret talep eden özellikli servislere SMS, MMS ve çağrı göndererek dolandırıcılık yapmaktalar.  Biz Inseptra Security Labs bu konuyu önemsiyor ve yakından takip ediyoruz. Ar-Ge ekibimiz ile mobil cihazlara gelen bu saldırıları daha ağ seviyesinde iken tespit edip engelleyecek bir ağ geçidi çalışmaları yürütmekteyiz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

yalan haber anti virüs ve internet güvenliği satmak için sallıyorlar... Kaspersky ile 0 virüs buldum!...

yav bu pastadan da dilim kapmaya calışıyorlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir