Mobilde "otomatik yenileme" düzene giriyor!

Enuygun.com, GSM operatörünüzden gelen SMS'leri okumanın önemine dikkat çekti. İşte önemli noktalar.

Mobilde "otomatik yenileme" düzene giriyor!
Betül Sungurlu

Mobil iletişimde tarifeler haricinde dönemsel olarak sunulan abonelikler de faturaya ek maliyet getiriyor. Haftalık, aylık ya da yıllık olarak sunulabilen bu tür aboneliklerin bazıları, iptali talep edilmediği takdirde, süre bitiminde otomatik olarak yenileniyor. Fatura takibi yapmayan tüketici, yenilemenin farkına varamadığından artık çok da gerekmeyen ya da bir daha hiç kullanmayacağı abonelik için gereksiz yere para ödemiş olabiliyor.

Bu tür mağduriyetler son zamanlarda çokça dillenmiş olsa gerek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), 2010 sonu aldığı kararla mobil telefon işletmecileri tarafından sunulan bu tür dönemsel hizmetler hakkında bir dizi yeni düzenlemeye gitti. İşletmecilere konu hakkında hazırlıkların tamamlanması için ise 1 Şubat 2011'e kadar süre verilmişti.

Bu düzenlemeye göre mobil işletmecilerin sunduğu "tarife harici abonelikleri" bulunan hat kullanıcısı, hizmetin dönem bitiminde yenilenmesinden makul bir süre önce uyarılacak. Bu uyarı ücretsiz SMS ile yapılacak. Mesaj içeriğinde ise en az aşağıdaki bilgilerin yer alması gerekiyor:

• Hizmetin yenileneceği tarih
• İptal edilmemesi halinde otomatik yenileme yapılacağı bilgisi
• Hizmetin ücreti
• İptal işlemi için kullanılabilecek mesaj numarası

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Mobilde "otomatik yenileme" düzene giriyor!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir