Model 3 öncesinde Tesla'da can sıkan sorun!

Tesla, son günlerde Model 3 ile çok fazla konuşulsa da, her şey günlük güneşlik değil...

  • Levent Öztürk
Model 3 öncesinde Tesla'da can sıkan sorun!

Tesla, yeni Model 3 elektrikli otomobili için sadece birkaç günde 276.000 ön sipariş aldığını duyurmuştu. Hatta Tesla CEO'su Elon Musk, firmanın tam üretim sürecinde her yıl 500.000 Model 3 aracı üretmeyi ümit ettiğini söylüyordu. Ancak yeni sayılar, bu hedefin gerçekleşmeyebileceğini söylemekte. Tesla'nın raporlarına göre ilk çeyrek içerisinde istenilenden daha az otomobil dağıtıma sunulmuş durumda.

Tesla şu anda iki farklı model üretip satıyor: Model S ve Model X. Firma, 2016 yılının ilk çeyreğinde 16.000 otomobil dağıtacağını tahmin etmişti ancak sadece 14.820 adette kaldı. Başka bir deyişle hedeflenen üretim sayısına ulaşılamadı.

Tesla, bu hedefe ulaşılamamasının sebeplerinden birinin üretim gücü olduğunu söylemekte. Konu hakkında Tesla tarafından yapılan açıklamaya göre eksiklerin en büyük sebepleri, Tesla'nın Model X'e sürüm 1'de çok fazla yeni teknoloji eklemesi, tedarikçi kapasitelerinin doğrulanma sorunu ve parçaları firma içerisinde üretmek için yeterli iç yeteneğin bulunmamasıydı.

Tesla'nın hedeflerine ulaşmasını engelleyen eksiklikler sorunu çözülmüş durumda ve firmanın üretim oranı Mart ayının sonunda 750 adet artmış durumda. Şirket, Model 3'ün üretiminde de benzer bir sorun yaşanmaması için parça eksiklikleri sorununu ciddi bir şekilde incelemekte olduğunu da söylüyor...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost