Molekülleri mutlak sıfıra yaklaştırdılar!

Bilimadamları, molekülleri hiç olmadığı kadar soğutmayı başardılar! Peki bu ne anlama geliyor?

Molekülleri mutlak sıfıra yaklaştırdılar!

Lazer ve ileri teknoloji sayesinde bir grup MIT'li bilim adamı, molekülleri 500 nanokelvin dereceye, yani neredeyse mutlak sıfır derecesine kadar dondurmayı başardı.

Mutlak sıfır Fahrenheit derecesi, sıfırdan farklı olarak -459,67 F derece civarındadır, ki bu da uzayın en soğuk yerlerinden dahi çok daha soğuk demek.

Doğal ortamlarında moleküller titreşirler, kendi etraflarında dönerler ve çılgın bir hızda hareket ederler. Moleküler hareketlerin neredeyse tamamen duracağı derecelere inilebildiğinde, bilim adamları maddenin daha önce görülmemiş hallerini keşfedebilecekler. MIT Fizik profesörü Martin Zwierlein'e göre "...aşırı soğumuş moleküller sayesinde hiç sürtünme kuvveti hissetmeden maddenin süpersıvı kristaller gibi pek çok değişik hallerine ulaşabilmek mümkün, ve bu da gerçekten çok tuhaf. Henüz bunu gözlemleyemedik ama görebileceğimizi tahmin ediyoruz ve bu da bizi çok heyecanlandırıyor."

Bu çalışma için bilim adamları lazer ve buharlaşmalı soğutma yöntemleri kullanarak sodyum ve potasyumu dondurdular. Sonra tek tek atomları birbirlerine yapıştırarak sodyum potasyum molekülleri (NaK) oluşturdular ve bunları da lazer ışınlarına maruz bırakarak 7.500 Kelvinlik enerji emilimi sağladılar.

Zwierlein'in bahsettiği süpersıvı kristallere ulaşabilmek için ise 500 nanokelvin'den daha aşağı inebilmeleri gerekiyor. Elbette başka atom ve moleküllerle de denemeler yapılması gerekecek ama yine de son derece umut vadeden bir ilk adım atılmış gibi duruyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Biz de osmanlıca öğrenelim!!! (Anlayana)

@20 Haziran 2015 20:35 Bugüne kadar ilkokulda, lisede ya da üniversitede hep fen dersleri gördün, fizik gördün. Atomu parçalayabiliyor musun bari? Konunun haftada 1 saatlik osmanlıca dersi ile ne alakası var? Burası siyaset meydanı değil. Onlar keşif yapsınlar, sende burada siyaset yap!!! (Osmanlıca dersi sadece imam hatip ve sosyal bilimler liselerinde zorunlu, diğer tüm liselerde ise seçmelidir, yani okul aile birliğinin ortak kararı ile eğer istenirse seçilebilir.)

@20 Haziran 2015 20:35 senin baktığın pencereye kar yağsın bilader.. neyi neyle kıyaslıyosun...Neyi hakir görüp neyi üstün görüyosun terazinin ağırlıklarına kaz tüyü dokunsun ne diyim ben sana...yaz ayında kaz tüyü yeleğin olsun da içinde sıcak sıcak pişesin .. :)

işlemciler için bi fayda sağlarmı ceplerde laptoplarda .. :)

@20 Haziran 2015 20:42 hayır bahsedilenin bahsettiğin ile alakası yok.

Süper iletken teknolojisinde çığır açacak eğer 0 Kelvin e inilirse. Daha ayrıntılı birşeyler öğrenmek için süper iletken nedir deyip guuglayın ;))

boyle konuları koymayın siteye çünkü en basiti mutlak sıfır derecesi -273 K

@21 Haziran 2015 11:08 mutlak sıfır 0 kelvindir.

@21 Haziran 2015 11:08 -273 °C = 0 K = Mutlak Sıfır.

@21 Haziran 2015 14:02 Senin öğretmenin olsam intihar ederdim ,böyle bir öğrenci yetiştirdiğim için.

0,000000500 kelvin, neredeyse 0. Yani bu -273 C dereceye çok yakın bir değer ve bu sıcaklık değerinde atomlar teorik olarak hareketsiz olacaktır.

@desx Zaten haberde ne anlatıyor ? Biz atomlarla luna park'a mı gittik demişler ?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir