Mona Lisa tablosunda gizli resimler iddiası!

Mona Lisa'yı analiz eden bilim adamı, resmin altında 2 farklı kadın bulduğunu iddia ediyor!

  • Onur Seven
Mona Lisa tablosunda gizli resimler iddiası!

Fransız bilim adamı Pascal Cotte, Leonardo da Vinci'nin "Mona Lisa" adlı eserinin altında gizli resimler bulduğunu söyledi. Cotte, çeşitli teknolojik yöntemler kullanarak 10 yıldır tabloyu analiz ettiğini ifade ediyor.

Louvre Müzesi ise çalışmaların bilimsel bir ekip tarafından yürütülmediğini belirterek iddalar üzerine yorum yapmayı reddediyor. Müze, bilim adamına 2004 yılında eser için erişim izni vermişti.

Mona Lisa'yı analiz etmek için Katman Ayrıntılandırma Yöntemi (LAM) tekniğini kullanan Cotte bu sayede boya katmanları arasında ne olduğunu yeniden keşfetmenin mümkün olduğunu iddia ediyor. Bilim adamı, resim yüzeyinin altında aslında 500 yıldan fazla bir süredir farklı bir kadın yattığını ve bunun orjinal Lisa olduğuna inandığını söylüyor.

Cotte resmin altında aslında iki kadın resmi bulduğunu, birinin daha büyük bir kafa, burun ve ellere ancak daha ince bir dudağa sahip olduğunu, Leonardo'nun gravürlerindeki diğer resmin ise Madonna tarzı bir görüntüyü yansıttığını ifade ediyor.

Cotte, BBC Two'da yayınlanan Mona Lisa Sırları isimli belgeselde: "Şimdi boya katmanları içinde tam olarak ne olduğunu analiz edebilir ve resmi bir soğan gibi katmanlarına ayırabiliriz. Böylece resmin tüm kronolojisini yeniden inşa etmemiz mümkün olur" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

bu tabloda biri kadın biri erkek iki kişi var. Bunun nedeni Lenorda da vincinin gay olmasaydı. Yani sevdiği erkeği gizli olarak resme işlemiştir bunun nedeni o zamanlar gay olmanın cezası olmak ölümdü. Zaten bu adam 10 yıldır boşuna araştırma yapmış zaten bunu 10 sene önceki araştırmacılar bulmuştu.

@12 Aralık 2015 20:11 desteksiz iddialarda bulunmayalim lutfen. Kimsenin sizin sacma fikirlerinize ayiracak vakti yok. Saygilar.

@13 Aralık 2015 13:27 homofobi allert

arkadaş ne tabloymuş yıllardır bitiremediler araştıra araştıra, illaki gizli bir şey olacak tabloda. sıradan tablodur belki

Kısa Bir cevap Artık Abartmayın.

Sen de yorum yaz