Motorola, Apple'a karşı bu kez kaybetti...

Apple ve Google arasında yıllardır devam eden dava nihayet sonuçlandı; kazanan "o" oldu!

Motorola, bu kez Apple'a yenildi...

Alınan mahkeme kararına göre, Apple'ın iPhone'ları, Google'ın Motorola teknolojisinin patentini ihlal etmemiş durumda. Bahsi geçen patent, "taşınabilir iletişim araçları için algılayıcı tarafından kontrol edilen bir kullanıcı ara yüzü" için alınmış. Bu ara yüz, telefon ile konuşurken, yüzümüz tarafından yanlışlıkla uygulamaların başlatılmasını veya telefonun kapatılmasını engelliyor. Mahkemenin bu kararı almasında etken olan şey ise, Motorola'nın patentinde geçen İngilizce "a" (bir) kelimesi.

Mahkemenin yaptığı açıklamaya göre, normal durumlarda "a" kelimesinin kullanımı "bir ya da daha fazla" anlamına geliyor. Ancak Motorola'nın patenti, açık bir şekilde bu kelimenin "tekil" anlamda kullanıldığını göstermekte. Söylenene göre, bu durum ise alınan kararında Google'ın aleyhine olması için yeterli olmuş. Ayrıca, Motorola, davasını desteklemek adına, kullanıcı etkisi olmaksızın gerçekleşebilecek ulaşılabilirlik değişiklikleri için yeterli kanıt ortaya koyamamış.

Bir Motorola sözcüsü konu hakkında "Karardan memnun değiliz ve seçeneklerimizi değerlendiriyoruz" cümlelerini kurdu. Apple ise henüz konu hakkında bir yorum yapmış değil.

Bu davanın temelleri ise 2010 yılında Motorola'nın Uluslararası Ticaret Komisyonu'na gönderdiği şikayete dayanıyor. Şikayet, Apple'ın altı farklı patenti ihlal ettiğini iddia etmekteydi. Zaman içerisinde bu patent sorunlarının bazıları çözülürken, bazıları içinse çift taraflı kararlar alınmış idi.

Şimdi ise, bu davalarda bir klasik haline gelmiş şekilde, Apple'ın karşı dava açıp açmayacağı merak ile bekleniyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

samsung dahil diğer tüm üreticiler bu özellikten yararlanıyor zaten. niye sadece apple'a açılmış mahkeme?

@14 Oca 2014 00:23 hep bir yıkmaya çalışma maceraları

Çünkü apple android kullanmıyor.

Apple şu dilencilik işinde baya iyi telefondan kazandığından çok bu davalarda fazla para kazanıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir