Motorola Moto G testte!

Motorola'nın uygun fiyatıyla dikkat çeken Moto G'si, fiyatına göre çok mu iyi? Cevap testimizde!

Arayüz

Arayüz

Arayüz

Moto G, Google'ın en son yazılımı Android 4.4.2 KitKat ile güncellenen ilk telefonlardan biri. Telefonun merkezinde işleyen 1.2GHz dört çekirdekli işlemci ve 1GB RAM, şimdiye kadarki en akıcı Android sürümü olan KitKat'ın iyi bir performans vermesini sağlıyor.

Moto G, Android'in stok sürümünü kullanıyor. Motorola, KitKat üzerine herhangi bir arayüz ekleme ihtiyacı hissetmemiş. Firma bunun yerine kullanıcılara gerçek fayda sağlayacak şeylere odaklandıklarını söylüyor.

Bu "gerçek fayda sağlayacak şeyler" arasında hızlı açılış süresi, geliştirilmiş ses, veri yönetimi ve genel gezinti var. Biz Moto G'yi kullandığımız sürece cihazın oldukça hızlı açıldığını gördük. Bununla birlikte Motorola'nın "Moto G'nin çeşitli işleri Galaxy S4'ten hızlı yaptığı" iddiası bize biraz abartılı geldi.

Arayüz gerçekten de akıcı ve bu fiyattaki bir cep için oldukça etkileyici. Ancak amiral gemisi cepleri geride bırakacak veya onlara yetişecek kadar da iyi olduğunu görmedik.

Genel kullanımda telefon ışık hızında çalışmasa da akıcı. Moto G ile herhangi bir gecikme sorunu yaşamadık.

Telefon, size 5 giriş ekranı sunuyor. Bu giriş ekranlarını artırmanız veya azaltmanız mümkün değil. Simgeleri birbirinin üzerine sürükleyerek klasörler oluşturabiliyorsunuz. Uyarı çubuğu ise son aramalardan yeni e-postalara ve uygulama uyarılarına birçok bilgi sunuyor.

Dört çekirdekli işlemci sayesinde telefon, çoklu görev işlemlerini hızla yerine getiriyor. Uygulamalar arasındaki geçişler oldukça hızlı. Temel uygulamaların açılışı da oldukça hızlı, ancak Stick Cricket ve Stick Tennis gibi daha yoğun uygulamalarda bir miktar gecikme tecrübe ettik. Ancak bu önemli bir sorun değil; oyun yüklendikten sonra akıcı bir biçimde oynanabiliyordu.

Moto G'nin 4.5 inç'lik ekranında her şey yeterince parlak ve keskin görünüyor. Bununla beraber cebin ekranı, Full HD ekranlı amiral gemilerinin ekranlarına yetişemiyor. Ancak bu fiyata rakiplerinin yüzünü kızartan bir performans sunuyor.

Moto G'deki ekran çerçevesinin çok ince olduğunu söylememiz mümkün değil. Kalın da değil, ancak LG G2 gibi telefonlarla arasında fark var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Sonunda moto G'nin incelemesini yaptınız 15 gündür bu telefonu takip ediyor teknosada deneme fırsatı buldum çok akıcı ve hızlı bir telefon fiyatını gayet hak ediyor galaxy ace 2ye 880tl verip düzgün güncelleme almayan 1.5yıldır kullandığım telefona kıyasladığımda bu telefon fiyatını hak ediyor ayrıca google edition moto g türkiyeye gelmese bile yazılımları port edilebiliyor ve bu sayede bu telefon uzun süre çeşitli yollarla yazılım desteği kesilmez ayrıca amerikada çoğu teknoloji sitesine göre yılın telefonu fiyat performans konusunda

@19 Şub 2014 02:37 bizdede discovery 2013 ün en iyi telefonu devam ediyorsa belki 2014 te de olacak

@19 Şub 2014 11:19 sürekli problem çıkartan telefon aradaki 120tlye verip moto g almak daha mantıklı bir telefon gmd güncelleme belli bir süre sonra kesilecek bu telefon ise 18ay güncelleme garantisi var devamında kullanılacak custom romlarda cabası

fiyat pahalı general mobile discovery 730 tl gibi bir rakama sunulabiliyorken bu cihaza bu fiyat fazla. yine firmaların yüksek kar amacı malesef.

@19 Şub 2014 10:15 bazı sitelerde 750-800tl bu telefon

zaten motorola gayet sağlam telefonlar üretiyordu türkiye pazarından niye çekildi ki. tamam satmıyordu diğer telefonlar kadar ama en sağlam telefon motorola .

gereksiz.... geç.....

Motorola bitti artık sadece 4.4'ü alacak ve sonra tamamen bu telefon güncelleme desteği alamayacak. Yani eğer bu telefonu alacaksanız yine bu fiyatlarda (biraz daha düşük) Diacovery telefonunu alır gibi, hiçbir güncelleme almayacağını varsayarak alın.Eğer güncelleme almazsa bir daha sorun olmaz ve ROMlara yönelirsiniz. Eğer alırsa da sizin için çok güzel bir süpriz olur :) Eğer zamanınız varsa Discovery 2'yi bekleyin derim.

@19 Şub 2014 20:27 Motorola'nın telefon grubunu Google'a sattığını ve MOTO G modelini Google'ın çıkarttığını unutmayın. Google daha sonra Motorola'yı Lenovo'ya sattı ve satış bedelinin bir kısmını hisse senedi olarak aldı, acaba neden ? ... bu nedenle gelecek için şimdiden öngörülerde bulunmak ve yorum yapmak yersizdir.

@19 Şub 2014 20:27 HERKES DİSCOVERY DİYOR AMA BİLMİYORKİ KULLANDIGI DONANIM PİYASADAKİ ÇAKMA TELEFONLARLA AYNI MTK ISLEMCİ KULLANIYOR VE ÇİN MALI TELLERDEKİ İŞLEMCİ TELEFON ÇİNDEN GELİYOR SADECE YASAL YOLLA GELEN ÇAKMA TELEFON DENİLEBİLİR ONU ALMAKTANSA 1. SINIF REPLİKA S4 DAHA MANTIKLI MOTOROLA İLE DİSCOVERY KIYASLANAMAZ BENCE

@28 Şub 2014 09:02 hayatında teknoloji markette gezerken teşhir ürünü dışında GM discovery görmemiş adam ile neyin tartışmasını yapalım ki? ben kullanıyorum sağdan soldan kulaktan dolma bilgilerle buraya yazmıyorum. işlemcisinin vırtının zırtının nereden geldiğinin hiç önemi yok sen belli ki iğrenç bir "markalı" telefona dünyanın parasını vermişsin, sonra da 700 TL ye GM discovery alanlara kullananlara onu beğenip yorumunu paylaşanlara pislik atıyorsun. çin çin çin... ne çinmiş be arkadaş bugün teknoloji alanında faaliyet gösterip de çinle irtibatı olmayan firma var mı? GM discovery de blu life play isimli telefonun üzerine GM yazılmışı bilmiyor muyuz zannediyorsun? biliyorum telefonun işlemcisi de eski olabilir de androidde emülatör ve komut seti mi çalıştıracaksın ki? işlevlerini görevlerini başarıyla takılmadan yerine getiriyorsa sorun yok demektir.

@19 Şubat 2014 20:27 6.0 geldi , gelmez diyodun sanada kapak oldu. Bilgin olmadan sadece ahkam kesmekle olmuyormus anlayacagin

Her şey tamam da 11.6 kalınlık nedir ya!!! Herkes gider Mersin' e .............. (-.-)

850 tl ye dark evo da bir alternatif olabilir. donanımı daha iyi çünkü

Motorola'nın telefon grubunu Google'a sattığını ve MOTO G modelini Google'ın çıkarttığını unutmayın. Google daha sonra Motorola'yı Lenovo'ya sattı ve satış bedelinin bir kısmını hisse senedi olarak aldı, acaba neden ? ... Birçok ünlü markanın zamanında Amiral Gemisi olarak nitelendirilen modellere güncelleme vermediğini unutmayınız .... herşey güncelleme de değildir, önemli olan cihazların tüm fonksiyonlarını en stabil şekilde yerine getirmesidir ... bu nedenlerle gelecek için şimdiden öngörülerde bulunmak ve yorum yapmak yersizdir.

bu fiyata göre dark evo almak daha uygun gelebilir

Bence buradaki bazı yorumlar tamamen subjektif ... Öncelikle objektif olmak sonra da incelemeleri ve sonuçları iyi değerlendirmek gerekir ki doğru bir kıyaslama yapılabilsin. Aynı fiyat seviyesindeki cihazlarla bir karşılaştıma yapmak bir noktada belki doğru olabilir ama donanımsal olarak ve malzeme kalitesi ile birlikte Kitkat'ın bu cihazda nasıl performans gösterdiğini bilmek, çok farklı bir yaklaşımı doğuracaktır. Google bu ürünü Nexus kapsamına alarak belirli bir kalitede üreterek herkesin kullanabileceği makul bir fiyat hedeflemiş ... ama tabi ki ekonomik verilerle ülkelere göre fiyat farklılık gösteriyor ... bu cihazı Dark, General Mobile .... vb. cihazlarla kıyaslamak biraz haksızlık gibi ...

o Tel bildigim kadariyla 150 200 dolar arasinda satiliyor ve vergilerde dahil ayiptir ya bu kadar kar konmaz.

motorola bitmişsin olm sen git başka pazara elma armut sat ama telefonu bırak ya. Bu piyasada nokia, iphone, samsung gibi firmalar varken sana ekmek yok dostum. Nalet olası düzen bizi buna götürüyor. Çok geç olmadan git... Bir daha geri dönmeden..

@02 Mar 2014 13:55 şu ana kadar bütün akıllı cihazları kullandım diyebilirim saf android ve akıcı bir cihaz böylesini kullanmamıştım istersen önce bi dene sonra yorum yaparsın

taş gibi telefon kullanmadan uzaktan laf atmak kolay tabi. özellikle stabillik ve müzik konusunda çok iyi. oyunlar hiç kasılmıyor en sağlamları dahi. hoparlor ve kulaklık sesi de çok güçlü. almak isteyenler önce bi teknoloji mağazasına gidip incelesin. 11 mm çok kalın görünüyor rakam üzerinde ama telefonun oval yapısı sayesinde hiç farkedilmiyor ki bu da hoparlorun kapanmasını da engelliyor masaya koyduğunuzda.

İlginç yorumlar okudum :) telefonu yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum işlemci hızı ekran kalitesi ram hızı (1 GB 1735 Mhz ) gibi özellikleri es geçenler çamur atanları anlamıyorum 629 TL'ye aldım böylesine özellikli bir telefonu başkaları ne kadara satar orası da belli

Dark evo ne ya? Ben yazilima bakarim. Arkasında google var bunun. Android L dark evo ya hic bir zaman gelmeyecek. Ama bu hemen guncellenecek.

ne ara geldim la ben buraya ???

Disovery i övenlere rağmen Motorola 5.0.2 Lolipop gincellemesini aldı ve mutlaka bir arıza yapan diacovery lere inat sapasağlam bir telefon..ben 2 senelik Moto G kullanıcıso olmama rağmen telefonumun en büyük arızası kapatıp açtığımda düzelecek kadar ufaktı...HİÇ DÜŞÜNMEYİN GM DİSCOVERY YA DA SAMSUNG S3&S4 Mini yerine hemen Moto G yi alın...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir