Motorola ve Samsung'dan iyi haberler var

Öldü sanılanlar daha uzun yaşar: Hep zor durumda olduğu konuşulan cep devinden şaşırtan haber...

  • Halil Mollaoğlu
Motorola ve Samsung'dan iyi haberler var
Motorola: Krize rağmen pozitif alanda.

Öldü sanılanlar daha uzun yaşar: İyice güçsüz hale gelen cep telefonu üreticisi Motorola üçüncü çeyreğe ait finansal sonuçlarını açıkladı. Basın açıklamasına göre Motorola, 12 milyon Dolar kar elde etti. Bu sonucun ortaya çıkmasında firma içi tasarruf planlarının büyük katkısı var. Zira ciro miktarı pek de iç açıcı değil: Ciro 5,45 milyar dolara düştü; yani önceki seneye göre yüzde 30,5 düşüş var. Tasfiye satışlarında da büyük miktarda düşüş var. Motorola Ekim 2008'de 24,4 milyon cep telefonu satmışken 2009'da bu sayı 13,6 milyona düştü. Böylece Motorola'nın dünya çapındaki pazar payı yüzde 4,7'ye düşüyor. İşin enteresan tarafı Motorola'nın 2010 yirminin üzerinde telefon duyurmuş olması. Ayrıca firmaya yeni bir finans yöneticisi alındı.

Samsung da çeyreğe ait rakamlarını açıkladı. Elektronik devi ikinci çeyrek ile karşılaştırıldığında yüzde 29 daha fazla ciro (14,4 milyar Euro) ve 2,1 milyar Euro kar elde etti. Önceki sene aynı dönemde "sadece" 700 milyon Euro kar edilmişti. Satılan 60,2 milyon cep telefonu ile Samsung'un pazar payı yüzde 20,8'e çıktı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

bi an kendimi star haberde zannettim :):):) herkes öldü sandı fln :)

Samsung haberine katılmıyorum kirz etkilemis olabilir ama Samsung ve Lg piyasada sürekli yükselen firmalar bunu 2 firmayi begenemklede alakasi yok ama dünya satislari ve magazalardaki yerleri belli.
Motorola haberi ilginc geldi Motorola esas pazarai Amerika biliyoruz ama son senelerde oldukca geriledi hatta gecen sene hic bir modelinide görmedim 20 ye yakin model 2010 icin ilginc bakalim neler cikacak.

Sansung un yeni çıkardığı dokunmatik ekranlı telefonların hem tasarımları çok güzel, hem kaliteli, hemde rakiplerine göre ucuz. Samsung böyle devam ederse cep telefonu satışında liderliği eline alır bence.

şin enteresan tarafı Motorola'nın 2010 yirminin üzerinde telefon duyurmuş olması.

Sen de yorum yaz