Motosiklet sürücüsü mesaj yazmaya kalkarsa...

Araç kullanırken telefonla konuşmak tehlikeli olabilir. Peki motor üzerinde mesaj yazmak...

  • Ümit Öncel
Mesaj cinayeti davası sonuçlandı!
Curtis mahkeme çıkışında cep telefonuna sarıldı.

İngiltere'de kısa mesaj davası nihayet tamamlandı. Neredeyse 1,5 yıldır devam eden dava Kasım 2007'de başlamıştı. Başlama sebebi ise dikkatsiz bir motosiklet sürücüsünün, durmakta olan bir araca çarparak sürücüsünün ölümüne yol açmasıydı. Kaza raporuna göre motosiklet sürücüsü Philippa Curtis adlı 21 yaşındaki kadın 2 saatlik motosiklet yolculuğu sırasında pek çok telefon görüşmesi yaptı ve çok sayıda kısa mesaj gönderdi. Fakat bir anlık dikkatsizliği sonucu yol kenarında patlamış lastiğini değiştirmek için durmuş olan bir araca çarptı ve 24 yaşındaki sürücünün ölümüne neden oldu. Daha sonra savrulan motosiklet yoldaki iki araca daha çarparak durabildi. Kazada Curtis'in de kolu kırıldı.

Curtis davada, yoldayken kısa mesaj attığını doğruladı fakat kaza esnasında telefonu ile ilgilenmediğini iddia etti. "Bu konuyla ilgili kendimi ne kadar kötü hissettiğimi anlatamam" diye konuşan Curtis, "Hayatını kaybeden kişinin ailesinin neler hissettiği tahmin bile edemiyorum" dedi. Mahkeme Curtis'i 21 ay hapse mahkum ederken yargıç bunun araç kullanırken cep telefonu kullanan diğer sürücülere bir uyarı olacağını umduğunu söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

21 ay mı? ne kadar güzel insan hayatı bu kadar mı ucuz hemde bunun gibi aptalca bir nedene karşılık olarak.

kısa mesaj değil, salaklık ölüm getirdi desek....

ya ben de plan yapıyorum şimdi. uyuz olduğum biri var. gidip çarpayım diyorum buna. sonra kazayla oldu. 21 ay ne ki ?

21 ay cok az, yıl olmalıydı. Ayrıca motor kullanırken telefonla nasıl göruşebiliyor rüzgardan konuşması anlaşılmaz ikincisi msj nasıl atabiliyor buradan anladıgım kadarıyla yavaş gidiyordu(120-150km/s arası) aksi taktirde motor cok fazla kollara (hızdan)ağırlık bindiriyor bırakın msj yazması kolunu kaldırsa telefon ucar, dengesinide bozabilir.

ceple mesaj atmamış olsa bile, dikkati yerinde olmuş olsa bile sonuçta lastiği patlamış bir aracın sahibi (muhtemelen güvenlik şeridinde) ÖLMÜŞ. 21 ay ceza; yaşam bukadar ucuz olmamalı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play