Mozilla'dan derli toplu internet: Raindrop

Mozilla'dan Raindrop: Firefox'un babası, Raindrop ile bakın bu kez neyin peşinde?

  • Ali Güngör
Mozilla Raindrop üzerinde çalışıyor
Raindrop yeni mini bir internet hizmeti

Mozilla Vakfı geliştiricilerini göreve çağırdı. Geliştiriciler yeni bir mini internet sunucusu üzerinde çalışıyor.

Bu hizmet internetteki inanılmaz veri akışını filtreleyerek kullanıcılara işe yarar bilgilere kolayca erişme imkanı tanımayı amaçlıyor. Facebook, Twitter, Flickr gibi sosyal ağlardan gelen bilgiler, RSS'ten beslenen haber akışları, e-postalar ve mesajlaşmayı bünyesinde toplayacak olan Raindrop, Google Wave'e rakip bir ürün.

Google'ın Wave ile ilgili sorunu yeterince hızlı çalışabilmesi için Google Chrome gibi JavaScript'leri çok hızlı çalıştıran bir tarayıcıya, dahası İnternet Explorer 8 ile desteklenmeyen HTML 5 özelliklerine ihtiyaç duyması. Mozilla'nın projesinin de bu dezavantajlara sahip olup olmayacağı bilinmiyor. Ancak Raindrop, Google Wave gibi bir protokol özelliğine sahip değil, bu yüzden çok daha uyumlu olabilir.

Mozilla Thunderbird e-posta alıcısını yaratan geliştirme takımının üzerinde çalıştığı proje az evvel sıraladığımız ağların dışında IM, Skype, Google Docs gibi yaygın kullanılan hizmetleri de çatısı altında ve kolay kullanılabilir bir arayüzde sunmayı amaçlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Mozilla yanlış stratejiler geliştiriyor..Bir alana odaklanıp o alanda uzmanlığını geliştirerek büyümeyi tercih etmesi gerekirken her internet servisine rakip olmaya çalışıyor..öyle dişli rakipler varken bu genişleme onları büyütmez aksine küçültür..küçük kalarak büyümeyi tercih etmeliydiler..bakın daha firefoxu bile istedikleri seviyeye getiremediler, her defasında yeni sürüm erteleniyor..

Sen de yorum yaz