Mozilla'dan Facebook Messenger atağı

Son zamanlarda IE ve Chrome'un gerisinde kalan Firefox, umudunu şimdi de Facebook'a bağladı!

  • Berk Toparlak
Mozilla'dan Facebook Messenger atağı

Mozilla, son zamanlarda pazar payı Internet Explorer ve Chrome'un altında kalan tarayıcısını yeniden canlandırmanın yollarını arıyor. Tarayıcı devi bu doğrultuda Facebook'la iş birliği yaparak, Firefox için Facebook Messenger eklentisini resmi olarak duyurdu.

Mozilla yaptığı açıklamada, sosyal ağ özelliklerini Firefox çatısı altında toplayarak kullanıcılarına daha yenilikçi bir deneyim sunmayı hedeflediklerini belirtti. "Tarayıcınızda Facebook Messenger eklentisini etkinleştirdiğiniz anda, Facebook hesabınıza gelen yorum, fotoğraf, arkadaşlık isteği ve mesajlaşma gibi birçok bildirime Firefox araç çubuğundan anında ve kolayca ulaşabileceksiniz."

Facebook ise resmi web sitesinden yaptığı açıklamada, anlaşmanın daha teknik kısımlarına değindi. Sosyal ağ devi, Mozilla'nın Messenger eklentisi için oluşturduğu SocialAPI'yi geliştirmek için birlikte çalıştıklarını belirtti. "Chat penceresi, uyarı panelleri ve bildirim ikazı gibi özellikleri Firefox ile tam uyumlu sunabilmek için SocialAPI konusunda Mozilla ile ortak çalıştık"

Facebook 2011 yılında Messenger özelliğini ilk olarak Android ve iOS için sunmuştu. Şirket 2012 yılında Windows 7 ile de anlaşmış, daha sonra XP ve Vista sürümlerine de destekte bulunmuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

daima Firefox :-)

firefox kullanırken şişiyo ve sayfa yüklenirken 4 6 sn donuyo hala bu sorun düzeltilmemiş firefoxun işi zor sırf bu yüzden chromeye geçdm ve şimdi bi sorunum yok

beyler bişey sorucam: facebookta son günlerde birçok videoda her izlemek istediğimde ayrı bir sayfa olarak açılmaya,ekranı kaplamaya başladı,bunu nasıl çözerim?

@04 Ara 2012 21:13 Çözemezsin çözebilecek olsan buraya yazmazsın. xoxo Gossip Boy

bence gereksiz, araç çubuklarından nefret ederim zaten

firefox ve ubuntu bütünleşmesi harika

hem facebooku hemde firefoxu sevmiyorum ve kullanmıyorum ancak kaybolup gitmesini hiç istemem. böyle bir hamleyi firefox adına çok akıllıca buldum. dünyada milyarın üstünde kişinin abone olduğu bir pastadan pay almamak anlamsız olurdu. firefox'un soğuk açılışı çok güzel ancak tüm sekmeler aynı merkeze bağlı ve biri çökünce hepsinin kitlenmesi çok sıkıcı. chrome , opera, IE9 bu işi nasıl çözdüyse firefoxunda bunu çoktan halletmiş olması gerekirdi. bu tarayıcılarda sekmenin biri çökünce diğerleri ile hiç bir problem olmuyor

firefox 17.1`de youtube izlemede internet explorer 9`dan bile fark yiyor, kendini düzeltsin biz kullanmaya hazırız. (firefox 14`ü nedense hiç kullanamadım hiçbir internet sitesini açamıyor tarayıcı donuyordu firefox 15`de bu düzeldi). firefox 5 yukarısındaki sürümleri tam anlamı ile düzeltmeden firefox 3.6`yı bitirme kararı ölümcül hataydı. bu arada chrome tarayıcıda (chrome 23) 3 saatte tamamlanan bir downloadın firefox 17.1`de downthemall eklentisi sayesinde 1 saatte tamamladığımı da bildireyim.

@05 Ara 2012 08:04 İyi güzel söylüyorsun da kardeşim. Normalde bilgisayarda zaten IDM yüklü. Normal indirmeleri o yapıyor. Eğer barındırıcı siteler gibi yerlerden bir şey indirirken IDM sorun yaratıyorsa ben tuş tanımladım. CTRL+Shitt e basılı tutarak tıklıyorum ve IDM olmadan indiriyor. Zaten o sitelerde belirli bir hız sınırlaması var. Chrome da olsa Firefox ta olsa 50kb ile 300kb arasında iniyor. Bu tür downloadlarda iki tarayıcı arasında indirme süresi fark etmeyecektir. Ama barındırıcı siteler hariç indirmeleri de zaten IDM yaptığı için son hızla indirdiğinden dolayı Download ile ilgili fark etmez hangi tarayıcı olduğu. Haa. IDM kullanmıyorsan (ki çok şey kaybediyorsundur) o zaman dediğiniz gibi Firefox + DownThemAll çok iyi. Yıllarca kullandım...

@05 Ara 2012 13:18 indirilen veri 1 gb ve indirme yapılan site depositfiles chrome`da 150 kb ile download yaparken firefox downthemall`da 250-300 kb yapıyor,defalarca kez tecrübe ile sabittir. ayrıca aynı indirmeyi internet explorer 9`da yapınca 7-8 saat sürdüğünü biliyorum. ıdm programını 2007 senesinde sadece 1 kere denemişliğim var o sıralar sadece premium hesaplı indirmelere izin veriyordu şimdi ki durumunu bilemem

mozila firefox 3 den sonra benim için bitmiştir. ha kullanan varsa hayrını görsün.

ilk önce web standartlarını desteklesin ve seri ve akıcı bi deneyim sunsun. uğraşamıcam onun takılmalarıyla.

Bence Firefox'un herhangi birşeye bel bağlamaya ihtiyacı yok!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play