Mozilla'dan Windows XP açıklaması!

Microsoft'un IE9'da Windows XP'yi terketmesine bakın Firefox cephesi ne diyor...

Mozilla'dan Windows XP açıklaması!
Internet Explorer 10, Windows XP'yi desteklemiyor

Bir Mozilla yöneticisi, Microsoft'un IE9'da Windows XP'yi terketmesine şaşırdığını söyledi. Geçtiğimiz hafta yayınlanan Internet Explorer 9, sadece Windows Vista ve Windows 7'de çalışıyor ancak 10 yaşındaki Windows XP'de çalışmıyor.

Microsoft, Windows XP'yi desteği verilmemesinin nedenini çoğunlukla GPU desteğine bağlamıştı. IE yöneticisi Ryan Gavin, Windows XP'yi desteklemenin en düşük ortak payda için optimize etmek anlamına geleceğini söylüyor.

Firefox yöneticisi Jonathan Nightingale ise konu hakkında şunları söylüyor: 'Bence en ilgi çekici olan, hangi tarayıcının en fazla donanım hızlandırması sunduğu değil. Beni şaşırtan, donanım hızlandırmasının Windows XP'de olmayışı'. IE9 ve Firefox 4, Vista ve Windows 7'de Direct2D ve Direct3D API'ları yoluyla donanım hızlandırmasını destekliyor. Windows XP ise Direct2D'yi desteklemiyor ve bu nedenle Firefox 4, hızlandırmayı Direct3D ile kısmen yapabiliyor.

Nightingale, bu hızlandırma çalışmalarının çok zamanlarını aldığını ancak internetin yüzde 40-50'sinin hala Windows XP'yi kullandığını ve Windows XP'yi dışarıda bırakamayacaklarını söylüyor.

İstatistik şirketi Net Applications, geçtiğimiz ay internete bağlanan tüm işletim sistemlerinin yüzde 55'inin Windows XP'den oluştuğunu açıklamıştı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

uyumsuzluk sorunu olmasa en kral işletim sistemi önce debian sonra windows 2000...

Micro abi acımaz valla.Firefox her zamn bir numaram.Chrome da iyidir. Ama ie9 çok berbat bir tarayıcı.Hele ki 64 bit olan tam bir işkence tarayıcısı.

uyumsuzluk sorunu olmasa en kral işletim sistemi önce debian sonra windows 2000...

ah bu sivrizekalı mozillacılar 10 senelik xp de çalışmamasına şaşırmışlar :) acaba neden diye şöyle bir oturup teknik olarak tarayıcıyı incelemişler mi acaba :)

kedi ciğer muhabbeti.. fayrsfottiriğin daha çok yol katetmesi gerek...

Firefox haklı.

bence herkes işine bakmalı.....
yılan hikayesine dönen 4.sürümü doğru durust çıkarmanın yollarını arasınlar,yoksa ömürleri İE yi eleştirmeyle geçecek.meraklı

Halen kullanan varsa helal olsun diyorum.

Yahu adamın ne suçu var, o mu yazdı ie9 'u ve XP'yi. Adamlar bir şekilde kendi programlarında donanım desteğini çalıştırmışlar.

Microsoft ve yardakçıları kendi şirketi xp lerine destek vermeyince akıllı yönetim diyorlar. açık kaynak kodu destekleyenler aynısını yapsa xp yi çekemiyor derler. yaşasın win7 diye ayılıp bayılanlar win8 çıktığında win7 ye destek verilmeyince, microsoft ve yardakçıları hala microsoftu destekleyecekler mi bekleyip görücez.

"uyumsuzluk sorunu olmasa en kral işletim sistemi önce debian sonra windows 2000..."

bu konuya katılıyorum.windows 2000 çok hızlı ve xp nin desteklediği programların neredeyse hepsini destekliyor.

Valla var ben kullanıyorum memnunum Windows 7 benim için pek fazla artısı yok benim için görünümden ziyade hız ve stabilite önemli o da benim görüşüm Win 7'de şu an için göremiyorum

zorunlu olmadıktan sonra yani elindeki donanımla win7 yi stabil bir şekilde çalıştırabilecek donanıma sahip insanların halen niye xp demesi anormal
winxp içini dişini çözdüler .
Güvenlik sıfır.

4'ün finali çıktı beyler. firefox 4 tabi ki.

ie9 a atılan çamurların arkası gelmez

İnsanlar zorla mı geçcek Windows7 ye.
İstemiyolar işte. Ben windows 7 kullanıyorum, XP kullananları anlıyorum. Bu kadar zor mu. Mecburlar mı daha doğrusu.

İnsanlar zorla mı geçcek Windows7 ye.
İstemiyolar işte. Ben windows 7 kullanıyorum, XP kullananları anlıyorum. Bu kadar zor mu. Mecburlar mı daha doğrusu.

Profesyoneller Windows 7; Amatörler XP kullanır.

firefox 4 resmi sitesinde yayınlandı vatan millete hayırlı olsun

Kel ilaci bol bulursa Windows 7,,kel ilaci az bulursa xp kullanir..
xp forever..

coşkun arkadaş şu pc de ne kadar profesyonel olduğunu çok merak ettim

Parası çok olanlar windows 7, bedava her işini zaten görenler windows xp kullanıyor coşkun kardeş.

XP tarih oldu çöp oldu... unutun artık... VISTA kullanın farkı görün...

Bu yorumu beğenmek yetmez + verilmeli +++++++++++++++++++++++++++++
+++++++++++++++++++++++++++++
Ziyaretçi yazmış:
uyumsuzluk sorunu olmasa en kral işletim sistemi önce debian sonra windows 2000...
Bugün 14:34

windows 7 vazgeçilmezim 4gb ram ve i5 işlemcide çok stabil çalışıyor ama ie9 değil ff4 kullanıyorum :)

İşletim sistemin windows ise ie9 kullanacaksın arkadaş. Araba orjinal yedek parça yan sanayi olmaz. Linux kullananlar firefox vs. kullanabilirler. Diğerlerinide denedim ama ie9 windows 7 ile beraber mükemmel performans veriyor gerisi boş.

1.Xp yi amatörler kullanır diyen arkadaşa dicek laf bulamıyorum.Ne biçim bi zihniyetdir.
2.Vistaya süper diyen arkadaş yüzünü yıkasınxD
3.Windows 7 gerçekden başarılı bir işletim sistemidir.
4.Firefox gerçekden başarılı buluyorum.

Kendi işletim sistemlerini baltalayan dünyada microdan başka kaç uyanık var acaba. illaki yeni olanı sattırmak için millete dayatma yapıyorlar.

dabbe1 vista nefes alirken sanki burnundan degilde baska yerden nefes aliyormus gibi calisiyor, elimde orjinal vista home var satacak birilerini ariyorum sen ve vista cok uyumlu bir cift olurdunuz :D nedersin? XD

"İşletim sistemin windows ise ie9 kullanacaksın arkadaş. Araba orjinal yedek parça yan sanayi olmaz. Linux kullananlar firefox vs. kullanabilirler. Diğerlerinide denedim ama ie9 windows 7 ile beraber mükemmel performans veriyor gerisi boş."

Sen kesin makineye her Pazar havali su tutuyorsundur. Bu yuzden super calisiyordur senin makine. Helal beee kim tutar seni

xp'den desteğini çekmesi zaten hata çünki vista zaten başarısız olmuş oldu xp'den vistaya geçenler beyenmeyince tekrardan yine Xp'ye döndü ama win7'de böyle bişey olmadı yani demek istediğim vista aslıdna arada kalan bir işletim sistemi oldu benimsenmedi kimse tarafından ama gerçekten kötüydü burda sadece xp ile win7 kaldığı için 10 sene geçmesine rağmen desteklemeri lazımdı...

İşi bilen Ustalar Windows7 , anlamayan Çömezler XP kullanır.

valla ben xp kullanıyorum bana daha basit ve pratik geliyor windows 7 nin tek farkı göze hoş gelmesi 7 de kullandım ama hiç bir artısını görmedim hatta bazı porgramlarım çalışmadı.tarayıcı ya gelince microsoft alsın ie9 un turşusunu kursun firefox4 hem göze çok hoş görünüyor hemde çok pratik benim için yeterli

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir