Mozilla: Firefox 3.1 yerine 3.5 mi geliyor?

Firefox 3.1'in yol haritası değişmeye devam ediyor: Yoksa ufukta Firefox 3.5 mi var?

  • Ümit Öncel
Firefox 3.1 yerine 3.5 mu yayınlanacak?
Firefox 3.1 yerine 3.5 mu geliyor?

Mozilla'dan Firefox 3.1 için yeni bir beta haberi geldi. Mozilla adına konuşan Mike Shaver, hafta içinde merakla beklenen tarayıcının 3. betasını yayınlayacaklarını açıkladı. Shaver, 3. beta'dan yaklaşık 6 hafta sonra 4. betanın geleceği haberini de verdi ve bu son betanın özellikle Firefox'un yeni Javascript motoru TraceMonkey ile ilgili son kontrollerin yapılması amacıyla yayınlanacağını söyledi. Size son aktardığımız Firefox 3.1 haberinde 4. betadan söz edilmiyor ve Mozilla'nın orijinal planına göre 3. betadan sonra final sürümü yayınlayacağı tahmin ediliyordu.

Fakat sürekli ertelemeler ve gecikmeler Firefox geliştirici ekibini kelimenin tam anlamıyla strese soktu. Kullanıcıların bu kadar uzun süre bekledikten sonra, olası eksik veya hatalara kaşı daha az hoş görülü olacağını tahmin eden geliştiriciler artık mükemmelin peşindeler. Bu yüzden de kısa aralıklarla 2 beta ve ondan sonra bir RC sürümü bekleniyor. Bu, Firefox 3.1'in son haberimizde duyurduğumuz gibi 2009'un ikinci çeyreği kabul edilen Nisan – Haziran ayları arasında yayınlanmasını bile zora sokabilir. Hatta söylentiler daha önce Mozilla'nın Firefox 1.1'i hazırladıktan sonra 1.5 sürümü adıyla yayınlamış olmasına benzer şekilde, bu gecikme sürecinde eklenen yeniliklerle Firefox 3.1 yerine doğrudan Firefox 3.5'in piyasaya sürülmesi ihtimalinin güçlü olduğu yönünde.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

safari4 çıkınca durumu ciddiye almıştır :D

Hakkaten bekleye bekleye bi hal olduk, ama aceleye gelmesini de istemeyiz. Bir yazılımı mükemmelleştirmek hakkaten zor bi iş.

İE, Firefox'u bekliyor...Firefox'da İE'yi bekliyor. Bizde bekliyoruz:)

Ya lütfen, kaç çıkarsa çıksın ama özellikle şu bellek kullanım oranlarını düşürsünler. Bence halen çok fazla bellek tüketiyor.

sabırsızlıkla bekliyoruz

tüm firefoxcular gibi heycanla bekliyorum

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play