Mozilla, Firefox eklentilerini hızlandıracak!

Firefox'un açılışı çok mu yavaş? Mozilla, bu yavaşlığın ilk 10 suçlusunu buldu bile...

  • Zeynel A. Öztürk
Mozilla, Firefox eklentilerini hızlandıracak!
Mozilla, yavaş eklentilere karşı harekete geçti

Eklentiler, Firefox'a yeni özellikler eklemede ve güvenliği artırmada oldukça önemliler; ancak aynı zamanda tarayıcınızı ciddi bir biçimde yavaşlatabiliyorlar. Mozilla ise bu performans düşmanı eklentilere karşı hakerete geçti.

Firefox'un performansının kullanıcılar için çok önemli olduğunu söyleyen Mozilla ürün müdürü Justin Scott, bazı eklentilerin önemli bir yavaşlığına neden olmadığını ancak bazılarının Firefox'u gerçekten yavaşlattığını söyledi.

Mozilla'nın araştırmasına göre her eklenti, Firefox'un açılışını yüzde 10 uzatıyor. Tarayıcınızda 10 ekleti yüklü ise bu açılışın iki kat uzaması anlamına geliyor.

Mozilla'nın yavaş eklentileri ortaya çıkarmak için gerçekleştirdiği teste göre en yavaş eklentiler FoxLingo Translator/Dictionary ve geliştiricilere yönelik eklenti Firebug.

Firefox'u en çok yavaşlatan 10 eklenti

Bu listenin yanında, Firefox eklenti galerisinde tarayıcı yüzde 25 veya daha fazla yavaşlatabilen eklentiler hakkında bir uyarı görüntülenecek.

Firefox'unuz yavaş çalışıyorsa kullanmadığınız eklentilerinizi devre dışı bırakarak (eklenti yönetisicinde ilgili eklentinin yanındaki 'Etkisizleştir' düğmesine basarak) veya kaldırarak tarayıcınızı hızlandırabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

fatmagül'ün suçu ne ? firefoxun günahı ne :)

sanırım flash player la alakalı problemleri var şu sıralar flash içerikli sitelerde neredeyse donma noktasına geliyor firefox :/

eklentisiz hızlı mı sanki amaaann mozillaa bende ciddi birşey dedin sandım :D

Bu eklentilerin hiç birisini kullanmıyorum lakin yinede firefox'un açılması digerlerine göre agır kalıyor evet..

ne firefox u yaw :D

Mozillacığım topu başkasına atıyorsun ama top hepsende :D

youtube kullanın keyfinize bakınnnn

4.2 çıkana kadar geçmem,3.4 çıkana kadar beklemiştim,biz kullanıcıları kobay olarak kullanıyorlar,bir sürü hata var,hataları bizim bulmamızı bekliyorlar,benim acelem yok,4,2-4,3-4,4 bile beklerim,yeterki sorunsuz bir tarayıcı olsun

chrome nasıl?
cevap:uçak gibi :)

yeni firefox bilgisayarımı her seferind ekilitleme nokasına getirecek kadar yavaşlattığı için kaldırdım ve eski sürümü kurdum.

Firefox 4.0'ı bu hali ile qasla tavsiye etmem

boşuna başınızı ağrıtmayın

win7 32bit kullanıyorum. Sayfalar da gezerken bir takılma yaşıyordum , bazende program cevap vermiyor uyarısı alıyordum. Chrome'a geçtim rahatladım.

Opera yada Chrome kullanın keyfinize bakın.

Hepiniz uyduruyosunuz ben İE9 ve Firefox kullanıyorum ikisindede herhangibi bir problem yok.Firefox e-okul sayfasında sorun cıkarıyor biraz başka bi problem yok.Yani :)

forever firefox eğer biz kullanmazsak hataları nasıl bulup düzeltecekler birde o yönden düşünmek lazım.

ilk 10daki eklentilerin çoğunu kullanıyorum. 2 saniye geç açılsın bana ne. önemli olan eklentileri kullanabilmem. Forever Firefox!!

desenize sistemim çok yavaş berbat bir sisteme sahibim firefox a gücüm yetmiyor teneke aldım diye hurdacılar :))

firebug un canını yerim ya süper eklenti geliştiriciler için tabi ameleler için chrome forever

bir kere youtube ve videoları chrome ve opera firefox 4 e göre %25 daha hızlı yüklüyr ki bu ciddi bir hız.
Chrome da da bir sürü güzel eklenti avr fakat aslında o kdar da işe yaramadıklarını görüosunuz ilk başta 42 eklenti kullanıodum sonra hepsini kaldırdım chrome eskisi gibi hızlı oldu.
Bir kere chrome un açılışı manyak saniyler geçmeden açılıo. bununsebebi ise hdd ye bir şey ayzmaması ama eklenti gelince hdd ye bir şeyler yazıyor ve bunların okunması süre alıyor

Bence Firefox 4 gayet hızlı çalışıyor Firefox4 hepsine 4 basar. Kim pişirmişse güzel pişirmiş.

hız sıralaması:

Chrome>IE9>Firefox

IE 9 ve Chrome FTW.. firefox sen geliş biraz daha bu sürüm olmadı

Benim için bir tarayıcı, bana en iyi hizmet edendir. Ve bunu en iyi Firefox yapıyor ve bende Firefox kullanıyorum. Sizlere de Firefox + Opera ikilisinin çok şeyler başarabildiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

çozum net değil karışik

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play