Mozilla, Firefox ile bilgi toplayacak

Kullanıcılarına daha "mükemmel" bir Firefox sunmak isteyen Mozilla, çok yakında bunu da yapacak!

"Firefox Sağlık Raporu" yakında Firefox'a gelecek

Firefox'u geliştiren Mozilla, yakında kullanıcılarına "Firefox Sağlık Raporu" adındaki yeni bir programa katılmalarını teklif edecek. İlk olarak bir sonraki Nightly yapısında ortaya çıkacak olan işlev ile Mozilla, web tarayıcısını daha da geliştirmeyi amaçlıyor.

Mozilla, kullanıcılarına şu an "mükemmellik" sunma açısından oldukça kısıtlı olduğunu düşünüyor. Şirket, kullanıcılardan daha çok veri toplayarak daha iyi bir web tarayıcısı ortaya çıkarabileceği görüşünde. Bu amaca hizmet etmek üzere oluşturulan "Firefox Sağlık Raporu" ("Firefox Health Report"), PC'nizin donanım konfigürasyonu, işletim sistemi, tarayıcı eklentileriniz, performans verileri gibi detayları toplayarak Mozilla'ya gönderecek. Mozilla blog'una göre bu özelliği devre dışı bırakmak ve herhangi bir kişisel verinin gönderilmemesini sağlamak  mümkün olacak.

Mozilla, verilerin kullanıcının kim olduğunu ortaya çıkaracak bilgiler içermeyeceğini söylüyor. Bunun yanında kullanıcı isterse Firefox Sağlık Raporu'na kendisi de bakabilecek ve bu veriler sayesinde Firefox'u diğer tarayıcılarla karşılaştırabilecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İşlev gelirse kabul ederim. Sonuçta daha iyi bir web deneyimi yaşamamız için çalışıyorlar. Destek olmak lazım.

@28 Eyl 2012 19:10 Evet evet, öyle. Babamızın hayrına yapıyorlar bu işleri. Biz de beleş beleş kullanıyoruz. Ancak Firefox'u diğer tarayıcılara yeğlerim.

Ben zaten pilot uygulaması ile anket gönderiyorum ve bu uygulamayı da desteklerim.

ESR yi yayimlamalari dogru yolda olduklarini gosteriyor zaten. Ne o oyle, 3 gunde bir surum mu cikar. BUtun eklentiler cokuyordu. TOR Browser guncellemesi geldiginde gormustum ilk. Zaten bilincli insan kullaniyor Firefox'u. Sayfayi 5 degil de 4.9 saniyede aciyor diye habire coken Chrome ya da IE den cok daha iyi. Seneye Chrome 123123131414 inci surumunu cikarttiginda hala ayni surumu kulalniyor olacagiz, derdimiz de olmayacak.

chip.com.tr'de sistemi kilitlemesin yeter...

krom geççekse sürekli kullanırım çünkü firefox arayüzü süper ekletileri zaten 10üzerinden10

tek vazgeçilmezim FireFox olmuyor bırakamıyorum diğerleri hep taklit fasafiso

eklentileri sayesinde kullanılırlığını vazgeçilmez kılan firefox fazla eklentide biraz ağırlaşıyor ve fazlaca bellek ve rem tüketiyor. bu da firefoxun, ciddi bir tarayıcı olduğunu böylelikle güçlü bilgisayarlar için ideal olduğunu ortaya koyuyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir