Mozilla Firefox ile koşmaya başlıyor...

Firefox'un son zamanlara sık sık güncellendiğini fark etmişsinizdir. İşte bunun nedeni...

Mozilla güncelleme çıkartmayı hızlandırdı. Firefox'un mimarı olan Vlad Vukicevic "Daha hızlı davranmaya karar verdik çünkü her hafta ve her ay yapmak istediğimiz pek çok büyük geliştirme var." dedi.

"Hızlı koşu geliştirme kavramının ardında bu düşünce var. Bir ya da iki kişiye verdiğimiz birkaç proje var. Sonra iki ya da üç hafta içerisinde bir özellik tamamlanıyor veya bu özellik hakkında ortaya gerekli bilgiler konuluyor. Sonra bir koşu daha yapıp yapmayacağımıza karar veriyoruz"

Bu açıklamaların anlamı önümüzdeki birkaç Firefox güncellemesinin küçük güncellemeler olacağı. Mozilla özellikleri kenarda bekletip uzun aralarla paket halinde sunmak yerine böyle bir sürekli geliştirme stratejisi izlemeye karar vermiş.

Mozilla'nın takvimine göre Firefox 3.6 Ekim ya da Kasım ayında çıkacak. Firefox 3.7 ise 2010 Mart'ında gelecek. Firefox 4.0'ün ise 2010 sonuna kadar çıkması beklenmiyor. Elbette bu yol haritası değişimlere açık. Vukicevic "Kesin olan bir şey var ki bundan sonra yılda en az bir büyük güncelleme olacak."

Haberin devamında: Neler değişti? Piyasa payları ne durumda?

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

sıksık güncellenmesi kullanıcıları bariz sıkar. Çünkü zaten açılışta bekleme gibi bir sorunu var.

Yüksek hızı dolayısıyla netbook da en ideal olarak düşündüğüm tarayıcıyı kullanıyorum, chrome. firefoxum masaüstünde yüklüydü fakat şu günlerde chrome bende bi sempati kazandı, herşeyden önce mozillanın bu yarışı kazanabilmesi için biraz hızlanması gerek :)

şu Electrolysis özelliği bir an önce FF'e konulsa çok iyi olacak

kim ne derse desin chrome 1 numara bana göre

1-)Google Chrome 4
2-)İnternet Explorer 8
3-)Mozilla Firefox 3.5
4-)Opera 10
5-)Safari 4

şeklinde sıralarım ben

saygılar...Ozan İskender

alıntı:
kim ne derse desin chrome 1 numara bana göre

1-)Google Chrome 4
2-)İnternet Explorer 8
3-)Mozilla Firefox 3.5
4-)Opera 10
5-)Safari 4

şeklinde sıralarım ben

saygılar...Ozan İskender

-------------------------------------
chrome den sonra ie 8 i söylemen çok absürt.. bari bunu yapma

firefox yavaşladın! neden bilmiyorum ama bana xp den vistaya geçtiğim günleri hatırlattın. tabi sonra ben tekrar xp ye geri döndüm. umarım sendende başka tarayıcılara geri dönmem!

Firefoxun kemik kullanıcısı eklentiler için kullanıyor ve google chrome vs istediği kadar iyi olsun Firefoxun sunduğu özellikleri sunamadıkça Firefox en fonksiyonlu tarayıcı olarak kalacak. Firefox performans sorunlarını da aşarsa, önü açıktır.

firefox u kullanma sebepleri dersek eklentiler mesela; imagebot, ekran soluna mausla dokununca önceki sayfaya geçmesi, yine sola gelip mausun tekeriyle tab değiştirmesi, arayüz seçenekleri foxy tunes, filan bu eklentiler diğerlerinde olsun onlarıda kullanırım ben.
eklentiler: 1 coolprewies 2 download statusbar 3 foxy tunes 3 google prewiew 4 mile wide back 5 imagebot. işte bunlar işe yarıyor.

Ben ff kullanıyorum gayet memnunum bence tek eksiği biraz yavaş ve pc'yi yorması ama bu özellikleride optimize ederlerse firefox durdurulamaz bence. Ama hız konusunda google chrome a kimse yaklaşamaz.Ama bence firefox'un yavaş olmasında kurduğumuz eklentilerde var ama ne olursa olsun My Number One Firefox. 2. ise chrome vede operadır ie'ye kesinlikle geri dönmeyi düşünmüyorum hattı nefret ediyorum 8'i biraz kullandım ama yinede hoşuma gitmedi böyle giderse uzun zamanda firefox bir numaram olacak..

En fazla kişiselleştirilebilir tarayıcı firefox tur, chrome her ne kadar hızlı olsa da daha yolun başında, firefox kadar komplike bir tarayıcı değil...

1.MOZİLLA FİREFOX 3.5.3
2.OPERA 10
3.VSVS

CHROME OPERADAN YAVAŞ
FF 20 SEKMEDE 40MB CHROME İSE 60+MB

"Mozilla Firefox'ta koşmaya başlıyor" cümlesi "Mozilla Firefox da koşmaya başlıyor" şeklinde olması gerekmez mi? Ya da eğer anlam şuysa: "Mozilla, Firefox ürününü geliştirmeye hız verdi", Ozaman da cümle "Mozilla, Firefox'ta koşmaya başlıyor" şeklinde olmalı. virgül olmazsa anlam belirsizliği oluyor. Kolay gelsin.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Mozilla Firefox'ta koşmaya başlıyor
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir