Mozilla, Firefox reklamları konusunda ciddi!

Mozilla'nın radikal Firefox kararı kullanıcılarını kızdırdı; beklenen açıklama jet hızıyla geldi!

  • Cem Şancı
Firefox, tarayıcı içi reklamlarında çok kararlı

Mozilla, geçtiğimiz hafta popüler web tarayıcısı Firefox'ta bazı değişikliklere gideceğini açıklamıştı. Buna göre, Mozilla, Firefox'un açılış ekranında, Google Chrome tarayıcısında olduğu gibi sekme kutuları gösterecek ve bu kutuların içine de reklam alacaktı.

Bu değişiklik planları, Firefox fanatikleri tarafından tepki çekince, Mozilla şimdi yeni bir açıklama yayınladı ancak açıklamada farklı bir şey söylenmiyor. Mozilla'ya göre, Firefox'un ayakta kalabilmesi için finansal durumunun düzelmesi gerekiyor ve bunun için de reklam alması hayati önem taşıyor.

Aslında tepkilerin odağında, Mozilla'nın "kar amacı gütmeyen bir vakıf" olması gerçeği yatıyor. Ancak Mozilla da, kar amacı gütmüyor olmalarına rağmen, ödenmesi gereken masrafların ve ücretlerin olduğunu, teknoloji geliştirmenin bir maliyeti olduğunu dile getiriyor ve tüm bu maliyetleri karşılayabilmek içn Firefox gibi popüler bir hizmetin reklam alarak para kazanması gerektiğini savunuyor. Dolayısıyla, yakın tarihte Firefox'un içinde reklamlar görmeye başlayacağız gibi görünüyor. Ayrıca bu uygulamanın, Mozilla'nın diğer ürünleri için de geçerli olacağı anlaşılıyor. Ancak Mozilla bu sürecin "vahşi kapitalist" bir uygulamaya dönüşmeyeceğinin ve Mozilla'nın kar amacı gütmeyen hizmet mantığının zarar görmeyeceğinin garantisini veriyor.

Bakalım dedikleri gibi mi olacak yoksa "para Mozilla'yı bozacak mı?"

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

kimse bağış yapmazsa tabi böyle olacak

Mozilla,kullancı kayıtlarını (gezdiği sayfalar vb.) reklam şirketlerine satacağını zaten açıklamıştı.Chrome'un çıkışı ve hızla yayılması planını bozmuştu.Beklenen bir gelişmeye kullanıcılar ne diye tepki göstermiş anlamadım.

@18 Şub 2014 18:33 atma be... cahil...

@grezimonk http://www.chip.com.tr/haber/mozilla-kullanici-verilerini-toplamak-istiyor_6884.html Ne diyelim İlber hoca haklıymış.... Bu "Açık kaynak özgürlüktür" fetişlerinden de gına geldi artık.Adamlar çıkıp açık açık sizi izliyoruz deseler bizim açık kaynak fetişleri gene de kabul etmez.

Bağışlarla ayakta kalan Mozilla vakfının yüksek sermayeli teknoloji firmaları ile rekabet edebilmesinin tek yolu gelirlerini arttırması. Dolayısı ile reklam almaları v.b. son derece doğal.

Adamların bir şekilde para kazanması lazım. Bunun için de reklam şart. Mozilla Ekibi harika bir yol bularak hem kuruluş amacından sapmayacak hem de gelir elde edecek. Bu kararı destekliyorum. Daha iyi Mozilla istiyoruz. :)

para kimi bozmamış ki mozillayı bozmasın

Bu durum gereğinden fazla abartılıyor.

fayrfoks sen hala yaşıyon mu ya?...

para kimi bozmuyor ki mozilla yı bozmasın

Bizde Firfox kullanıcıları olarak Mozilla'nın bu kararını tekrardan gözden geçirmesini umarız. Aksi takdirde biz kullanıcılar olarak Firefox'u tarihin tozlu raflarına gömeriz!

İnternet explorer 11 kullanın rahatınıza bakın aga. Arkanızda Microsoft var, korkmayın, Microsoftta gizliliğiniz son derece önemlidir.

Google nin kullanıcılarına köle gözüyle yaklaşma sitilinin, diğer teknoloji şirketlerince de benimsenmesi insanlık adına çok üzücü...

@18 Şub 2014 23:11 Çünkü bu işler böyle yürüyor

64bit işletim sistemine sahip olanlar neden waterfoxu kullanmazlar ki .. geçin waterfoxa

Netinolmetin bey hadi mozilla firefox u tarihe karıştırdınız ne kullanacaksınız bunuda yazsaydınız keşke kar amacı gütmeyen bir Mozilla vardı

Yahu mozilla açsın kendi sitesinde bir yer,koysun oraya5-10 reklam biz de internete girdiğimizde işimiz yokken tıklayalım bağış niyetine ! Tarayıcıya entegre etmeye ne gerek var ?

@19 Şub 2014 01:02 Yeter ki öyle bir şey yapsın.Şahsen her gün tıklarım reklamlara gelişsin diye.

Para en delikanlı adamı bozar bozmuşdur,çok örneği var.

tarayıcıda reklam, pek görülmemiş bir şey girdiğimiz internet siteleri de loglanıp kullanılacak o zaman

Oyle birsey yaparlarsa firefox u birakirim.

abi adamlarıda düşünün para lazım onlara daha iyisini yapabilmek için.

Ayrıca şu Firefox'un sözde sahip olduğu otomatik sayfa yenilemeyi engelleme ve otomatik form verileri vs silme özelliğini de çalıştırsalar artık iyi olacak.İnsanlarla dalga geçer gibi koyuyorlar oraya ama hiç bir işe yaramıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost